Channel 4’un komedi dizisi The Windsors‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

Birleşik Krallık kraliyet ailesi üzerine bir parodi dizi olma özelliği taşıyan The Windsors, ilk olarak 2016 yılı ilkbaharında izleyici karşısına çıktı. Hali hazırda altışar bölümden oluşan 2 sezonu dışında 2 de özel bölümü mevcut. Özel bölümler ikişer bölüm uzunluğunda. Dizinin 3. sezonu da yolda.

Dizinin yaratıcıları, George Jeffrie ve Bert Tyler-Moore. Yapımcı koltuğunda bu ikiliye Camilla Campbell ve Robert Wulff-Cochrane eşlik ediyor. Yönetmenliğini ise Adam Miller üstlenmiş durumda.

Dizimiz kraliyet ailesi üyelerinin yaşamlarını, birbirleriyle olan ilişkilerini ve kişiliklerini ekstra abartılı ve absürt bir şekilde izleyiciye aktarıyor. Gerçek isimler kullanarak bunu yapıyor oluşu ve hiç çekinmeden işi sululaştırabilişi ile dikkat çekiyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Wills/Prens William (Hugh Skinner): Sürekli olarak çalışkan, ilgili ve yardımsever bir imaj çizme gayreti içerisinde. Bu konuda oldukça girişimci ve yılmaz biri. Ayrıca dobra ve öz eleştiri yapabilen biri. Karısı Kate’i çok seviyor.

Aktörü Fleabag, Harlots ve The Romanoffs gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

*Kate/Kate Middleton (Louise Ford): Çingene soyundan geliyor ve bu durum her fırsatta önüne servis ediliyor. Wills’i çok seviyor ve ona 2 çocuk vermiş. Bir prensese yakışır şekilde hareket etmek konusunda uzun yıllardır yoğun çaba harcamış. Sevecen ve yardımsever biri. Ekipteki en normal karakter o desek abartmış olmayız herhalde.

Aktrisi Crashing dizisinden tanıyoruz.

*Pippa/Pippa Middleton (Morgana Robinson): Kate’in küçük kız kardeşi. Kate’i kendini bildim bileli çok kıskanırmış. Kate’in Wills ile evlenerek kendini kraliyet ailesinin içine atmasıyla bu kıskançlık duygusu iyice tavan yapmış. Kendisi de Harry ile evlenip Kate’den geri kalmamak istiyor. Oldukça manipülatif ve de fettan bir kadın.

*Harry/Prens Harry (Richard Goulding): Wills’in küçük kardeşi. Tahta çıkma sırasında oldukça gerilerde olduğu için bu konuda oldukça umursamaz durumda. Hiç zeka belirtisi göstermeyen, az biraz hovarda bir tip.

Aktörü Fresh Meat ve Ripper Street dizilerinden anımsayabilirsiniz.

*Charles/Prens Charles (Harry Enfield): Yıllardır tahta çıkacağı günü bekliyor ama o gün bir türlü gelmiyor. Saçma sapan fikirleri olan ve o fikirleri kimse tarafından umursanmayan bir adam Charles.

Aktörü Upstart Crow, Bad Education ve Skins gibi dizilerden hatırlayabilirsiniz.

*Camilla (Haydn Gwynne): Charles’ın karısı. Charles ve Harry’nin üvey annesi. Taht için bir varis evladı yok. Genel olarak insanlardan pek hoşlanmasa da en çok Kate’den haz etmediğini söylemek mümkün.

*Fergie (Katy Wix): Charles’ın erkek kardeşinin eski karısı. Charles tarafından dışlanmakta ve kraliyet ailesiyle ilgili her türlü organizasyon ve mekandan yasaklı. Fakat bu durum onun zorlamaya devam etmesine engel değil. Utanma duygusu zayıf, garip bir konuşması olan, şapşal bir kadın.

Aktrisi Ghosts ve Agatha Raisin gibi dizilerden anımsayabilirsiniz.

*Eugenie ve Beatrice (Celeste Dring & Ellie White): Fergie’nin kızları. Son derece sığ karakterler. Epey de aptallar. Büyük paralar kazanma yolları arayışı içerisindeler genel olarak.

*Edward (Matthew Cottle): Wills ve Harry’nin dayısı. Ailenin şamar oğlanı ve ufak tefek bir yardıma ihtiyaç duyulduğunda ilk akla geleni. Ne iş olsa yapar, öz saygısı oldukça zayıf.

Dizinin 2. sezonunda Meghan Markle rolüyle karşımıza çıkan isim ise Kathryn Drysdale. Suits’ten bahsetmediği tek bir anı yok Meghan’ın.

YAZARIN NOTU

Hali hazırda 8 bölümünü tüketmiş durumdayım dizinin. Eğlenerek izliyorum ve türünün yeterli bir örneği olduğunu düşünüyorum. En çok Pippa karakterini sevmekle birlikte Kate, Wills, Harry karakterlerini de başarılı buluyorum. Fergie ve kızları ise dizinin en gereksiz karakterleri konumunda.

Bu tarz absürt işleri sevenlerin ve kraliyet ailesiyle dalga geçilmesinden keyif alması muhtemel olanların diziye bir şans vermesi gerektiğini düşünüyorum.