Son dönemin yeni İngiliz dizilerinden His Dark Materials, Philip Pullman’ın kaleme aldığı fantastik roman serisinden (Northern LightsThe Subtle Knife ve The Amber Spyglass) televizyona uyarlandı. BBC ve HBO ortak yapımı olan bilim kurgu dizisinin ilk sezonu 8 bölümden oluşuyor. İlk sezonunun yayınını iki kanalda da tamamladı ve ikinci sezon onayını başlamadan almıştı zaten.

Dizinin geniş kadrosunda Ruth Wilson, James McAvoy, Dafne Keen, Lin-Manuel Miranda, Georgina Campbell, Ian Gelder ve Anne-Marie Duff gibi isimler yer alıyor. Senaryoyu pek çok İngiliz dizisinde imzası bulunan BAFTA ödüllü senarist Jack Thorne yazdı. Ülkemizdeki yayın hakkı beIN SERIES SCI-FI/beIN CONNECT’te. Hatta telif dahi gönderdiği dizilerin arasında yer alıyor.

Not: İlk kitap Northern Lights, Nicole KidmanDaniel CraigDakota Blue RichardsIan McKellenEva Green, Freddie Highmore’lu kadro ile The Golden Compass (Altın Pusula) adıyla 2007’de sinemaya uyarlanmıştı.

12 yaşındaki öksüz ve yetim Lyra ile cini Pantalaimon, bizimkine paralel bir dünyada bildiğimiz Oxford’dan farklı ama yine de tanınabilen bir Oxford’da yaşamaktadır. Büyü, teknoloji ve bilimin iç içe geçtiği bu paralel evrende Lyra, kaybolan arkadaşını bulmak için kendisine verilen altın pusulayı takip ederek tehlikeli bir yolculuğa çıkar.

Altın Pusula filmini izleyeli çok uzun bir zaman geçtiği için pek hatırlamıyorum ama His Dark Materials bence başarılı ve güzel bir dizi. İyi bir kadrosunun olması bir yana görsel efektlere özellikle emek harcadıkları belli oluyor. Sezonun ikinci yarısı ilk yarısından daha iyimiş gibi geldi.

Benim için hikayeden ziyade ki Jack Thorne’un kalemini hem severim hem de burada itirazım pek olmadı, oyunculuklar ön plana çıktı gerçi. Dafne Keen’e devam ettikçe alıştım ama yetenekli bir genç olduğunu söyleyebilirim. Ruth Wilson’a zaten bayılırım, dizinin en iyi tarafıydı. James McAvoy’u daha fazla görmeyi dilerdim tabii, istediğim ölçüde olmadığından bahsetmem lazım. Umarım yeni sezona. İkinci sezonda ilk sezondaki seviyesini korusa hepimize yeter herhalde.

His Dark Materials genel olarak böyle bir dizi. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.