Bugünkü yazımızın konusu, BBC One’ın 2018 yılı yapımı mini dizisi The Woman in White.

Wilkie Collins‘in aynı isimli romanından uyarlanan dizinin senaryosunu Fiona Seres kaleme almış. Yönetmenliğini ise Carl Tibbetts üstlenmiş. Yapımcıları arasında Joanie Blaikie, Mona Qureshi, David M. Thompson, Ed Rubin, Rebecca Lenkiewicz ve David Pirie gibi isimler yer almakta.

Çekimleri Kuzey İrlanda’da yapılan The Woman in White, bir dönem draması olma özelliği taşıyor. Dizi, 5 bölümden oluşuyor. Bölüm süreleri ise 55-58 dakika arasında değişmekte.

Hikayemiz 19. yüzyıl ortalarında geçiyor ve merkezinde Laura ve Marian isimli 2 kız kardeş var. Aynı anneden ve farklı babalardan olma kız kardeşlerden Laura’nın babası zengin bir adamken Marian’ın babası fakirmiş. Marian, Laura’dan yaşça büyük. Kızlarımızın anneleri yıllar önce vefat etmiş. Laura’nın babası da bir süre önce ölünce kızlarımız Laura’ya babasından miras kalan malikanede Laura’nın yaşlı amcası ile birlikte yaşamaya başlamışlar.

Laura’nın amcasının kızların ricasıyla onlara bir resim öğretmeni tutmasıyla hikayemiz başlıyor. Walter Hartright isimli genç ve kibar bir ressam olan bu adam kızlara çabucak kendini sevdiriyor. Laura’ya biraz fazla sevdirince Laura’nın amcası tarafından kovuluyor. Çünkü Laura’yı bekleyen ve rahmetli babası tarafından ayarlanmış bir evlilik mevcut yakın gelecekte. Laura’nın aslında hiç mi hiç istemediği bir evlilik.

Olaylar akıp giderken bir yandan da sorgu sahneleri izliyoruz gelecekte bir zaman dilimine ait olan. Bir şeyler olmuş bitmiş ve olayların gizemini çözmeye başlıyoruz bölümler ilerledikçe.

*Son derece saf ve naif bir genç kız olan Laura karakterinde Apple Tree Yard dizisinden anımsanabilecek Olivia Vinall‘ı izliyoruz. Aktrisi Anne Catherick isimli gizem dolu başka bir genç kadına hayat verirken izliyoruz ayrıca dizide.

*Laura’nın ablası Marian rolünde Chernobyl, The Last Post ve War & Peace dizilerinden hatırlanabilecek Jessie Buckley karşımıza çıkıyor.

*Genç ressamımız Walter Hartright karakterini Ben Hardy canlandırıyor.

*Laura’nın evlenme arefesinde olduğu, kendinden yaşça çok büyük bir adam olan Kont Percival Glyde karakterine Snatch, Hemlock Grove ve Desperate Housewives gibi dizilerden tanıdığımız Dougray Scott hayat veriyor.

*Percival’in yakın dostu ve Laura’nın halasının kocası olan Kont Fosco rolünde İtalyan aktör Riccardo Scamarcio‘yu izliyoruz. Karakterimiz de aynı zamanda bir İtalyan.

*Laura’nın halası rolünde Lodge 49, Humans ve Olympus dizilerinden hatırlanabilecek Sonya Cassidy karşımıza çıkıyor.

*Sorgu sahnelerini yöneten kişi olan Erasmus Nash rolünde ise Art Malik‘i izliyoruz.

Kadronun geri kalanına şuradan göz gezdirebilirsiniz.

Öyle çok başarılı bir dizi olmamakla birlikte izletti kendini bir şekilde The Woman in White. Hikayenin nereye varacağı merak ettirdi. Oyunculuklar vasattı genel olarak. Olivia Vinall’ın performansı ise vasatın da altındaydı bana göre. Boş vaktiniz varsa deneyebilirsiniz benim gibi ama listenizde üst sıralara almanızı gerektirecek bir yapım değil.

Mini dizi olması vesilesiyle ucu kapalı bitmiştir. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin fragmanı: