Ekrana getirdiği dizilerle online yayın platformları arasına kendine has yeri olan Hulu’nun son dönemde yayınladığı dizilerden birisi Four Weddings and a Funeral oldu.

Dizi, 1994 yapımı aynı isimli filmin (“Dört Nikah Bir Cenaze”) dizi versiyonu olarak ekrana geldi. İki Oscar adaylığı bulunan filmin BAFTA ve Golden Globe başta olmak üzere pek çok ödül kazanmışlığı bulunuyor. Dizi versiyonu ise sezonu 10 bölüm sürecek bir mini dizi esasında ve yine romantik komedi türünde. 31 Temmuz’daki açılışında dört bölümü birden yayınlandı ve şimdiye kadar beş bölümü çıktı. Uyarlamayı Mindy Kaling (The Mindy Project, The Office (ABD)) ve Matt Warburton hazırladı. Showrunner olarak Tracey Wigfield görev aldı.

Kısa Konusu

Four Weddings and a Funeral’ın genel hikayesinin isminde saklandığını söylesek yanlış olmaz. Dizi, sezona yayılan dört düğün ve bir cenaze vaadiyle yola çıkıyor. Detayların çoğu tabii ki şimdiden belli değil. Hikayenin önemli bir kısmı Londra’da geçmesine rağmen elimizde üniversiteden tanışan dört Amerikan yakın arkadaş var: Maya, Craig, Ainsley ve Duffy.

Açılış bölümünde Ainsley’in düğün hazırlıkları devam etmekte, karakterler de bu sayede yeniden bir araya geliyorlar. Ama düğün günü başlayan olaylar silsilesi büyüyerek devamında tüm karakterlerin hayatını değiştiriyor. Kalp kırıkları, yeni ilişkiler, romantizm, politik skandallar, Londra’nın sosyal hayatı ve daha fazlası…

Kadro ve Ana Karakterler

  • Maya (Nathalie Emmanuel): Dörtlü içinde A.B.D.’de yaşayan tek kişi, politikacılar için konuşma yazarlığı yapıyor. Düğün için Londra’ya geldikten sonra yaşananlar nedeniyle hayatı daha Londra merkezli devam ediyor.
  • Ainsley Howard (Rebecca Rittenhouse): İç tasarım uzmanı. Ailesinin desteğiyle işini ve alıştığı hayatını devam ettiriyor. Nişanlısıyla evlenmek üzere olması grubu yeniden bir araya getiriyor ama güzel geçmesini istediği düğünü beklemediği şekilde hayallerinin ötesine geçiyor.
  • Duffy (John Reynolds): İngilizce öğretmeni olarak bir okulda çalışıyor olsa da asıl gayesi roman yazarı olmak. Maya’dan uzun süredir hoşlansa da şimdiye kadar açılmayı başaramamış.
  • Craig (Brandon Mychal Smith): Yatırım uzmanı olarak çalışıyor, hatta Ainsley’in nişanlısı Kash ile aynı ofisteler. Kız arkadaşı Zara (Sophia La Porta) ile düzenli bir ilişkisi var. Düğün gününün onun için de beklenmedik bir planı olduğu ortaya çıkıyor.
  • Kash (Nikesh Patel): Yatırım uzmanlığından pek memnun olmayan, oyunculuk yapmak isteyen birisi. Düğün konusunda bazı şüpheleri de var. Maya ile ilk tanışması babasının (Harish Patel) çalıştığı Londra’daki Heathrow Havalimanı’nda oluyor. Müslüman.
  • Gemma (Zoe Boyle): Ainsley’in komşusu ve arkadaşı. Maya’nın gelişiyle Ainsley’in hayatında bir adım geriliyor ama grubun beşinci üyesi olduğu söylenebilir. Eşi Quentin’le (Tom Mison) zengin bir hayat sürüyor, ev hanımı.

Not: Orijinal filmin kadrosundan Andie MacDowell Ainsley’in annesi Mrs. Howard karakteriyle, Tommy Dewey (Casual) ise Maya’nın New York’taki patronu olarak konuk oluyor. Kadrodaki isimlerden Ashley Madekwe ise Julia adında Craig’in mazisinden birisi olarak birden fazla bölümde gözüküyor.

Four Weddings and a Funeral özellikle bu zamanlarda gideri olan bir romantik komedi dizisi. Senaryosunun benzer türdeki yapımlardan pek de farklı olduğunu iddia edemem. Bana kalırsa kadronun en azından yarısı göze batmıyor olmakla birlikte vasat oynuyor. Ama tarzı ve genel konusu ilgimi çektiği için şimdiye kadar benim için izlemesi rahat bir dizi oldu. Hatta sezonun kalanı elimin altında olsaydı rutin bir şekilde devam ederdim.

Kafa dağıtmayı başarıyor, bu da benim için böylesi bir dizi bakımından amacına ulaştığı anlamına geliyor. Kadrosu ve karakterleri çeşit çeşit, son dönemin gözdesi olan “diverse” dediğimiz bir karakter ve oyuncu skalası var. Duffy, Ainsley ve Gemma üçlüsü bana göre daha öne çıkan karakterler oldu, yardımcı kadrosu/karakterleri ve konukları ise pozitif katkı sağlayan taraflarından. Filmi izlemediğimden karşılaştırma yapamıyorum haliyle.

Four Weddings and a Funeral, genel olarak böyle bir yapım. İyi seyirler.