Kaliteli yapımları saymakla bitmez kanallar Showtime ve BBC Two, 2011 yılının başında ortak bir yapıma imza attılar. Showtime’ın 9 Ocak, BBC Two’nun da 10 Ocak’ta yayınlayarak izleyici karşısına çıkardığı kahkahasız komedi dizisi Episodes, 7 bölümlük ilk sezonunun ardından ara verdi. Dizi, 9 bölümlük 2. sezonuyla 2012 yazında ekranlara geri dönecek. Peki, tam olarak nasıl bir şey bu dizi? Bu sorunun cevabı yazının devamında.

Daha önce Amerikan uyarlaması yapılan İngiliz dizileri ile ilgili bir derleme yazısı yazmıştım. Episodes, işte tam da bu konuyu işleyen bir yapım ve İngiltere’de yayınlanan başarılı bir sitkomları varken dizinin uyarlamasını yapmak için Amerika’ya taşınan iki senaristin başından geçen olaylar üzerine kurulu. Ülkemizde diziyi, D-Smart bünyesindeki kanallardan FX yayınlıyor.Dizinin konusuna gelecek olursak:

Sean-Beverly Lincoln ve Matt LeBlanc

Sean ve Beverly Lincoln, Lyman’s Boys adlı İngiliz dizisinde senaristlik yapan ve dizileri oldukça başarılı giden bir çifttir. İngiltere’nin Emmy Ödülleri olarak görülen BAFTA‘yı birden çok kez kazanan ikili, ödülü en son kazandıkları gece yeni bir teklif alırlar. Hem de hayatlarını tümüyle değiştirecek türden bir teklif…Dizinin Amerikan versiyonunu kanalında görmek isteyen Merc Lapidus, ikiliye içten içe uzun zamandır istedikleri bir şeyi teklif eder: Hollywood. Hayatlarında yeni bir sayfa açmak ve yeni bir şehirde farklı bir işin içinde olmak isteyen Lincoln ailesi teklifi kabul eder ve bir anda kendilerini Hollywood’da bulur.
Yeni bir hayata uyum sağlamaya çalışırken bir yandan da işleri düzene sokmaya çalışan Sean ve Beverly’nin tüm bunların düşündükleri kadar kolay olmayacağını anlaması hiç de uzun sürmez. Kanalın sahibi Lapidus, dizi için ikiliden özel bir istekte bulunur: Matt LeBlanc. Karşılarında buldukları başrol oyuncusuna pek sıcak bakmasalar da Matt ile çalışmaya mecbur kalan ikili, zaman geçtikçe kendilerini hem işlerini hem de evliliklerini korumaya çalışır bir halde bulurlar.

Ufak not: Episodes, yaptığı girişten sonra 7 haftalık geri dönüş yaparak olayların başlangıcı ve sonrasında olanları bize sunuyor.Dizinin arkasındaki isimlerden David Crane, aynı zamanda Friends ve Joey dizilerinin de arkasındaki isim. Bunun dışında, Episodes dizisi Joey bittikten sonra Matt LeBlanc’ın TV dünyasına tekrar döndüğü yapım olma özelliğine de sahip.Dizinin kadrosu ile devam edecek olursak:

Dizinin sahip olduğu 3 ana oyuncudan Stephan Mangan, karısı ile Matt arasında köprü görevini gören Sean Lincoln‘ü canlandırıyor. Oyuncu, NBC‘nin 2011-2012 sezonu dizilerinden Free Agents‘in orijinal versiyonunun da dahil olduğu pek çok dizide yer almış birisi. Dizinin en sevdiğim karakteri de olan Matt ile yıldızı bir türlü barışmayan Sean’ın eşi Beverly Lincoln ise Tamsin Greig‘e emanet. Oyuncunun Emma ve Black Books dahil olmak üzere zengin bir dizi geçmişi var.Bir diğer başrol Matt LeBlanc ise kendisinin kurgu versiyonunu oynuyor. Yani, ismiyle ve üstüne yapışıp kalan Friends‘ten Joey karakteriyle dizide kendisini oynayan ünlü oyuncu, çeşitli detaylarla karakterinden ayrılmış durumda. Ayrıca, Matt LeBlanc, rolüyle 2012 Altın Küre Ödülleri‘nde “En İyi Komedi Aktörü” ödülünü de aldı.Dizinin sahip olduğu diğer ana karakterlerle devam edecek olursak:

Merc ve Carol

Merc ve Carol

* Dizinin kanal sahibi ve dediğim dedik karakteri Merc Lepidus‘u, Mad About You başta olmak üzere birçok dizinin içinde yer almış olan John Pankow canlandırıyor.* Merc’ün kişisel asistanlığını yapan ve çoğu zaman Lincoln’ler ile Merc arasında köprü görevi gören Carol Rance karakteri, TV ağırlıklı bir kariyeri olan Kathleen Rose Perkin‘e emanet.* Son olarak, Lyman’s Boys dizisinde Matt ile birlikte başrol oynayacak Morning Randolph da dizilerde konuk oyunculuğu çokça bulunan Mircea Monroe tarafından canlandırılıyor.

Sean – Morning – Matt

Episodes, genel olarak baktığımızda kanalının namına yaraşır olduğunu düşündüğüm bir yapım. İnsana kahkahalar attıran bir komedi dizisi olmasa da türünün gereklerini karşılayarak izleyicisini tatmin ediyor. Ayrıca, dizinin kahkahasız komedi olması onu daha da anlamlı kılan bir etken. Oyunculuklar ise -özellikle 3 başrol başta olmak üzere- tatmin edici bir düzeyde.Eğer ki komedi, hele de kahkahasız komedi seviyorsanız ve farklı bir şeyler denemek istiyorsanız Episodes tavsiye edebileceğim türden bir dizi. Son olarak, diziyle ilgili fikir verici bu videoya da bakabilirsiniz. İyi seyirler…