5cyfvlwvlar9it4oa2ynznrgqnxHayat tam işleri yoluna koyduğunuzu hissettiğiniz anda sizi kötü süprizlerle karşılaştırabilir. Bir anda aydınlık olan geleceğinizin karardığını hissettiğiniz bu zamanlarda, size destek çıkacak samimi insanların varlığı ile bu zor günleri atlatmak daha kolaydır. Aile kavramının önemi de işte bu günlerde değeri bilinir. This Life, işte bize bir günde hayatı alt üst olan bir kadının belirsizliklerle karşı karşıya kalmış durumunu ve çevresinde yaşayan onlarca insanın hayatını etkileyişini sunuyor. Bu hayli üzücü bir olaydan yola çıkan hikayemiz, olabildiğince pozitif kalmaya çalışıp hayat enerjileri ile bir yerlere tutunmaya çalışan insanları ile sizleri de kendi serüvenlerine davet ediyor.

cphzrorueaawf2v

YAYIN BİLGİLERİ

image_proxy

  • Kanada’nın CBC kanalında 5 Ekim 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan This Life’ın ilk sezonu 10 bölüm sürdü. 2.sezonu ile 2 Ekim 2016 tarihinde yine bizlerle bulaşacak.
  • This Life yine CBC tarafından Kanada’nın Fransızca konuşan vatandaşları için  yayınlanmış Nouvelle Adresse dizisinin uyarlamasıdır. 2014-2015 yılları arasında 3 sezondan toplam 34 bölüm süren dizinin yaratıcı ve yapımcısı Richard Blaimert, This Life’ta da yapımcılık görevini üstleniyor.
  • This Life set olarak orjinal dizinin mekanlarından çok uzaklaşmamış. Ülkenin Fransızca konuşan nüfusun yoğun olarak yaşadığı Québec eyaletinin başkenti Montreal‘deyiz. Başkentte her ne kadar İngilizce daha fazla konuşulsa da zaman zaman dizide de olduğu gibi Fransızca konuşmalar geçiyor.

tl_hero3

KONU

40’lı yaşlarına merdiven dayamış bekar bir anne olan Natalie, bir gazetede popüler köşe yazarıdır. Yakın geçmişinde oldukça zor dönemlerden geçmiş, şimdi ise yavaş yavaş kendi ayakları üzerinde doğrulmaya başlamıştır. Kocası üç çocuğunu ve onu terk ettiğinde yılmamış ve daha da önemlisi iki yıl önce böbrek kanserini yenmiştir. Hastalık daha erken evrede tespit edildiği için yıkıcı etkilerine maruz kalmadan bertaraf edilmiş. Aradan geçen iki yılın ardından rutin kontroller için gittiği hastanede, hastalığın daha önce hiç olmadığı kadarki yıkıcılığı ile geri döndüğü kara haberini doktorundan alır. Artık çok kısa bir ömrü kalmış, en iyi ihtimal ile yaşayabileceği bir yıl vardır. Oysa ki özgür ruhlu uçarı kardeşi Maggie ile keyifli bir alışverişten daha yeni dönmüşken, hiç ummadığı bir zamanda kendisine göz kırpmış bir erkek ile olacak muhtemel randevusunda bu yeni aldığı şeyleri üzerinde prova etmenin heyecanını ve de daha önemlisi geleceğe dair daha birçok şeyin hayalini kurarken dünyası yıkılır.

thislife_102

İnsanın başına gelmedikçe tasavvur edemeyeceği bu olay karşısında Natalie ne yapacağını bilemez. Hastanenin merdiven boşluğuna doğru boş gözlerle bakar. Belki de burdan kendisini aşağı bırakmanın en kestirme yol olduğunu düşünmeye başlamıştır. Bir müddet daha baktıktan sonra elinde alışverişten yeni aldığı kıyafetleri boşluğa atar. Artık onun için hiç bir şeyin önemi yok iken bir anda çocukları aklına gelmiş olmalı ki kendisini tekrardan ayağa kalmak zorunda hisseder. Merdivenlerden aşağı iner, attığı şeyleri toplar ve üzerine çeki düzen verir.

Fakat yaşadıklarını birileriyle paylaşmak zorundadır. Kederini paylaşabilecek bir çift omuza ihtiyacı vardır. Bu üzücü haberi çocuklarına aksettirmek istemez. Daha iki yıl önce yendiği hastalık kapısını çaldığında zaten onların omuzlarına psikolojik olarak bir yük bindirdiğini hissetmiştir. Aynı şeyleri artık ergenlik çağında olan ve çeşitli sorunları olan çocuklarına yaşatmak istemez. Onun için bir müddet onlardan saklamak isteyecektir. Dolayısıyla en yakınındakileri aramaya başlar. İlk ulaştığı kız kardeşi Maggie olur. Yine her zamanki uçarılığı ile Maggie evinde nahoş bir seks partisi vermektedir. Natalie kapıya dayandığında ortalığı ayağa kaldırır; ”Herkes evine, kız kardeşime ihtiyacım var!” der.

1280_this_life_music

Maggie, Natalie’nin tüm ısrarlarına rağmen kötü haberi Lawson ailesinin çeşitli bireylerine çıtlatmaya başlar. Bu haber onun kendi başına taşıyabileceğinden daha büyüktür. İlk önce bir hastanede kalp cerrahı olan büyük kardeşi Matthew haberi alır. Daha sonra uzun yıllardan beri ailesinden uzak Los Angelas’ta büyük aşkla bağlı olduğu partneri Tom ile yaşayan Oliver öğrenir. Anne Janine ve Natalie’nin en yakın arkadaşı olan komşusu Daniella derken herkes üzücü haberi öğrenmiştir. Şimdi Natalie’nin etrafında ona destek olabilecek geniş bir çember oluşmuştur.

gu%cc%88ncellll

KARAKTERLER

1_torri_higginson_site2Natalie

Natalie hakkında birçok şeye konu kısmında değinmiş olduğumuzdan, karakteri canlandıran oyuncuyu nerelerden tanıdığımızdan bahsedelim. Torri Higginston adı her nerede geçse aklımıza elbette Stargate Atlantis geliyor. Yanında Syfy bilimkurgusu Dark Matter‘da da ara ara gördüğümüzü not düşelim.

 

 

Maggie2_lauren_lee_smith_site2

Natalie’nin 30’lu yaşlardaki kız kardeşi Maggie, uzun vadeli planlamadan bir şeylerin içine atlayan, olgunlaşmamış fikirlere sahiptir. Geleneksel yaşam tarzının kabul edebilir tek yol olduğunu reddeder. Yaşadığı ilişki çeşidi ne olursa olsun kimse onu yargılayamaz. Nasıl bir ilişki yaşadığının ipucunu veremeyiz ama hayallerinizi geniş tutun :)

Karakteri canlandıran Lauren Lee Smith‘i en iyi The Listener ve Ascension‘dan hatırlıyor olabilirsiniz.

 

6_kristopher_turner_siteOliver

Hikayemizin tek eşcinsel karakteri Oliver, 15 yaşında ressam olma hayalleri ile Montreal’den Los Angelas’a ailesinin izni olmadan kaçmış. Cinsel kimliği, aşırı dindar anne ve babası tarafından hiç kabul görmediği için zor zamanları olmuş. Şimdi yaşadığı Los Angelas’tan Natalie’ye destek olmak için uzun yıllar uğramadığı ailesinin yanına geri dönme hazırlıkları yapmaya başlar.

2.bölümü izleyenler için;

Uzun yıllar ilişki içinde olduğu kendinden yaşça büyük partneri Tom‘un ölümünün haberini, bir de ben kendi dertlerim ile insanları üzmeyeyim diye düşünerek ailesinden saklayacaktır.

Karakteri canlandıran Kristopher Turner‘ı en iyi bir başka CBC tıp draması Saving Hope’tan hatırlayabiliriz.

 

Matthew8_rick_roberts_site

Lawson ailesinin son ve yaşça büyük üyesi Matthew bir kalp cerrahıdır. Tıpkı iki yıl önce kardeşi Natalie hastalığında karısı Nicole ile en kötü senaryoya kendilerini hazırladıkları gibi şimdi de aynı hazırlık içerine girerler. Büyük sorumluluk bilinciyle hareket edip, annesiz kalacak üç çocuğun bakımını nasıl üstleneceklerinin planını yaparlar. Ayrıca Nicole‘un sağlık sorunu nedeniyle çocuk sahibi olamamalarından dolayı evlatlık olarak aldıkları sevimli mi sevimli bir kız çocukları olduğunu not düşelim.

Hayatları Natalie’nin bundan sonra başına geleceklerin ardından göğüsleyecekleri şeylerle sınırlı değil elbette, kendilerinin çözmeleri gereken çok büyük sorunları var. Bu karmaşıklık şimdilik su yüzüne çıkmış sayılmaz.

 

collage_fotor

Gerald – Janine

Lawson ailesinin büyükbabası Gerald sert mizaca sahip, oğlu Oliver ile her zaman mesafeli olmuş ama ayrı geçen yıllardan sonra büyükanne Janine’nin müdahaleleri ile ona karşı olan soğukluğu bir nebze de olsun üzerinden atmaya gayret gösteren bir adam. Kızları Natalie’ye nasıl daha fazla yardımcı olabilirizin gayretiyle telaşlanan Janine ve Gerald, şimdi her zamankinden daha fazla çocuklarının seçimlerine toleranslı yaklaşan bir çift olmuştur.

Natalie’nin Çocukları

collage_fotorCaleb

Natalie’nin en büyük çocuğu Caleb, babasının ihanetini içselleştirmiş ve bunun öfkesini yıllarca içinde taşımış. Evin erkeği rolünde sorumlu kişilik edalarında takılsa da bu tavrını kendi ilişkisine pek yansıtamamış. Hukuk okuyan Caleb’ın sevgilisi Ariel ile şimdilik inişli çıkışlı bir ilişkileri var.thislife_blog1

Emma – Romy

Evin ortancası Emma, umarsız tavırları ile tipik ergen kız profili çiziyor. Aşık olduğu erkek arkadaşı Jarden’ın peşinde dolanır, sırf onun trihatlon yarışmalarına katılması nedeniyle kendisini de bu sporun içinde bulur.

Romy üstün zekalı bir çocuk olmasına rağmen duygularının arasına sıkışmıştır. Babasına karşı özlem ve kızgınlık altında iki yoğun duyguyu yaşayan, 10 yıl önce kendisini terk eden adamı anlamaya çalışmanın gayretindedir.

Daniella11_rachael_crawford_site

Daniella, Natalie’nin kocası tarafından daha yeni terk edilmiş komşusudur. Kocasından hıncını, onun en değerli eşyalarını haraç mezat satarak çıkarmaya çalışıyor. Kendi dertleri arasında Lawson ailesi fertlerinin sorunları ile içli dışlıdır.

 

 

vlcsnap-2016-09-26-20h54m32s147

tl_s2_cover_website2-1

Yazarın Notu

This Life bir aile draması izlemek isteyenler için önerebileceğim ilk seçeneklerden biri olmazdı. Bu türün kalburüstü işlerini tüketmiş, ortada fellik fellik aile draması arayan bünyeler için beklentiyi düşürerek başına oturma şartı ile tavsiye edebilirim. Söz konusu dramanın zaten ne çıkışı ile ne de oyuncuları ile ben iddalıyım gibi görünen bir hali yok. Onun için onda onluk bir iş beklemeyip, hem zamanınıza hem de diziye haksızlık etmeyin.

Beklentilere ayar çektikten sonra dizinin artılarından bahsedecek olursak; samimi bir ortam yaratılmış. İlk birkaç bölümden sonra ailenin içinde olaylara dahil olup kendinizi kaptırıyorsunuz. Sanki yeni değil de üç beş sezon boyunca izlediğiniz dizilerde bağlandığınız karakterlere alıştığınız gibi benimsiyorsunuz. Hikayenin çıkış noktası karamsar bir tabloyu yansıtsa da dizi depresif bir havada geçmiyor. Yani herkes hayatın rutin akışında ilerliyor. Özel günler olanca neşesiyle kutlanıyor, duygusal ilişkiler tam gaz devam ediyor. İzlemek isteyenlere iyi seyirler…

Tanıtım Fragmanı

https://www.youtube.com/watch?v=TBAHHBzG2SU