Showtime, 5 Kasım 2017 tarihinde bizi yeni bir komedi dizisi ile buluşturdu. Komedisi dışında hafiften draması da bulunan bir komedi drama: SMILF

GİRİZGAH

SMILF, 2015 yılında Sundance Film Festivali’nde ‘Jüri Özel Ödülü’  kazanan aynı isimli kısa filmden uyarlama bir dizi. Kısa filmin yaratıcısı ve yönetmeni Frankie Shaw, bunu TV dizisine dönüştürmeye karar vermiş ve bu dizi çıkmış ortaya. Shaw dizide senaristlik ve yönetmenlik dışında oyunculuk ve yapımcılık da yapmaya devam ediyor. Yapımcı koltuğunda Shaw dışında Lee EisenbergGene Stupnitsky ve Michele Greco gibi isimler de yer alıyor.

Henüz 4 bölümü yayınlanan SMILF‘in bölüm süreleri 28 ile 32 dakika arasında değişiyor. SMILF, pazar akşamları kanalın popüler dizisi Shameless’ın arkasından yayınlanıyor. İlk 3 bölümde 0.19 reyting oranı ve 597.000 izleyici sayısı ortalaması tutturmuş durumda. İlk sezonu 10 bölüm sürecek olan SMILF‘in 2. sezonu olup olmayacağı ise henüz belli değil.

KONU

Dizinin merkezinde Boston’da kenar bir mahallede tek oda bir evde yaşayan, maddi durumu oldukça zayıf, bir mesleği olmayan, bulduğu günübirlik işlerle yaşamını sürdürmeye çalışan bekar bir anne. Bir ilişkisi yok ve seks hayatında da bir kuraklık hakim. Doğduğu günden beri hayatının merkezine koyduğu oğlu Larry’nin de bu duruma katkı sağladığını söylemek mümkün. Dizimiz de hayat denen bataklıkta debelenen bu kadının günlük hayatından kesitler sunuyor bizlere.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bir bahsettiğimiz dizimizin ana kahramanı Bridgette rolünde Blue Mountain State, Mixology ve Good Girls Revolt gibi dizilerden tanıdığımız Frankie Shaw karşımıza çıkıyor. 

Bridgette zevksiz ve pasaklı bir giyim tarzına sahip, aklının değil ihtiyaçlarının rehberliğinde hareketlerine yön veren, basketbol oynamayı seven, iyi de oynayan, hayal kurmayı unutmuş bir genç kadın.

Bridgette’in annesi Tutu rolünde The Fosters ve Nip/Tuck gibi dizilerden anımsanabilecek Rosie O’Donnell‘ı izliyoruz.

Tutu sert, sabit fikirli, inatçı, depresyonla mücadele eden orta yaşlı bir kadın. Frankie ile pek iyi anlaşamasalar ve kavgalar etseler de elinden geldiğince ona yardımcı olmaktan da geri durmuyor elbette.

Bridgette’in oğlu Larry rolüne ikiz kız kardeşler Alexandra Mary Reimer ve Anna Chanel Reimer birlikte hayat veriyor.

Bridgette’in eski sevgilisi ve Larry’nin babası olan Rafi karakterini ise The Strain’den hatırlayabileceğiniz Miguel Gomez canlandırıyor.

Rafi, bir süredir ayık kalmaya çalışan eski bir alkol bağımlısı. Şu sıralar hayatını yeni sevgilisi Nelson ile beraber rayına oturtmaya çalışıyor. Velayeti annesinde olan oğlunu çok seviyor ve mümkün olduğunca hayatında olmaya çalışıyor. Kafa olarak pek uyuşmadıkları Bridgette ile Larry’nin yaşamı hakkında kararlar alırlarken sıklıkla, hafif şiddette tartışmalar yaşadıklarını da belirtmeden geçmeyelim.

Rafi’nin sevgilisi Nelson rolünde Ash vs Evil Dead dizisinden anımsanabilecek Avustralyalı genç aktris Samara Weaving‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. 

En az dış görünüşü kadar ruhu da güzel, pozitif düşüncenin gücüne inanan, yardımsever, güler yüzlü, bağımsız, genç bir kadın. Spor spikerliği yapıyor.

Friday Night Lights ve Nashville dizilerinden tanıdığımız Connie Britton da tekrar eden bir rolle karşımıza çıkıyor dizide. 

Kendisini Bridgette’in çocuklarına özel öğretmenlik yaptığı zengin bir kadın olan Ally karakterinde izliyoruz. Bridgette’i uzun yıllardır tanıyor ve ona patrondan ziyade arkadaşça davranıyor.

Bridgette’in internetten para kazanmanın yolunu bulmuş, fazla kiloları ile barışık kankası Eliza rolünde Being Mary Jane ve Good Luck Charlie dizilerinden hatırlanabilecek Raven Goodwin de tekrar eden bir rolle dizide karşımıza çıkan bir başka isim.

Konuk oyuncu olarak ise Jeremy Shamos, Graham RogersGeorge BasilAustin Abrams gibi isimler karşımıza çıktı şu ana kadar.

YAZARIN NOTU

İzlenesi bir kadrosu olan, ilk 2 bölümünü epey beğendiğim, sonraki 2 bölümü ise o kadar beğenemediğim bir dizi konumunda şu an için SMILF. Ama bu ayarda devam ettiği sürece sezonu tamamlarım kesinlikle. Blue Mountain State’ten sevdiğim Frankie Shaw, üzerine kendisi diktiği rolde ışıl ışıl parıldıyor. Bayıla bayıla izlediğim bir karaktere hayat veren Samara Weaving’i ve aldığı kısıtlı sürelere rağmen Connie Britton’ı izlemesi de oldukça keyifli. İkisi de dizi sürdüğü müddetçe bizimle olmaya devam ederler umarım.

Ayarlarınızla oynayın ve çok yüksek bir beklentiyle oturmayın yine de dizinin başına derim ben.

İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler. :

FRAGMAN