Netflix’in Norveç yapımı yeni dizisi Ragnarok, 31 Ocak 2020 tarihinde izleyiciyle buluştu.

Ragnarok‘un yaratıcısı, aynı zamanda Borgen dizisinin de yaratıcısı olan Adam Price. Ona yazar masasında Simen Alsvik, Emilie Lebech Kaae ve Christian Gamst Miller-Harris gibi isimler eşlik etmiş. Dizinin yönetmenliğini Mogens Hagedorn ve Jannik Johansen üstlenmiş. Price ve Alsvik’e ek olarak Meta Louise Foldager Sørensen ve Stine Meldgaard Madsen gibi isimler bulunuyor dizinin yapımcı kadrosunda.

6 bölümden oluşan Ragnarok’un bölüm süreleri 40-49 dakika arasında değişiyor.

Ragnarok, İskandinav mitolojisinde kıyameti tanımlar. (Ayrıntısı için tıklayın.) Dizimiz de söz konusu mitolojiden ilham alınarak kaleme alınmış. Devler, tanrılar vb. mitolojik varlıklar, hikaye içerisinde önemli bir yer kaplamakta.

Dağlık alanda bulunan Edda isimli bir kasabadayız. Mavinin, yeşilin ve beyazın birleştiği bir doğa cümbüşünün içerisindeyiz. Lakin her şey göründüğü kadar mükemmel değil. Erimekte olan buzullar, bir fabrikanın zehirlediğine inanılan kirli içme suyu tehlikesi gibi arka plan sıkıntılar mevcut kasabada. Her yerlerinden mükemmellik akan bir aile de söz konusu fabrikanın sahibi ve kasabanın sözü geçen kişileri konumundalar. Kasabada durum böyleyken yeni bir aile taşınıyor kasabaya ve olaylar gelişmeye başlıyor.

*Hikayemizin ana kahramanı olan Magne, kasabaya ayak bastığı ilk andan itibaren kendini büyük bir fiziki değişimin içerisinde buluyor. İnsan üstü bir şekilde güçlenmeye başlıyor. Bir yandan yeni okuluna başlıyor ve yeni arkadaşlar ediniyor, bir yandan da kendisine neler olup bittiğini anlamaya çalışıyor.

Karaktere Skam dizisinden anımsanabilecek David Stakston hayat veriyor.


*Magne’nin kendisine hiç benzemeyen ve aralarında yakın bir bağ olduğu hissedilmeyen erkek kardeşi Laurits rolünde Wisting dizisinden anımsanabilecek Jonas Strand Gravli karşımıza çıkıyor.

Laurits, Magne’nin aksine çok daha sosyal biri ve kasabanın popüler gençlerinin arasına karışma derdinde. Alaycı bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz.


*Magne ve Laurits’in bekar anneleri Turid rolünde Lilyhammer dizisinden anımsanabilecek Henriette Steenstrup‘u izliyoruz.

Turid, yeni bir iş bulması vesilesiyle oğullarını kasabaya sürüklemiş. İşe başlayacağı fabrikanın başında eski bir tanıdığı olan Vidar bulunuyor. Turid için pek de destekleyici olmayan bir anne modeli diyebiliriz.


*Kasabanın birincil geçim kaynağı olan söz konusu fabrikanın sahibi olan Vidar karakterini Beowulf: Return to the Shieldlands dizisinden anımsanabilecek Gísli Örn Garðarsson canlandırıyor.


*Vidar’ın güzel eşi Ran rolünde Black Widows ve Frikjent dizileriyle tanınan Synnøve Macody Lund‘u izleme fırsatı elde ediyoruz.

Ran, kasabanın lisesinin müdiresi konumunda.


*Vidar ve Ran’ın tıpkı kendileri gibi havalı çocukları Fjor ve Saxa karakterlerine Skam dizisinden tanıdığımız Herman Tømmeraas ile yine aynı diziden anımsayabileceğiniz Theresa Frostad Eggesbø hayat veriyor.


*Magne’nin okula ayak basar basmaz dikkatini çeken güzel bir kız olan ama aynı zamanda Fjor’un da radarında bulunan Gry rolünde Heimebane dizisinden tanıdığımız Emma Bones karşımıza çıkıyor.


*Magne’nin yeni okulunda edindiği ilk arkadaşı olan Isolde rolünde Beforeigners dizisinden anımsanabilecek olan Ylva Bjørkaas Thedin‘i izliyoruz.

Isolde, kasabanın kirli su sorununa kafayı takmış durumda ve bu konuya Magne’nin de dikkatini çekiyor.


*Isolde’un babası ve aynı zamanda lisedeki öğretmenlerden biri olan Erik rolünde Aber Bergen dizisinden hatırlanabilecek Odd-Magnus Williamson karşımıza çıkıyor.


*Kasabadaki markette çalışan gizemli bir yaşlı kadın olan Wenche karakterini Eli Anne Linnestad canlandırıyor.


*Fjor ve Saxa’nın okuldan arkadaşları Oscar ve Hilda rollerinde Tani Dibasey ve Kornelia Eline Skogseth karşımıza çıkıyor.


*Kasabanın emniyet amiri Yngvild rolünde Iselin Shumba Skjævesland‘ı, lisenin rehberlik öğretmeni Sindre rolünde ise Vikingane ve Lilyhammer dizilerinden hatırlanabilecek Fridtjov Såheim‘i izliyoruz.


*Danu Sunth, sezona 2. yarısında dahil olan ve dizinin 2. sezonu olduğu takdirde daha etkin olacakmış gibi bir izlenim uyandıran Iman karakterini canlandırıyor. Kadroda ayrıca Aber Bergen ve Home for Christmas dizilerinden anımsanabilecek Line Verndal ile Beforeigners ve Lilyhammer dizilerinden anımsanabilecek Kyrre Haugen Sydness gibi isimler yer alıyor.


Güzel bir dizi olmuş kesinlikle Ragnarok. Bölümler ilerledikçe daha fazla içine çeken bir hikayesi vardı. Karakterleri de hiç fena değildi genel olarak baktığımızda. En çok öne çıkanlar Vidar, Ran, Fjor ve Saxa’dan oluşan dörtlü oldu elbette.

Sezonun ucu açık bitti ve 2. sezonu istetir nitelikteydi. Ucunun açık bitmesi bir yana hikayenin devamını görmek ve bu kadroyu bir arada izlemeye devam etmek istiyorum kesinlikle. Umarım en az 2 sezon daha izlemek nasip olur bu diziyi.

İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim. Bu da dizinin fragmanı: