Netflix’in çiçeği burnunda komedisi Turn Up Charlie‘yi tanıtacağım bugün sizlere.

8 bölümden oluşan ilk sezonu 15 Mart’ta izleyiciyle buluşan İngiliz yapımı bir komedi dizisi Turn Up Charlie. Dizinin yaratıcıları Idris Elba ve Gary Reich. Yazar masasında bu ikiliye Georgia Lester ve Laura Neal gibi isimler eşlik etmiş. Yönetmen koltuğunda ise Tristram Shapeero ve Matt Lipsey oturuyor. Yapımcı koltuğunda Elba, Reich ve Shapeero’ya Ana GaranitoMartin Joyce ve Gill Isles gibi isimler eşlik ediyor.

Turn Up Charlie‘nin bölüm süreleri 24-29 dakika arasında değişiyor. Bu sürelerin yaklaşık ikişer dakikası kapanıştaki yazı kısımları elbette.

Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ile ilgili henüz bir bilgi yok.

KONU

Charlie, gençliğinde 1 hit şarkı yapmış ama sonrasında müzik sektöründe beklediğini bulamamış kırklı yaşlarında bir adam. Şu sıralar beş parasız durumda. Teyzesinin yanında kalıyor ve ufak tefek organizasyonlarda DJ’lik yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. Derken hayatını yeniden değiştirmesini sağlayabilecek bir fırsat ayağına geliyor. Bir arkadaşının düğününde uzun yıllardır görüşmediği çocukluk arkadaşı David’e rast geliyor ve tesadüfen kendini onun 11 yaşındaki kızı Gabrielle’e dadılık yaparken buluyor.

Bunun neresi bir fırsat dediğinizi duyar gibiyim. David, Hollywood’da kariyer yapmış dünyaca ünlü bir film yıldızı. Karısı Sara da müzik sektöründe isim yapmış bir DJ ve müzik yapımcısı. Charlie, bir yandan Gabrielle’e dadılık yaparken bir yandan da müsait vakitlerde Sara’nın kayıt stüdyosunu kullanma fırsatı yakalayabilecektir. Ayrıca Sara sayesinde müzik sektöründe bağlantıları olan insanların çevresinde olacaktır. Gabrielle’e de kanı kaynayınca arkadaşı David’in bu dadılık teklifini kabul eder ve hayatında yeni bir sayfa açar Charlie.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Charlie karakterine Luther, In the Long RunGuerrilla ve The Wire gibi diziler dışında Mandela: Long Walk to FreedomObsessed ve The Dark Tower gibi sinema filmlerinden yakinen tanıdığımız Idris Elba hayat veriyor.

Charlie, istediği kariyere sahip olamamış bir adam. Memleketinde bulunan ebeveynlerine ünlü, başarılı ve evli biri olduğu yalanını söylüyor ama durum öyle değil.

Charlie, yakışıklı, karizmatik ve insanlara kendini kolayca sevdirebilen biri.

11 yaşında, yaşına göre olgun, zeki, açık sözlü ve başına buyruk bir çocuk olan Gabrielle karakterini bu diziyle ilk oyunculuk deneyimini yaşayan Frankie Hervey canlandırıyor.

Gabrielle, sürekli kendi işleriyle meşgul olan ebeveynleriyle vakit geçirmeyi isteyen, aile ilgisinden uzak kalmış bir çocuk. Haliyle ister istemez ufak tefek yaramazlıkları oluyor dikkat çekmek için.

Gabrielle’in babası ve Charlie’nin geçmişte yedikleri içtikleri ayrı gitmemiş olan çocukluk arkadaşı David rolünde Turn ve The Romanoffs dizilerinden hatırlanabilecek JJ Feild karşımıza çıkıyor.

David, kariyeri tıkırında ilerleyen dünyaca ünlü bir film yıldızı. Kariyerinde yeni bir şeyler denemek ve bir tiyatro oyununda oynamak üzere Londra’ya taşınıyor ailesiyle beraber Los Angeles’tan. Uzun ve yorucu film çekimlerinden biraz uzaklaşıp ailesiyle biraz vakit geçirmek istemesi de Londra’ya yıllar sonra geri dönmesindeki bir diğer etken konumunda.

Ailesini sevse de işini her zaman daha ön planda tutan biri David.

Gabrielle’in annesi Sara rolünde Covert Affairs ve Notorious dizileri dışında Coyote UglyCheaper by the Dozen ve Imagine Me & You gibi sinema filmlerinden hatırlanabilecek Piper Perabo‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz.

Sara, çok ünlü bir DJ ve ayn zamanda müzik yapımcısı. Onun da işi gücü başından aşkın David gibi ve Gabrielle ile ister istemez çok fazla vakit geçiremiyor.

Bu dörtlüye ek olarak dizide izleme fırsatı yakaladığımız karakterlerden birkaçı ise şöyle:

-Sara’nın menajeri Astrid rolünde The Detail ve Brief Encounters gibi dizilerden hatırlanabilecek Angela Griffin‘i izleme fırsatı yakalıyoruz.

-Charlie’nin teyzesi Lydia rolünde Jocelyn Jee Esien‘i izliyoruz.

-Gabrielle’in Londra’da edindiği ilk arkadaş olan, tıpkı kendi gibi başına buyruk bir çocuk olan Hunter karakterinde ise Cameron King karşımıza çıkıyor.

Konuk oyuncu havuzunda ise Jade Anouka (Cleaning UpTrauma), Guz Khan (CurfewZapped), Dustin Demri-Burns (Sick Note), Shola Adewusi (Chewing Gum) ve Ed Coleman (Spy) gibi isimler bulunuyor.

YAZARIN NOTU

Çok keyifli bir dizi olmuş Turn Up Charlie. Güzel bir kadro kurmuşlar. Idris Elba’yı dramalardan ziyade komedilerde izlemeyi daha çok seven biriyim. Daha önceki dizi tercihlerinden pek memnun olmadığım Piper Perabo da çok yakışmış buradaki karakterine. Çocuk oyuncu izletti kendini. David ve Astrid de izlenesi yan karakterlerdi.

Konusu hoştu, karakterleri iyiydi, hikayesi akıcıydı ve çekim mekanları falan görsel açıdan da yeterince doyurucuydu. Aşağı yukarı her bölüme ufak tefek zaman atlamaları yaparak başlamaları da hoşuma gitti diyebilirim.

Arka arkaya iki oturuşta hüplettim sezonu yaklaşık 10-12 saat içerisinde falan. 8 bölüm yetmedi bana. Devamını da büyük bir coşku ve açlıkla bekler durumdayım. Umarım 2. sezon onayı alır.

Ucu mümkün mertebe kapalı bitti bu arada. Onay alıp almamasına aldırmaksızın bu haliyle başına oturabilirsiniz gönül rahatlığıyla.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN