The-Strain-book-cover
The Strain, El Laberinto del Fauno (Pan’ın Labirenti), Hellboy ve Pacific Rim filmlerinden tanıdığımız yazar ve yönetmen Guillermo del Toro tarafından yaratılan, 2014 yazının en çok beklenen dizilerinden biriydi. Yazarın kendine has tarzı ile vampir temasını ele alması bizleri ilginç bir dizi ile karşılaştırıyor.

Guillermo del Toro ile birlikte Chuck Hogan‘ın ortaya çıkardığı dizi, aynı ikilinin yazdığı aynı isimli roman üçlemesinden uyarlanıyor.

The-Strain-Wallpaper-the-strain-fx-37168452-1280-800

Konu

Dizi New York City’e iniş yapan, ancak resmen ölü gibi duran bir uçak görüntüsü ile başlıyor. Uçaktan kimse inmiyor ve saldırı, hatta salgın şüphesi ile karantina başlıyor. Uçaktan sadece birkaç kişi kurtuluyor ve vampir teması işin içine girmeye başlıyor.

the-strain-karakterler

Karakterler

Ephraim-Goodweather-Wallpaper-the-strain-fx-37168411-1280-800Ephraim Goodweather:
Dizinin baş karakterlerinden biri. Karakterimiz CDC’de (Amerika Hastalıktan Korunma ve Önleme Merkezi) üst kademelerde çalışıyor. Uçak kazası ile olaya dahil oluyor. Dizi boyunca karakterin ailevi sorunlarına, hem de görevinden dolayı salgın olaylarına dahil oluyoruz.

Karakteri son zamanlarda çıkış yapan oyunculardan Corey Stoll canlandırıyor. Oyuncu kel ve dizi için peruk takıyor. Acaba kimler fark edecek?

Abraham-Setrakian-Wallpaper-the-strain-fx-37168408-1280-800Abraham Setrakian:
Dizinin en gizemli karakteri. Salgının ayrıntıları ortaya çıktıkça, karakterimiz bazı şüpheler duyuyor ve ana hikayeye dahil oluyor. Geri dönüşler (flashback) ile gizemli geçmişi hakkında bilgiler ediniyoruz. Daha önce bu tip vampir olayları ilgili olduğu için ekibin başı konumuna aday.

Karakteri tecrübeli oyuncu David Bradley canlandırıyor.

Nora-Martinez-Wallpaper-the-strain-fx-37168414-1280-800Nora Martinez:
Baş karakterlerimizden Ephraim’in mesai arkadaşı ve ona bazı duygular besliyor. Salgını araştıran ekibin üyelerinden biri. Bazı olaylar açığa çıkınca Eph ile Nora işin içine dahil olmak zorunda kalıyor.

Karakteri Mía Maestro canlandırıyor.

Vasiliy-Fet-Wallpaper-the-strain-fx-37168412-1280-800Vasiliy Fet:
Şehirdeki bazı garip olaylar sonucu lağımda yaşayan hayvanlar sürü halinde sokaklara çıkıyor ve her yeri basmaya başlıyor. Belediyenin bu konularla ilgili departmanında çalışan Vasiliy, bunu araştırırken bazı garip durumlarla karşılaşıyor. Bunları araştırırken vampir olaylarına dahil oluyor.

Karakteri Kevin Durand canlandırıyor.

Eldritch-Palmer-Wallpaper-the-strain-fx-37168410-1280-800Eldritch Palmer:
Salgın, dizinin başında esrarengiz bir tabutun kaçırılmasıyla resmen başlıyor. Karakter, bu tabutun getirilmesini sağlıyor. Ağır bir hastalığı olan bir iş adamı kendisi.

Karakteri Jonathan Hyde canlandırıyor.

Thomas-Eichorst-Wallpaper-the-strain-fx-37168406-1280-800Thomas Eichorst:
The Master karakterinin yardımcısı. Salgın ile ortaya çıkan ve bu salgının baş mimarlarından biri.
Aşağıdaki kısım 3. bölümden ispiyon içerir.
Karakter aslında başından beri bir vampir. Karakterin vampir hali burunsuz ve Harry Potter filmlerinin baş kötüsü Voldemort ile karşılaştırılıyor.
the-strain-thomas-eichorst-voldemort

Karakteri Richard Sammel canlandırıyor.

Zack-Goodweather-Wallpaper-the-strain-fx-37168418-1280-800Zach Goodweather:
Eph’in tek oğlu. Babasıyla annesi ayrı olmasına ve annesiyle yaşıyor olmasına rağmen babasını çok seviyor ve ona sıkı sıkıya bağlı. Salgından sonra meydana gelen bazı olaylar dolayısıyla yolları babasıyla daha fazla kesişiyor.

the-strain-kelly-goodweatherKelly Goodweather:
Eph’in hala takıntılı olacak şekilde sevdiği ve ayrı yaşadığı karısı.

Karakteri Natalie Brown canlandırıyor.

Jim Kent:
Eph ve Nora’nın salgın ekibinde çalışmakta. Hasta karısının tedavisi yüzünden birtakım kirli işlere karışıyor.

Karakteri Yüzüklerin Efendisi’nde Hobbit Sam rolünü oynayan Sean Astin canlandırıyor.

the-strain-Dutch-VeldersDutch Velders:
Karakter bir hacker. Zengin iş adamı Eld tarafından tutuluyor. Kirli bazı işleri yapıyor ve dizinin ilerleyen bölümlerinde salgın ekibiyle yolları kesişiyor.

Karakteri Do No Harm ve Lip Service gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Ruta Gedmintas canlandırıyor.

xs4Qvq9HAugustin ‘Gus’ Elizalde:
Meksika kökenli daha önce pis işlere bulaşmış karakterimiz, bazı vaatler karşılığında vampir tarafının pis işleri ile haşır neşir oluyor.

Karakteri Miguel Gómez canlandırıyor.

0xBnFB_JGabriel Bolivar:
Uçak kazısında yol alan yolculardan biri. Heavy metal grubunun solisti olan karakter konser için şehirde ve salgının baş aktörlerinden biri haline geliyor.

Karakteri Jack Kesy canlandırıyor.

Yazarın Notu

Dizi ilgi çekici olarak başlıyor; sonra sendeliyor. İzleyiciden farklı tepkiler alıyor. 8,3 olan IMDB puanı, bölümler ilerledikçe 7’lere düşüyor. Bu değişik konuya daha farklı tempo olması gerektiği ve mantık hataları ile ilgili şikayet ve yorumlar sosyal medyada sıkça var. İkinci sezon fragmanı daha ümit verici gözüküyor. İlginç konusu ve Del Toro’nun varlığı sayesinde en azından şans verilmeyi hak ediyor. Dizi, daha önceki sinema klasiklerinden veya yeni moda olan vampir trendinden çok farklı bir noktada. Vampir öldürme yollarında bile bir çok efsaneye göndermeler mevcut. Guillermo Del Toro’nun çok sevdiği şairane tona çok yakın. Vampir konusuna ve vampir olma şekline çok farklı yaklaşan ve resmen vampir mitini yeniden yaratan bir dizi.

Fragmanlar:

Röportajlar eşliğinde diziden görüntüler:

2. sezon gıdıklayıcısı:

E21PWz5u1Ag.market_maxres