Netflix, artık günümüz televizyon dünyasının büyük bir bölümünü kapsıyor. Durum böyle olunca her ay gözler Netflix’e çevriliyor. Kasım ayında da Netflix, takipçilerinin beklentilerini boşa çıkarmayacak bir diziyi bizlerle buluşturdu: Godless.

Steven Soderbergh ve Scott Frank ikilisi Western türünde olan dizinin yaratıcıları. Mini dizi olarak yayınlanan dizinin ilk ve tek sezonu 7 bölümden oluşmaktadır. İlk 4 bölümü 70 dakika, 5. bölümü 50 dakika, 6. bölümü 40 dakika ve final bölümü 80 dakikadır.

KONU

1884 yılındayız. Frank Griffin, Batı’da terör estiren ve herkesin korktuğu bir hayduttur. Çetesiyle beraber soygunlar yapar, karşısına çıkanları acımadan öldürür ve istedikleri yerde katliam yaparlar. Bir gün soygun sırasında Frank, oğlu gibi gördüğü ve yetiştirdiği Roy Goode tarafından ihanete uğrar. Bunun üzerine Frank, çetesiyle beraber Roy‘un peşine düşer ve kasaba kasaba onu aramaya başlarlar. Roy, La Belle isimli çoğunlukla kadınların yaşadığı kasabaya sığınır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Roy Goode (Jack O’Connell)

Frank tarafından yetiştirilmiştir ve çok iyi bir silahşordur. Frank’in durdurulamaz bir kötü olduğunu fark edince soygundan elde edilen ganimeti çalarak ona meydan okuyor. Alice ile karşılaşıp onun çiftliğinde kasaba ahalisinden gizli bir şekilde saklanmaya başlıyor. Bu sürede Alice’in oğluna bazı şeyler öğretiyor.

Oyuncuyu Skins dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Frank Griffin (Jeff Daniels)

İsmiyle bile insanları korkutan birisi. Çıkarlarından başka bir şey düşünmez. Roy’u öldürmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Ölümden korkmuyor; çünkü kendi ölümünü gördüğünü ve yaşadığını iddia ediyor. Bu durum onu daha da tehlikeli birisi yapıyor.

Ünlü oyuncuyu The Newsroom dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Alice Fletcher (Michelle Dockery)

Roy’u çiftliğine alıp saklıyor. Silah kullanmada ve at binmede çok yetenekli. Roy’dan oğluna bildiği yararlı şeyleri öğretmesini istiyor. Geçmişte başına gelen talihsiz olaylardan dolayı kasabalı tarafından lanetli olarak görülüyor.

Oyuncuyu Downton Abbey ve Good Behavior dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Bill McNue (Scott McNairy)

La Belle kasabasının şerifi. Eskiden çok iyi bir silahşordur; ancak yaşadığı travmatik olaylardan dolayı artık silah kullanmayı bırakmıştır. Kasabalı ondan çok şey beklemektedir; fakat o bunu umursamamaktadır ve bu yüzden korkak olarak damgalanmıştır. Alkolik olmuştur; bu durum onun sağlığını da bozmaktadır. Roy Goode’un gelişi kasabasını tehlikeye atar. Bu yüzden o da Frank Griffin’in peşine düşer.

Oyuncuyu Halt and Catch Fire dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Mary Agnes (Merritt Wever)

Eşi olan belediye başkanı maden kazasında vefat etmiştir; bu yüzden kasabanın geri kalanında onun sözü geçmektedir. Şerifin kız kardeşidir. Ağabeyine ve yeğenlerine göz kulak olmaktadır. Tüfek kullanmada ustadır.

Oyuncuyu Nurse Jackie ve The Walking Dead dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

Ayrıca dizinin kadrosunda Sam Waterston, Samuel Marty, Jeremy Bobb, Kayli Carter, Tess Frazer, Samantha Soule, Thomas Brodie-Sangster, Kim Coates, Tantoo Cardinal, Audrey Moore, Christiane Seidel,Jessica Sula ve Erik LaRay Harvey yer alıyor. 

SON SÖZ

Diziyi bitirdim. Sonu tam bir mini dizi gibi kapanmış, devamının olacağını düşünmüyorum. Kadrosunda Jeff Daniels ve Michelle Dockery gibi iki sevdiğim ismi barındırınca ve türü de Western olunca büyük bir merakla diziyi bekliyordum. Beklediğimi aldığımı söyleyebilirim. Yukarıda bahsettiğim bölüm süreleri gözünüzü korkutmasın; zira bende korkarak girdim ama su gibi aktı gitti dizi. Western kokusunu içime içime çektim. Tempo, akış, oyunculuk ve hikaye olarak bu senenin eli yüzü düzgün işlerinden biri olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Merritt Wever buradaki rolüyle, izlediğim en karizma kadın karakteri canlandırmış olabilir. Türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir dizi.

Son olarak Netflix, yine biz sevenlerini hayal kırıklığına uğratmayacak bir dizi yapmış.

TANITIM FRAGMANI