Good Luck Charlie ( İyi Şanslar Charlie ) 4 Nisan 2010 tarihinde yayına başlayan orijinal Disney Channel dizisidir. Dizimiz, Duncan ailesinin aralarına yeni katılan üyelerine alışmasını ve uyum sağlamasını konu alıyor.  Dizimiz, diğer Disney Channel dizilerinden farklı olarak sadece çocuklara yönelik değil, özellikle tüm aile üyelerinin izleyeceği şekilde oluşturulmuş.

Başlıklar :

YAYIN BİLGİLERİ:

Hali hazırda 3 sezonu bulunan  Good Luck Charlie, 28 Nisan 2013 tarihinde 4.sezon açılışını yapacak. İlk sezonu 26 bölüm, iki ve üçüncü sezonu 30 ve 21 bölümden oluşuyor. Gülme efektli sit-com şeklinde çekilen dizimizin her bölümü de 22 dakikadan oluşuyor. Her bölümün sonunda Teddy Duncan içerisinde Charlie Duncan‘a ( Mia Talerico ) tavsiyeler içeren bir video-günlük kaydediyor ve gelecek için iyi şanslar dilemek için ” Good Luck Charlie ” sözleriyle bitiriyor.

KONU:

Duncan ailesinin yeni üyesinin gelmesiyle hayatları tamemen değişecektir. Amy Duncan ve Bob Duncan’ın Teddy, PJ ve Gabe adında üç çocukları vardır. Charlie’nin de gelmesiyle aile iyice kalabalıklaşmıştır. Amy ve Bob’un ikisi de çalışmaktadırlar ve Charlie’nin gelişiyle işleri daha da zorlaşmıştır. Onlar da Charlie’yi büyütürken yardımcı olmaları için çocuklarından yardım isterler. Gabe daha 10 yaşındadır ve hiç bir şeye karışmaz, PJ’in ise aklı bir karış havadadır. Bütün sorumluluk birden Teddy’nin üstüne kalır.

Böylece işe el atan büyük kardeşler, mamalar, bebek bezleri gibi bebek bakımıyla ilgili olan her şeyi öğrenmeye başlıyorlar. En büyük sorumluluğu üstlenen Teddy’nin bazı zamanlar Charlie haricinde herkese göz kulak olması gerekiyor. Anne ve babalarına yardımcı olmaya çalışan kardeşler, bazen eğlenceli bazen de zor zamanlar geçiriyorlar.

KARAKTERLER: 

Dizimizde altı kişiden oluşan aile üyelerimizden başka, diziye bazı bölümlerde dahil olan Teddy’nin arkadaşı Ivy Wentz, PJ’in arkadaşı Emmet ve sürekli sorun yaşadıkları yan komşuları Mrs. Dabney var.

Teddy DUNCAN ( Bridgit Mendler ) :

15 yaşında yaratıcı, sorumluluk sahibi, zeki, hoş bir kız Teddy. Kendine güveni olan ve herkesi kendine sevdiren birisi. En iyi arkadaşı Ivy Wentz. Abisi PJ ile pek anlaşamıyor; küçük kardeşi Gabe ise sürekli arkasından işler çeviriyor ve bazen onu zor durumda bırakıyor. Karakterimiz  inatçı olabiliyor ve bu yüzden de annesiyle bazen sorunlar yaşıyor. Kendini insanlara sevdirme sorunu var herkesin onu sevmesini istiyor. Derslerinde de gayet başarılı. Hayatındaki yolunda olmayan tek şey aşk hayatı.

PJ DUNCAN ( Jason Dolley ) :

Ailemizin en saf ve en aklı havada üyesi PJ. Aklı bazen gerçekten yavaş çalışıyor ve küçük kardeşi Gabe tarafından sürekli kandırılıyor. Ailede ilgi eksikliği görmüş, en büyük çocuk olduğu için de sürekli ihmal edildiğini düşünüyor. En iyi arkadaşı Emmet ve beraber kurdukları bir rock grupları var. Teddy ile sürekli tartışıyorlar ama birbirlerini de çok seviyorlar. Bir tavukçuda çalışıyor ve evlere servis yapıyor. Dizinin bence en komik karakteri.

 

Gabe DUNCAN ( Bradley Steven Perry ) : Ailemizin üçüncü çocuğu. Genelde alaycı baş belasıdır. Çok kurnaz ve zeki biridir, PJ ile dalga geçmekten ve onu kandırmaktan da çok zevk alır. Charlie ilk doğduğunda çok kıskanmıştır. Bütün ilginin küçük kardeşinde olmasına bozulmasına rağmen sonradan o da Charlie’yi çok sevmiştir.

 

Amy (Leigh Allyn Baker ) & Bob ( Eric Alen Kramer ) Duncan:

Amy Duncan çocukların annesi ve Bob Duncan’ın eşidir. Kendisi bir hemşiredir ve doğum yaptıktan sonra işine dönmüştür. Bu yüzden Charlie’nin bakımında diğer aile üyelerinin yardımına çok ihtiyaci olmuştur. Kızıyla sürekli tartışır ve bir türlü anlaşamazlar, ama günün sonunda her zaman barışır ve sarılırlar. İddialı bir kişiliği vardır; televizyona çıkmayı ve ünlü olmayı çok ister.

Bob Duncan çok iyi kalpli zaman zaman da sakar bir babadır. Aile de otorite gibi gözükse de asıl sözü dinlenen anne olmuştur. Çocuklarına sözünü bir türlü geçiremez. Çocuklarına şaka yapmayı ve onları güldürmeyi çok seviyor.

SON SÖZ:

Dizimiz bir Disney Channel dizisi olsa da gayet her yaştan izleyiciye çekecek ögeler içerisinde barındırıyor. Sezonları biraz uzun olsa da sıkılmadan izleyebileceğinizi temin ederim. Dizimizin aynı zaman da yılbaşı için çekilmiş özel bir televizyon filmi de hali hazırda mevcut.