Taboo, Poldark, Sherlock, The Missing, Doctor Who ve Luther gibi dizilere ev sahipliği yapan ünlü İngiliz kanalı BBC One, yaz aylarında bizleri dört bölümlük polisiye mini dizisiyle buluşturdu: In The Dark

İngiliz polisiye roman yazarı Mark Billingham‘ın aynı isimli romanından uyarlama olan dizinin arka planında Danny Brocklehurst, Gilles Bannier ve Ulrik Imtiaz Rolfsen gibi isimler bulunuyor.

60’ar dakikalık 4 bölümlük sezonunu tamamlayan dizinin 2. sezonu için bir haber yok. Gördüğüm çoğu yerde mini dizi olarak geçmiş ama dizinin devam etmesini istediğim için belki bir umut devam ederler diyorum. Sonunda hikayenin devam edebileceğinin ihtimalini  de görünce devam edebileceğini düşündüm ve sevindim.

Helen Weeks, yıllar önce doğup büyüdüğü kasabayı terk edip bir daha oraya adımını atmamıştır. Kendisi de şu anda dedektif olarak çalışmaktadır. Hayatının gayet yolunda gittiği bir anda televizyonda ilgisini çeken bir haber görür. Bu haber memleketindeki çok yakın arkadaşının kocasıyla ilgilidir. Arkadaşının kocası çocuk kaçırma ve öldürmeyle suçlanır. Bunun üzerine Helen, kendini doğduğu yere geri dönme mecburiyetinde hisseder ve olayı araştırmak için oraya gider. Memleketine geri dönüşü geçmişiyle ilgili hatırlamak istemediği olayları da önüne çıkartacaktır.

Helen Weeks

Arkadaşları tarafından sevilen, zeki ve çalışkan bir dedektiftir. Hamile olduğunu öğrendikten sonra babasına söylemek bahanesiyle amirinden izin alarak memleketine olayı araştırmak için döner. Tabii bu durum geçmişinde hatırlamak istemediği olayları da hatırlamasına sebep olur. Onun için geri dönmek çok zordur ama eski arkadaşına kendini borçlu hissettiğinden dolayı onun yanında olmak mecburiyetinde hissetmektedir.

Karakteri Ripper Street, Peaky Blinders, Prey ve Downton Abbey gibi dizilerden hatırlayabileceğiniz MyAnna Buring canlandırıyor.

Paul Hopkins 

Helen’in sevgilisi ve aynı zamanda meslektaşı. Olayı araştırmak için onunla birlikte geliyor. Helen yeni hamile olduğu için onun için endişeleniyor ve onu korumaya çalışıyor.

Karakteri The Village, Prey, From Darkness ve Scott & Bailey gibi dizilerden tanıyabileceğiniz Ben Batt canlandırıyor.

Ayrıca dizide Clive Wood, Matt King, David Leon, Jamie Sives, Emma Fryer, Fisayo Akinade, Louise Delamere ve Georgia Moffett gibi isimler de yer alıyor. 

İngiliz polisiyelerini çok severim. Konusunu ve fragmanını da beğenince bodoslama daldım diziye. Başrolü tanımadığım halde çok sevdim ve diziyi de beklemediğim kadar güzel buldum. Normalde de zaten İngiliz polisiyeleri belli bir kalitede olurlar ama bu o kalitenin de bir tık üstüne çıktı benim için. Dört bölümünü de severek seyrettim, bir saatlik süresi olmasına rağmen hiç sıkmadı. Bir de hikayesini ilk iki bölümde bitirip diğer iki bölümde başka bir hikayeye geçmesi benim için daha güzel oldu. Bu tarz formüllü yapısıyla bana Luther’ı hatırlattı. Sonu da mini dizi gibi tatmin etti ama olayın kalan kısmıyla ve ya başka polisiye olaylarla devamının gelebileceğini düşünüyorum. Umarım devamı olur ve MyAnna Buring’i izlemeye devam ederim. Yeni çıkan İngiliz polisiyesi denemek isteyenlere tavsiye ederim.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI