Borgen, Danimarka yapımı bir politik drama dizisi. Beklenmedik bir şekilde Danimarka’nın ilk kadın başbakanı seçilen karizmatik siyasetçi Birgitte Nyborg’un hikâyesini anlatıyor. “Borgen”, Kopenhag’daki Christiansborg Sarayı’nın Dancadaki takma adı. Aslen “kale” anlamına geliyor ve Parlamento, Başbakanlık, Yüksek Mahkeme binalarının içinde bulunduğu kompleksi tarif ediyor. Danimarka’nın bir diğer uluslararası üne sahip dizisi Forbrydelsen (The Killing)’in yaratıcı ve yapımcılarının bu dizide de imzası var.


Başlıklar:

Yayın Bilgileri
Konusu
Karakterler
Aldığı Ödüller
Tanıtım Filmleri
Son Söz

YAYIN BİLGİLERİ

Türü: Politik drama

Ülkesi: Danimarka

Sezon ve Bölüm Sayısı: 3 sezon – 30 bölüm

Yayın Tarihi: 26 Eylül 2010 – 10 Mart 2013

Bölüm Süresi: ~ 60 dakika

Yayıncı Kanallar: DR1 (Danimarka) – BBC Four (BK) – Link TV (ABD) – Dizimax Drama (Türkiye)

(Birçok başka ülkede de yayınlanmakta. Tamamını şuradan öğrenebilirsiniz.)


KONUSU

 

Dünyanın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biri olan Danimarka’da parlamento seçimleri öncesinde ve hemen sonrasında yaşananlara tanık olduğumuz ilk bölümün ardından Orta Yol lideri Birgitte Nyborg hükümet kurma görevini üstlenir. Danimarka’nın ilk kadın başbakanı olarak göreve gelmesinden sonra yaşadıklarına, üzüntülerine, sevinçlerine dizi boyunca tanık olmak düşer bizlere de…

İlkeli ve dürüst bir siyasetçi olan Birgitte, politikanın kirli oyunlarından uzak durmaya çalışarak ülkeyi idare etme emelindedir. Ancak çıktığı bu yolculuk, kendisi ve çevresindekiler için pek de kolay olmayacaktır tabii… Fedakârlıklar, bocalamalar, güç ve iktidar savaşları ekseninde dönen bu hayatlarda kimi zaman işler istenildiği gibi giderken kimi zaman istemeden de olsa prensiplerden tavizler verilebilmektedir. Söz konusu başbakan iki çocuk annesi bir kadın olunca yaşadığı ikilemler daha duygusal ve de daha zorlu olmaktadır hâliyle.

Dizide önemli yer kaplayan konulardan birinin de siyaset-medya ilişkileri olduğunu söylersek yanlış yapmış olmayız. Yazılı ve görsel basının siyasetle iç içe geçmiş dünyasına da göz atan yapımda televizyon röportajları, yayına hazırlanan haberlerin perde arkasında yaşanan gelişmeler de oldukça sık konu ediliyor.


KARAKTERLER

 

Dizide çok sayıda karakter var. Belli başlılarını sıralamak gerekirse:

 

Birgitte Nyborg (Sidse Babett Knudsen): Orta Yol Partisi’nin lideri. Seçimlerden sürpriz bir zaferle ayrılarak Danimarka’nın ilk kadın başbakanı seçiliyor. Phillip Christensen’le evli, Magnus ve Laura adında iki çocukları var.

 


 

Phillip Christensen (Mikael Birkkjær): Birgitte Nyborg’la evli olan Phillip, bir üniversitede ekonomi hocalığı yapıyor. Karısını seven, destekleyen, ideal bir koca imajı çiziyor.

 


 

Katrine Fønsmark (Birgitte Hjort Sørensen): Hırslı ve gözü pek bir genç kadın gazeteci. TV1’de haber spikerliği yapıyor. Birgitte Nyborg’dan sonra dizinin ikinci en önemli kadın karakteri konumunda.

 


 

Kasper Juul (Johan Philip Asbæk): Birgitte Nyborg’un kamuoyu uzmanı. İşi gereği çalışma saatlerinde sürekli Birgitte’in yanında görüyoruz. Çalışkan ve gizemli bir karakter. Katrine’le de bir geçmişleri var.

 


 

Michael Laugesen (Peter Mygind): İlk bölümde İşçi Partisi’nin lideri olarak karşımıza çıkıyor. Pek dürüst bir siyasetçi olduğunu söyleyemeyeceğimiz Laugesen, Birgitte’in seçimdeki zaferinden sonra onun karşısında yer alan en önemli aktörlerden biri hâline geliyor.

 


 

Bent Sejrø (Lars Knutzon): Birgitte’in Orta Yol Partisi’nde omuz omuza siyaset yaptığı ve sürekli akıl danıştığı en yakın dostu. Yeni kurulan hükümette Maliye Bakanı görevine getiriliyor.

 


 

Torben Friis (Søren Malling): Danimarka’nın en büyük kanalı TV1’in haber bölümü başkanı. Aynı zamanda Katrine’in patronu oluyor. Katrine kadar gözü pek bir haberci değil.

 


 

Hanne Holm (Benedikte Hansen): Siyasi gözlemci olan Hanne, işinde uzman bir gazeteci. Alkol bağımlılığı problemi var, bu yüzden de hayatında zaman zaman sorunlar yaşıyor.

 


ALDIĞI ÖDÜLLER

 

Daha yayına bile girmeden 2010 yılındaki Prix Italia yarışmasında En İyi Drama Dizisi seçildi. 2012 BAFTA Televizyon Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Dizi ödülünün sahibi oldu. Başrol oyuncusu Sidse Babett Knudsen, 2011 Monte-Carlo TV Festivali’nde En İyi Kadın Drama Oyuncusu seçildi. 24. FIPA Ödülleri’nde ise En İyi Dizi ve En İyi Müzik ödüllerini aldı. Ayrıca En İyi Kadın Oyuncu dalında 2012 Uluslararası Emmy Ödülleri’nde bir adet adaylığı var. 2013 Monte-Carlo TV Festivali’nde En İyi Avrupa Drama Dizisi seçildi.

 


TANITIM FİLMLERİ

 

BİRİNCİ SEZON FRAGMANI

GİRİŞ JENERİĞİ


SON SÖZ

 

2010-2013 yılları arasında ekrana gelip 3 sezon sonunda final yapan bu güzel dizi, Digiturk’te yayınlanmaya başlamasından sonra ülkemizde de tanınmaya başladı. NBC kanalı 2011 yılında Amerikan uyarlamasını yapma çalışmalarını duyurmuştu. Ünlü roman yazarı Stephen King’in 2012’de izlediği en iyi dizi olarak gösterdiği Borgen’e siz de mutlaka bir şans verin. Stephen King yanılıyor olamaz, değil mi? ;)