Sezonlarının arasına 2-3 yılın girebildiği, devam/iptal haberleri için yıllarca beklememiz gerekebilen İngiliz dizilerinin ne sezon mantığına, ne de yayın politikasına hala akıl sır erdiremiyoruz. İşte buna güzel bir kanıt daha : Dirk Gently

BBC, 2010 yılının sonunda deneme bölümünü (pilotunu) yayınladığı bu dizinin, 3 bölümlük ilk sezonunu önümüzdeki ay sunacağını açıkladı.

E peki neymiş bu Dirk Gently?” diyenleri yazının devamına alalım.

BBC4 kanalından çıkan Dirk Gently, Douglas Adams’ın “Dirk Gently’s Holistic Detective Agency (Dirk Gently’nin Bütünselci Dedektiflik Bürosu)” ile başlayan kitap serisinden* esinlenen bir dizi.

Bize, hayatın anlamını açıklayan, bilim kurgu ve absürd dünyayı sevenlerin gönlünün sultanı müthiş yazar Douglas Adams‘ın ilki 1987’de, ikincisi 1988’de yayınlanan bu kitaplarında, -tahmin edebileceğiniz gibi- ana kahraman, Dirk Gently isimli bir özel dedektif. Şurada kahramanımız ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.
Diziye dönersek…

Komedi bilim kurgu ve dedektiflik dizisi olan Dirk Gently bir komedi drama. Kitaplardan sadece esinlenen, kitapların içerdiği davaları birebir uyarlamamış olan dizi, kahramanı günümüze uygun şekilde (örn. internet ve cep telefonu kullanabilen biri olarak) güncelleyip sunuyor.
Aralık 2010’da yayınladığı sıfırıncı bölümüyle yüksek izleyici oranı tutturup, olumlu eleştiriler alan BBC4, 2011 Mart’ında dizinin 3 bölümlük ilk sezonu için sipariş vermişti. Sezonun ekranlara düşmesi ise 5 Mart 2012’yi buldu.

2010’da yayınlanan sıfırıncı bölüm, Dirk Gently’nin aldığı bir dava ile başlıyor ve beklenmedik mecralara uzuyor. Bütünselci anlayışta olan kahramanımıza göre herşey birbiriyle alakasız bir şekilde ilişkili. ;) Davaları çözerken de bu teorisiyle hareket eden Dirk’ün, 2010’da yayınlanan bölüme konu olan davasını çok az ispiyonlayarak biraz daha açarsak…

— Dikkat, alttaki paragraf sıfırıncı bölüme dair az da olsa ispiyon içerir. —
Yaşlı bir hanım tarafından tutulan dedektifimiz, kaybolan bir kedinin peşindedir. Bu sayede yeni bir buzdolabı ile üniversiteden eski arkadaşlarını geri kazanacaktır. Hep birlikte gereksiz bir aşk, depresyon ve cinayet üzerine kurulu bir davayı çözeceklerdir. Daha da ilginci, işin içinde bilim kurgusal birtakım öğelere rastlayacak olmaları.
5 Mart’ta tanışacağımız birinci bölümde ise ekibimiz bambaşka 2 davaya yelken açacaklar. Ama onların da ayrıntısına girerek tadlarını kaçırmayalım.

Richard, Dirk, Susan

Dizinin başrolünde, Amerikan dizi izleyicilerinin Episodes sayesinde tanıştığı Stephen Mangan var. Gamsız ve zeki, aynı zamanda nevi şahsına münhasır dedektifimizi başarıyla sunduğu, rolünü sulandırmadan bizleri güldürebildiği bir gerçek.
Yan rollerde :
* Richard McDuff rolüyle Darren Boyd‘u (Holy Flying Circus) izliyoruz. Richard, dedektifimizin üniversiteden arkadaşı ve gayet normal bir insan. Gel gör ki Dirk’ün oyunlarına gelerek kendisini dedektiflik bürosunun ve maceraların içinde buluveriyor.
* Susan Harmison‘ı Helen Baxendale (Friends) canlandırıyor. Darren’la sevgili olan Susan da gayet aklı başında, ciddi bir doktor.
* Polis dedektifi Gilks‘e ise birçok İngiliz dizisinin kötü adamı Jason Watkins hayat veriyor. Gilks, Dirk’ü hem ciddiye almayan, hem de onun yöntemlerinden hoşlanmayan biri.
* Resepsiyonist, olarak izlediğimiz Leona Walker da dizide eğlence unsuruna katkıda bulunan sekreteri canlandırıyor.
Tüm kadroya şuradan erişebilirsiniz.

Şöyle kafa dağıtayım, eğlenceli ve farklı bir şey izleyeyim” dediğiniz bir ara izleyip memnun kalacağınız 1 saatlik sıfırıncı bölümü bitirdikten sonra, belki sizler de “Yahu yok mu gerisi? Haydaaa!” aşamasına geçersiniz, belli mi olur? ;)
Buyurun bu da tanıtım filmi :

* Serinin ikinci kitabı, “The Long Dark Tea-Time of the Soul (Ruhun Uzun Karanlık Çay Saati)” idi. Douglas Adams, üçüncünün üzerinde çalışıyordu ancak tamamlamaya ömrü yetmedi. “The Salmon of Doubt” isimli tamamlanmamış bu üçüncü kitap, yazarın ölümünden sonra (2002’de) yayınlandı.