Family Guy Wallpaper

1998 yılında FOX kanalı yeni bir animasyon diziye onay verdi: Family Guy

Seth MacFarlane tarafından geliştirilen Family Guy, kurgusal bir şehir olan Quahog, Rhode Island’ta yaşayan Griffin ailesinin yaşantısını anlatır. Dizi Amerikan kültür, toplum, televizyon ve farklı insanlık hallerini hicvetmektedir. (Bir kişi, olay ya da durumu iğneleyici bir dille ve alaycı ifadelerle anlatmak).

Family Guy 1

Dizinin senaryosu Seth MacFarlane (A Million Ways to Die in the West, Ted, Ted 2, American Dad, The Cleveland Show) ve David Zuckerman‘ın (Wilfred, The Big House, American Dad) başında olduğu kalabalık bir ekip tarafından yazılmaktadır.

2237845t

Dizinin ilginç de bir hikayesi var. 2001 yılında dizinin üçüncü sezonu sona erdiğinde dizi iptal edildi. Ancak DVD satışları patlama yaptığı için 2004 yılında tekrardan ekranlara gelmeye başladı. Dizi şu ana kadar 13 sezonu geride bıraktı ve 14. sezonu 27 Eylül 2015’te başlayacak.

Family Guy 3

          KARAKTERLER:

 

Peter Griffin:Peter Griffin

Griffin ailesinin babası Peter oldukça saf, alkolik, obez, bencil ve anlayışsız bir karakter. Çok düşük bir zekaya sahip. Hemen hemen her bölüm başını belaya sokmakta ve gereksiz işler yapmaktadır. Peter karakterini dizinin yapımcısı Seth MacFarlane seslendirmektedir.

Lois Griffin:Lois Griffin

Lois ailenin annesidir. Tüm günü ev işleri ve Peter’a laf anlatmakla geçer. (Tabii Peter hiç laf dinlemez :) ) Kültürlü ve zeki bir kadındır. Şehrin zengin ailelerinden biri olan Pewterschmidt’lerin kızıdır. Evin köpeği Brian ve komşuları Quagmire kendisine aşıktır. Lois karakterini Shameless ve Gilmore Girls dizilerinde karşımıza çıkan Alex Borstein seslendiriyor.

Meg Griffin:Meg Griffin

Ailenin ergen kızı. Devamlı çirkin olduğunu düşünür ve bunu söyler. Çoğunlukla ailesi ve çevredekiler tarafından hiçe sayılır ve varlığı bile unutulur. Sürekli Chris ile didişir. Ona göre Chris şişman ve aptaldır. Ancak kavgalarını gördüğünüz zaman Meg’in de Chris kadar mantıksız olduğunu hemen anlayacaksınız. Bu çirkin ergen kızımızı daha önce Siyah Kuğu, Ayı Teddy ve Arkadaştan Öte filmlerinde karşımıza çıkan güzeller güzeli <3 <3 Mila Kunis <3 <3 seslendirmekte.

Chris Griffin:Chris Griffin

Ailenin büyük oğlu Chris. Peter’ın birebir kopyası gibi diyebiliriz. Mantıksız işlerle başını belaya sokar. Oldukça saftır ve dolabında yaşayan şeytani maymundan korkar. Stewie’nin Brian’dan sonra en sevdiği aile üyesidir. Chris Griffin’i seslendiren Seth Green‘i en son ilk sezonu sonunda iptal edilen Dads dizisinde görmüştük.

Stewie Griffin:Stewie Griffin

Stewie, Stewie, Stewie… Dizinin neşe kaynaklarından bir tanesi. 1 yaşında olmasına rağmen normal bir insanmış gibi konuşur. Konuşmasını sadece aile üyeleri anlayabilir. Çok akıllıdır, devamlı yeni icatlar yapar. En büyük amacı annesi Lois’i öldürmek ve dünyanın hakimi olmaktır. Brian da kendisi gibi akıllı olduğu için pek anlaşamazlar ama yine de Brian’ı çok sever. Stewie’yi Seth MacFarlane seslendirmektedir.

Brian Griffin:Brian Griffin

 

Ailenin evcil hayvanıdır ancak normal bir hayvan olduğu söylenemez. Konuşur, iki ayağı üstünde yürür, çok akıllıdır ve ailedeki en entellektüel kişidir. İçki içmeyi sever, özellikle martiniye bayılır. Ailenin annesi Lois’e aşıktır. Peter’ın en iyi dostudur ve Stewie ile en çok o ilgilenir. Evde bir sorun çıktığı zaman herkesi sakinleştirip akıl vererek huzursuzluğu gidermeye çalışır. “Köpek” kelimesini çok küçük düşürücü bulur. Siyasi görüşü liberaldir. Brian, Seth MacFarlane tarafından seslendirilmektedir.

Glenn Quagmire:Glenn Quagmire

Griffin’lerin yan komşusu. Tam bir kadın aşığı. Özellikle en büyük hedefi Lois. Quagmire da Peter, Stewie ve Brian gibi Seth MacFarlane tarafından seslendirilmektedir. Quagmire tanıtımına en meşhur sözleriyle son veriyorum: Gigitty Gigitty Goo :)

Cleveland Brown – Loretta Brown:Cleveland and Loretta

Griffin’lerin komşuları. Siyahi bir aile. 2009 yılında Seth MacFarlane tarafından karakterlere dayanan The Cleveland Show isimli bir dizi yayın hayatına başladı. Ancak 4 sezon sonunda iptal edildi. Cleveland Mike Henry (Gilmore Girls, American Dad) tarafından, Loretta da Alex Borstein tarafından seslendirilmektedir.

Joe Swanson – Bonnie Swanson:Joe and Bonnie

Swanson’lar Griffin’lerin yan komşusu. Joe bir polis memuru ancak tekerlekli sandalyeye mahkum. Bir operasyonda geçirdiği kaza yüzünden yürüyemiyor. Eşi Bonnie hamile. Joe Patrick Warburton tarafından, eşi Bonnie Jennifer Tilly tarafından seslendirilmektedir.

Başkan Adam West:Adam West

Quahog’un Belediye Başkanı Adam West. Bu isim bir yerden tanıdık geliyor değil mi? Seth MacFarlane, 60’lı yıllarda Batman’i canlandıran aktöre olan hayranlığından belediye başkanının adını Adam West koymuş ve seslendiren kişi de Adam West‘in ta kendisi.

          DİZİYLE İLGİLİ DİĞER ÜRÜNLER:

 

(Vikipedi yardımıyla)

2005 yılında Stewie Griffin: The Untold Story filmi gösterime girdi. 2006 yılında bir video oyunu çıkarıldı. 2005’ten bu yana Harper Adult tarafından 6 adet Family Guy kitabı yayınlandı. 2009 yılında The Cleveland Show yayınlanmaya başladı.

          ÖDÜLLER:

 

Oscar

Primetime Emmy En İyi Dublaj Ödülü / Seth MacFarlane – 2000
Primetime Emmy En İyi Özgün Müzik ve Söz Ödülü / Seth MacFarlane & Walter Murphy – 2002
Teen Choice En İyi Animasyon Dizisi Ödülü – 2008, 2010, 2015
Primetime Emmy Animasyonda Üstün Bireysel Başarı Ödülü / Greg Colton & Steven Fonti
Primetime Emmy Bir Komedi veya Drama Dizisinde (Yarım Saat) ve Animasyonda En İyi Ses Miksajı Ödülü / Jim Fitzpatrick & Patrick St. Clark – 2011

          TIRIVIRI BİLGİLER:

 

  • Dizinin her bir bölümü için 2 milyon $ harcanıyor.
  • Dizinin yapımcısı Seth MacFarlane, 11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi kulelerine çarpan iki uçaktan birine bilet almış ancak 10 dakika ile uçağı kaçırmıştır.
  • Program Endonezya, Tayvan, Mısır, İran, Vietnam, Güney Kore, Malezya ve Güney Afrika Cumhuriyeti’nde yasaklanmıştır.
  • Family Guy yayından kaldırıldıktan sonra DVD satışları patlama yaptığı için tekrar televizyonda yayınlanmasına izin verilen tek dizidir.
  • 1997 yılında Seth MacFarlane, Larry ve Steve adlı kısa çizgi filmlerini Cartoon Network’te yayınlamaya başladı. Family Guy da bu şovdan şekillendi.
  • Seth MacFarlane Rhode Island School of Design’da okurken duyduğu güvenlik görevlisinin sesinden ilham alarak Peter’ı seslendirdi. Stewie’nin sesi İngiliz aktör Rex Harrison‘ın özellikle 1964’teki My Fair Lady filmindeki sesinden uyarlanmıştır. Brian’ı ise günlük hayatta kullandığı sesiyle seslendirmiştir.
Larry ve Steve

Larry ve Steve

          SON SÖZ:

 

İlk yayınlandığı yıllarda The Simpsons‘a olan benzerliğinden dolayı olumsuz yorumlar alsa da ilerleyen zamanda başarısını ortaya koyup kendini sevdirmiştir. Hatta son zamanlarda The Simpsons ile ortak bölümler yapmaya başladılar. Animasyon seviyorsanız Family Guy’ı da seveceğinizi düşünüyorum. Son olarak birkaç tane sahnenin videosunu koyarak tanıtımı bitiriyorum.

* Seth MacFarlane’in katıldığı bir programda yaptığı kısa bir showun videosu

Peter Griffin – Surfin Bird

Stewie – Mom

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.