ABC, sonbahar döneminde bizleri yeni dizisi Conviction ile tanıştırdı. İlk sezonu 13 bölümden oluşacak dizi, maalesef kötü reytingleri sonucu iptal oldu. 29 Ocak’ta yayınlanacak son bölümüyle de bizlere veda edecek. Dizinin yapımcısı yeni sezona yol yaparak bitireceğini söylese de bölümlük konularla ilerleyen dizinin öyle bitmeyeceğini düşünüyorum. (Şu ana kadar da ek bir konu açmadılar.)

Dizinin mutfağında Liz FriedlanderLiz Friedman,  Mark Gordon ve Nick Pepper bulunuyor.

ÖNEMLİ BAĞLANTILAR

FacebookTwitterInstagramResmi SiteWikipediaIMDb

KONU

Hayes Morrison, eğlenceyi seven, sorumluluktan kaçan ve rahat yaşamayı seven birisidir. Bir gün uyuşturucu bulundurmaktan polis tarafından yakalanır. Eski ABD başkanının kızı olduğu için ve annesinin senatör adaylığı yarışına ket vurulmaması için bu olayın gizli tutulması lazımdır. Bunu fırsat bilen New York Bölge Savcısı Conner Wallece ona şantaj yaparak bir iş teklifi sunar. Hayes mecbur kalarak iş teklifini kabul eder ve Ceza Araştırmalar Birimi’nin (CIU) başına geçer. Hemen bir ekip kurulup, haksız mahkumiyete uğradığı düşünülen insanların davalarının tekrardan incelenip kararların doğru olup olmadığını araştırırlar. Her seçtikleri davayı araştırıp sonuca ulaştırmak için beş günleri vardır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Hayes Morrison (Hayley Atwell)

İlk başta işi almayı hiç istemese de sonradan işe güzel adapte oluyor. Olayları çözmeye istekli, ince ayrıntıları güzel yakalıyor. Elindeki dava en yakınındakinin aleyhine bile olsa adaleti sağlamak için elinden geleni yapıyor. Mizahıyla ve eğlenceli tavırlarıyla da ilgi çekiyor. Onu bu göreve getiren savcı Connor ile didişmekten kaçınmıyor.

Oyuncuyu Marvel filmlerinde ve Agent Carter dizisinde canlandırdığı Peggy Carter karakteriyle tanıyoruz.

Sam Spencer (Shawn Ashmore)

Aslında CIU biriminin başına kendisi getirilecekti; fakat savcı Connor’ın araya girmesiyle hayatının en önemli işini Hayes Morrison’a kaptırmış oldu. Bu yüzden ona karşı ilk başlar soğuk duruyor ve bu işe göre bir insan olmadığını düşünüyor. Ekibin Hayes’ten sonraki en yetkili kişisi.

Oyuncuyu The Following dizisinden ve X-Men filmlerinden tanıyabilirsiniz.

Tess Larson (Emily Kinney)

Hukuk okumuştur fakat sınavlara girmediği için resmi olarak avukat değildir, bu yüzden ekip içerisinde stajyer avukat olarak yer alır. Hayes ile önceden tanışmışlığı vardır. Geçmişinde pişman olduğu şeyleri burada yaptıklarıyla telafi etmeye çalışıyordur.

Oyuncuyu The Walking Dead dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Maxine Bohen (Merrin Dungey)

Ekibin içinde yer alan eski polis. Davalarda polisle alakalı bir durum olduğu zaman o ilgileniyor ve olayları polislerin bakış açısıyla değerlendiriyor.

Oyuncuyu Brooklyn Nine-Nine, Chasing Life ve Once Upon A Time dizilerindeki kısa rollerinden hatırlayabilirsiniz.

Frankie Cruz (Manny Montana)

Ekibin incelediği cinayetlerin göz önünde canlandırılma işleminden sorumludur. Bir süre hapis yattığı için ona eski günlerini hatırlatan olaylarda agresif hareketler sergileyebiliyor. Mahkumların psikolojilerini de anlamalarında yardımcı oluyor.

Oyuncuyu Graceland dizisinden hatırlayabilirsiniz.

Conner Wallace (Eddie Cahill)

Hayes’i bu işin içine sokan New York Bölge Savcısı. Hayes ile geçmişten gelen tanışıklığı sebebiyle fikirleri ters düşse bile ona güveniyor. CIU biriminin başarılı olması için elinden geleni yapıyor.

Bu rol için daha önce Daniel DiTomasso kadroda yer alıyordu, sonradan Eddie Cahill yerine geldi. Açıkçası mantıklı ve yerinde bir değişiklik olmuş.

Oyuncuyu Under the Dome, CSI: New York ve Friends dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Jackson Morrison (Daniel Franzese)

Hayes’in erkek kardeşi. Hayes ile çok güzel bir ilişkileri var. Onun büyük bir destekçisi.

Oyuncuyu Recovery Road ve Looking dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

SON SÖZ

Açıkçası Conviction Hayley Atwell faktörü yüzünden merakla beklediğim dizilerin başında geliyordu. Hayley Atwell sever olarak onu izlemek beni tatmin etse de dizinin sadece formüllü bölümlerle gitmesi pek hoşuma gitmedi. Fakat yine de türünün hakkını verdiğini düşünüyorum, bir ana konu eklemiş olsalardı daha güzel olabilirdi. Yapımcının sezon sonunda yol yaparak bitireceğiz gibilerinden açıklaması olsa da en fazla inceledikleri olayı yarım bırakabileceklerini tahmin ediyorum. Daha ötesini yapabilecekleri bir ana konusu yok. Yine de sezon finalini izledikten sonra yorum yazarım.

Hayley  Atwell ve formüllü hukuk dizisi seviyorsanız izleyebilirsiniz. Özellikle içerideki suçluyu dışarı çıkarma olayı işin içine biraz özgünlük katıyor.

İzleyecek olanlara iyi seyirler.

TANITIM FRAGMANI