Bir arkadaşınızın hayatını kurtarmak için ne kadar ileri gidersiniz?

BBC, geçtiğimiz yaz tam da bu soruyu hedef alan kara mizah türünde bir diziyi ekran karşısına getirdi. İlk olarak IPlayer üzerinden yayınlanan dizi sonrasında BBC Two, ardından da Amerika’da Showtime kanalı tarafından yayınlandı. Dizinin yapımcısı ve senaristi Peep Show‘la BAFTA kazanan, Fresh Meat dizisiyle de bilinen Sam Bain. Ill Behaviour aynı zamanda bir mini dizi ve toplamda birer saatlik bölümlerden üç bölümlük bir sezonu bulunuyor. Ucu da kapalı bir şekilde bitiyor.

Peki, konusu?

Charlie’ye (Tom Riley) yakın zaman öncesinde kanser teşhisi konmuştur ama prognozu iyidir. Yani kemoterapi aldığı takdirde çok yüksek bir ihtimalle iyileşecektir. Ancak Charlie vücuda giren zehir olarak gördüğü kemoterapiyi reddederek alternatif yöntemleri deneme konusunda ısrarcıdır, bu konuda eşi de onu desteklemektedir. Kanser haberini alan yakın arkadaşları Joel (Chris Geere) ve Tess (Jessica Regan) ise bunun bir hata olduğuna inansalar bile Charlie’yi ikna edemezler.

Eşinden boşanması sona eren Joel’a tazminat olarak 2 milyon sterlin para kalmıştır. Joel, kendisi için iyi bir arkadaş olan Charlie’nin durumuna el koymak için nefret ettiği işinden kurtulup hayalini kurduğu romanını yazma düşüncesindeki Tess’in karşısına yeni bir planla çıkar: Charlie’yi kaçırmak. Joel, birkaç aylığına ücra bir köşeden lüks bir ev kiralar. Bir flört uygulaması sayesinde tanıştığı biraz dengesiz ve alkolik onkolog Nadia’yla (Lizzy Caplan) para karşılığı anlaşır. Gerekli teçhizatı da sağlar.

Charlie’nin kaçırılmasıyla birlikte planı uygulamaya koyup o evde gizlice rızası olmayan ve polisin her yerde aramaya başladığı Charlie’ye kemoterapi uygulamaya başlarlar. Dizide bölümler devam ettikçe dört karakterin arasındaki gün geçtikçe değişen ilişkiyi izliyoruz. Çünkü Charlie’nin fikri değişmiş değil ve ailesine dönmek istiyor. Joel’in bunca zamandır içinde tuttuğu pek çok şey var. Nadia’nın ve Tess’in kendi problemleri ise cabası. Charlie’nin eşi ve polis tarafı da bölümlere çeşitli şekillerde katkı sağlıyor.

Tom Riley ve Lizzy Caplan gerçek hayatta evliler

Ill Behaviour, benim kadrosu sayesinde fark edip de başladığım dizilerden birisi oldu. Normalde izler miydim bilmiyorum ama izlediğime memnun kaldım.

Konusunu üç bölümde fazla sündürmeden işleyen yapımlardan birisi olmuş. Ara ara hem güldüm hem de eğlendim. Kadrodan da beklediğimi aldım. Diğerleri de güzel oynamıştı ama Chris Geere kendini ayrı bir vermiş diyebilirim. Karakter olaraksa Charlie ve Nadia’yı tercih ettiğimi söylesem olur herhalde. İkinci bölümü içlerinde bana göre en iyisiydi, dizinin kapanışı da kaliteliydi. İzlemeye başladıktan sonra hakim olmaya başlayan “Böyle bir konusu olan dizinin sonu nereye varır ki?” düşünceme aldığım cevaptan memnun kaldım.

Dizi, konusu veya kadrosu ilgisini çeken, araya bir şeyler almak isteyenlere tavsiyedir. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce burada yorum yapılıyordu.