Hand Wallpaper

Amazon‘u bilirsiniz. Çok eski olmayan bir tarihte (19 Nisan 2013 – İlk deneme bölümü mevsimi) dizi işine başladı ve birbirinden güzel orijinal seriler yapıyor. Buna en güzel Bosch, Transparent ve Mozart in the Jungle dizilerini örnek gösterebiliriz. Evet dizi işine başladı ancak yayınlarken diğer platformlara ve kanallara göre farklı bir yol izliyorlar. Dizinin önce pilot bölümünü sitelerinden yayınlıyorlar. Gelen yorumlara, beğenilere ve izlenme oranlarına bakarak diziye yeşil ışık yakıyorlar ya da başlamadan pilot bölümünde bırakıyorlar. Onay alan diziler de sezonun kalan bölümlerini çekip kanala sunuyorlar. Daha sonra belirlenen bir tarihte kalan bölümlerin hepsi Amazon’un kendi sitesinden yayınlanıyor.

Hand1

İşte bu dizimiz de Amazon’un 3. pilot mevsiminde (28 Ağustos 2014) ortaya çıktı ve sezon onayını aldı. 4 Eylül 2015 itibarıyla tüm bölümleri bekleyenleri ile buluştu. Dizimiz Ben Watkins tarafından kaleme alınıyor. Daniel Tuch kendisine yardımcı oluyor. Yönetmen koltuğunda da Marc Forster oturuyor.

Gelin diziyi biraz daha yakından tanıyalım.

Hand2

KİMLİK BİLGİLERİ:

Tür: Gerilim, Dram, Psikoloji

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 10 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı mevcut

Yapımcılar: Ben Watson, Daniel Tuch

Yayınlandığı Kanal veya Platform: Amazon Studios

WikipediaIMDbResmi SiteFacebookTwitter

Hand3

(İlk bölümden ufak ufak ispiyonlar vardır)

“Tanrı beni adaleti sağlamam için seçti. Tıpkı Süleyman gibi!”

Pernell Harris saygı duyulan bir yargıçtır. Ancak dizinin başladığı tarihten 7 ay önce ailecek üzücü bir olay yaşamışlardır. Gelini Jocelyn‘e oğlu PJ‘in gözü önünde tecavüz edilmiştir. Bu olaydan birkaç ay sonra da oğlu PJ bu psikolojik baskıya dayanamaz ve kafasına sıkarak intihar eder. Günümüzde de hastanede yaşam destek ünitesine bağlı olarak komada yatmaktadır. Doktorlar kurtulamayacağını ve artık fişinin çekilmesi gerektiğini söylerler. Ancak Pernell buna karşı çıkar. Çünkü oğlunun uyanacağına inanmaktadır.

“Ben iyi bir adam değilim. İçerim, fuhuş yaparım, yalan söylerim.”

Pernell‘in yaşadığı bu olaylardan sonra psikolojisi iyice bozulur. Bir gün Hand of God (Tanrı’nın Eli) isimli bir kiliseye gitmiştir ve orada vaftiz edilmiştir. Bu vaftizden sonra artık kendisinin adaleti getirmek için seçildiğine, Tanrı’nın kendisi ile PJ aracılığıyla iletişim kurduğuna inanır ve adaleti kendi kurallarına göre esneterek iş başına koyulur. En büyük amacı bellidir. Oğluna verdiği sözü tutup, tecavüzü gerçekleştireni bulmak.

“İncil’i tam anlamıyla bilmem. Tanrı’ya yalvarmayı bile bilmem.”

Hand4

KARAKTERLER:

HoG_0200.CR2     Pernell Harris:

Kendisi saygıdeğer bir yargıç. İşinde oldukça iyi. Ancak oğlunun başına gelenlerden sonra psikolojisi oldukça bozuluyor ve sonunda Hand of God Şapeli‘nde yeniden vaftiz ediliyor. Bu vaftizle birlikte yeniden doğduğuna ve kendisinin adaleti sağlamak için Tanrı tarafından görevlendirildiğine inandırılıyor. Öyle bir noktaya geliyor ki, Tanrı’nın kendisi ile komada yatan oğlu PJ aracılığıyla konuştuğuna inanıyor. Artık tek bir amacı vardır. Oğluna verdiği sözü tutmak. Bunu yaparken de adaleti kendi çıkarları ve kuralları doğrultusunda esnetmektedir.

Yargıç Pernell karakterine, yaşlansa bile karizmasından hiçbir şey kaybetmeyen Ron Perlman hayat veriyor. Kendisini en iyi Sons of Anarchy’deki Clay Morrow rolünden hatırlayabilirsiniz. Ayrıca birçok animasyonda seslendirme yapmıştır ve tonla filmde de rol almıştır.


Crystal Harris     Crystal Harris:

Kendisi Pernell‘ın eşi. Yaşadıkları olaydan sonra Pernell‘e destek olmaya çalışıyor. Bu yeniden vaftiz olma işine pek inandığı söylenemez. PJ‘in fişinin çekilmesinden yana ama bunu Pernell‘in yanında asla dile getirmiyor. Rahatlamak için genellikle ot içiyor. Ara ara Pernell ile aralarına soğukluk girse de birbirlerini seviyorlar. Crystal için şu yorumu kullanabilirim. House of Cards’ta Claire duruşuyla diziye nasıl asalet katıyorsa burada da Crystal diziye asalet katıyor.

Crystal rolünde Dana Delany‘i izliyoruz. Kendisini en iyi Body of Proof ve Desperate Housewives dizilerinden hatırlayabiliriz.


Robert Boston     Robert “Bobo” Boston:

Kendisi San Vicente‘nin Belediye Başkanı ve Pernell‘in en yakın arkadaşı. Dizinin başından beri bir inşaat projesinin içinde. Diziyi izlemeye başladığımdan beri “Bu nasıl Belediye Başkanı” diye sürekli içimden geçirip geçirip durdum. Bana çok değişik geldi. Ama yine de çok kral adam. Sadece en yakın arkadaşları kendisine Bobo der. Genelde yanında oğlu ile takılıyor.

Bobo rolünde karşımıza Andre Royo çıkıyor. Kendisini şu anda Empire dizisinde Thirsty rolünde izliyoruz.


Paul Curtis     Reverend Paul Curtis:

Kendisi yeni kurulan Hand of God Şapeli‘nin rahibidir. Hatırlamak istemediği bir geçmişe sahip. Pernell‘i yeniden vaftiz edip bir amaç uğruna çalışmasını sağlamıştır. Crystal kendisinin sahtekar olduğunu düşünüyor. Açıkça söylemek gerekirse sahtekar mı değil mi bilmem ama verdiği vaazlar çok iyi. Hitabı kuvvetli.

Paul Curtis karakterini Julian Morris canlandırıyor. Kendisini daha önce Once Upon a Time, New Girl, E.R. ve 24 dizilerinde görmüştük.


Keith Dennison     Keith “KD” Dennison:

Kendisi tecavüz dahil birçok suçtan dolayı hapiste yatan bir mahkum. Ancak buradayken Tanrı’yı bulup İsa‘yı kabul etmiş ve yeniden doğduğuna inanmaktadır. İçerideyken gelişen bazı olaylardan sonra tekrardan mahkemeye çıkar. Hakimi de Pernell‘dir. (İlk bölüm ispiyonu) Mahkemede eski suçları için tövbe ettiğini ve yeniden doğduğunu söyler. İçeride gelişen olayı ise İncil okuması yapıldığı sırada yapılan saygısızlıktan kaynaklandığını söyler. Pernell bundan çok etkilenir ve onu serbest bırakır. Dışarıda da Pernell‘in yardımcılığını yapar. Pernell‘i ilah olarak görmektedir.

KD rolüyle karşımıza Garret Dillahunt çıkıyor. Kendisini Justified, The Mindy Project ve Raising Hope gibi dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Jocelyn Harris     Jocelyn Harris:

Kendisi PJ‘in karısı ve Pernell‘in gelini. 7 ay önce gerçekleşen olayda kocasının gözü önünde tecavüze uğramıştır. Bu yüzden psikolojisi hala bozuk. Bu olayların üzerine bir de PJ intihar edince siz düşünün artık psikolojisini. Gittikleri tüm doktorlar artık PJ‘in iyileşmeyeceğini uyanmayacağını bu yüzden fişinin çekilmesi gerektiğini söylemektedirler. Jocelyn de bunu kabul etmiştir ancak önünde bir engel vardır: Pernell. Oğlunun fişinin çekilmesine engel olmak istemektedir. Jocelyn de PJ‘in en yakın arkadaşı Josh (Hunter Parrish) ile birlikte PJ‘in fişinin çekilebilmesi için Pernell‘e dava açmaya hazırlanmaktadır.

Jocelyn rolünde güzel oyuncu Alona Tal karşımıza çıkıyor. Kendisini Burn Notice ve Supernatural gibi dizilerden hatırlıyoruz.


Ayrıca PJ rolünde Johnny Ferro, Pernell‘in devamlı takıldığı hayat kadını Tessie rolünde Emayatzy Corinealdi (The Young and the Restless), Paul Curtis‘in kız arkadaşı Alicia rolünde Elizabeth McLaughlin (Pretty Little Liars, Betrayal) karşımıza çıkıyor.

Tüm kadro için buraya bakabilirsiniz.

Hand5

SON SÖZ:

İlk önce şunu belirtmeliyim ki dizinin sadece ilk 4 bölümünün Türkçe altyazısı mevcut. Diziye başlamamdaki en büyük etken tabii ki Ron Perlman oldu. Adamın sesine, karizmasına bayılıyorum. Yine oldukça güzel iş çıkartıyor Ron. Ayrıca diğer oyuncular da gayet iyi. Alona Tal olsun, Dana Delany olsun hiçbiri sırıtmıyor.

Konu çoğu kişiye sıkıcı gelebilir ama dizi kesinlikle sıkıcı bir dizi değil. Bölümleri genellikle 50 dakikanın üzerine ancak izlemeye başlayınca o 50 dakika nasıl geçiyor anlamıyorsunuz. Konu biraz yavaş ilerliyor gibi gelebilir en başlarda ama bu tarz dizilerde hızlı ilerlemesini beklememeniz lazım. Çok büyük bir beklenti içine girmezseniz güzel bir dizi kazanmış olursunuz. 2. sezon onayının mevcut ve 2016 yılı içinde yayınlanacağını bir kez daha hatırlatalım. Herkesin izlemesini tavsiye ederim. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim. :)

Tanıtım Fragmanı:

Hand Ending