The Romanoffs, Amazon’un 2018 yılı sonbaharında yayınladığı, antoloji formatında bir drama dizisi. Hikayesi sezona yayılan antolojilerden değil de bölümlük antolojilerden The Romanoffs. Her bölümde farklı farklı oyuncularla, farklı farklı ana kahramanlardan birbiriyle alakasız hikayeler izliyoruz. Söz konusu hikayelerin tek ortak yanı en az bir ana kahramanının Romanoff ailesine mensup oluşu.

Romanoff (Romanov) hanedan ailesi, 1613 yılından 1917 yılındaki Şubat Devrimi‘ne kadar Rusya’yı yöneten bir hanedan ailesi. Söz konusu devrimin ardından Rusya’da imparatorluk yıkılmış ve Sovyetler Birliği kurulmuş. Bu sürecin sonunda Romanoff hanedan ailesinin tüm fertleri kurşuna dizilmiş.

The Romanoffs, bu ailenin hayatta kaldığı varsayılan üyelerinin soyundan geldiklerine inanan bir grup insanın hayatlarından kesitler sunuyor. Dünyanın farklı farklı şehirlerini ziyaret ediyoruz sezon boyunca. İngilizceye ek olarak Fransızca ve Rusça gibi dilleri de misafir ediyor kulağımız. Bazen romantizm ağır basıyor, bazen gizem, bazen de psikolojik drama unsurları bölümlerde. Yeri geliyor duygulara yükleniyor, yeri geliyor taşlama yapıyor 5. bölümde olduğu gibi. Ama ne yaparsa yapsın sunum olarak damakta lezzetli bir tat bırakmayı ihmal etmiyor hiçbir zaman. Hikayenin geçtiği şehri de yan rol oyuncusu olarak kullanmayı da ihmal etmiyor elinden geldiğince.

Mad Men dizisinin yaratıcısı olarak tanıdığımız Matthew Weiner dizimizin yaratıcısı konumunda. Kendisi ayrıca yönetmen koltuğunda da oturuyor dizide. Ona yazar masasında eşlik eden isimler ise Jenna Noel FrazierMichael GoldbachDonald JohKathryn Allison Mann ve Dan LeFranc. Yapımcı koltuğunda ise Semi ChellasKathy CiricBlake McCormick ve Kriss Turner gibi isimler eşlik ediyor Weiner’a.

Dizilerinde çoğunlukla tüm sezonu aynı anda izleyici ile buluşturmayı tercih eden Amazon, bu diziyi haftalık olarak yayınladı. İlk 2 bölümüyle sezonu 12 Ekim 2018 tarihinde açan dizi, 23 Kasım 2018 tarihinde sezonu kapattı.

Dizinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil.

Dizinin en kısa bölümü 63, en uzun bölümü ise 88 dakika uzunluğunda. Bölümlerden altısı 80 dakikanın üzerinde seyretmekte.

Dizinin yıldızlar topluluğu olarak lanse edilebilecek oyuncu kadrosuna ve bölüm konularına kısa kısa değinecek olursak;

İlk bölümde başrollerde Aaron Eckhart ve Marthe Keller‘ı, yan rollerde Inès Melab ve Louise Bourgoin‘u izliyoruz. Hikayemiz Paris’te geçiyor ve bölümün dili ağırlıklı olarak Fransızca. Romantizm ögeleri de içeren bir aile ve miras hikayesi sunuluyor bölümde.

İkinci bölüm, romantizm dozu yüksek bir hikaye içeriyor. Hikayenin merkezinde evliliklerinde sorunlar yaşayan Amerikalı bir çift var. Eşiyle beraber çıkmaları gereken gemi seyahatine çıkmaktan kaçan bir koca ve kocası olmasa da söz konusu seyahate çıkan bir kadının eş vakitlerde farklı ekürilerle yaşadıkları maceraları izliyoruz bölümde. Başrollerde Corey Stoll ve Kerry Bishé; yan rollerde ise Janet Montgomery ve Noah Wyle yer alıyor.

Üçüncü bölümde Rusya’da, Romanoff ailesini konu alan bir filmin setindeyiz. Fransızca ve Rusça konuşmalar da mevcut bölümde. Ana karakterlerimiz söz konusu filmin başrol oyuncusu ve yönetmeni. Garip olayların vuku bulduğu, gizem unsurunun ağır bastığı bir hikaye izliyoruz bölümde. Başrolleri ise Christina Hendricks ve Isabelle Huppert paylaşıyor.

Dördüncü bölümde New York’tayız. Merkezimizde bir anne var ve geçmişin eşelenmeye başladığı duygu yüklü bir hikaye sunuluyor izleyiciye. Başrolde Amanda Peet var. Yardımcı rolde ona John Slattery eşlik ediyor.

Beşinci bölüm için toplum kavramı üzerine başarılı bir taşlama hikayesi sunuyor diyebiliriz. Hikayenin merkezinde Amerikalı, orta yaşlı bir anne var. Başrolde Diane Lane‘i izliyoruz.

Altıncı bölüm Mexico City’de geçiyor. Tek oğlu hasta olan ve şehre deneysel bir tedavi umuduyla gelen Amerikalı bir kadını merkezine alıyor. Başrolde Radha Mitchell‘i, yan rollerde ise Juan Pablo Castañeda ve Paul Luke Bonenfant‘ı izliyoruz.

Yedinci bölüm Rusya’da soğuğun kol gezdiği bir şehirde geçiyor. Bir ihtiyaçlarını karşılamak üzere ülkeye gelen Amerikalı bir çifti merkezine alıyor ve kültür farklılıkları üzerine görsel betimlemeler sunuyor. Başrolleri Kathryn Hahn ve Jay R. Ferguson ikilisi paylaşıyor. Yardımcı rolde bu ikiliye Annet Mahendru eşlik ediyor.

Sekizinci bölüm ise matruşka misali iç içe geçmiş hikayeler silsilesi sunuyor. Farklı farklı şehirlere, farklı farklı zaman dilimlerine, farklı farklı karakterlere misafir oluyoruz bölüm süresince. Başrolde Hugh Skinner var.

Dizide yukarıda saydığımız isimlere ek olarak Ron LivingstonAndrew RannellsNicole Ari ParkerPaul ReiserGriffin Dunne ve Clea DuVall‘ın da aralarında bulunduğu birçok tanıdık sima da daha küçük rollerle boy gösteriyor ayrıca.

8. bölümü saymazsak oldukça tatmin edici bir sezon sundu The Romanoffs. Yıldız oyuncular eşliğinde farklı farklı tatlarda oldukça keyifli hikayeler sundu. İlk 7 bölümün tamamını sevsem de sanırım en sevdiğim bölüm 2. bölüm oldu. Başrollerden en çok Amanda Peet’i, yardımcı rolde yer alanlardan ise en çok Annet Mahendru’yu izlemesi keyifliydi benim açımdan. Louise Bourgoin, Corey Stoll, Kerry Bishé, Janet Montgomery, Christina Hendricks, Isabelle Huppert ve Radha Mitchell de öne çıkan isimler arasındaydı. İlgi çekici hikayelerinin ve başarılı oyunculuklarının yanında sunum olarak da dikkat çekmeyi başardı dizi kesinlikle. Görsel açıdan da iz bırakmayı başardı. 2018 yılının bana göre en başarılı birkaç dizisinden biri olmayı başardı The Romanoffs. Gönül rahatlığıyla öneriyorum tüm dizi tutkunlarına. Umarım 2. sezon onayı çıkar ve yeni yıldızlarla yeni hikayeler izlemeye devam ederiz.

Diziyle ilgili daha önce şu yazının altında yorum yapılıyordu.

Bu da dizinin fragmanı: