İtalya ve Fransa ortak yapımı “Devils” dizisi geçtiğimiz ay ilk sezonuyla yayın hayatına başladı. İtalya’da Sky Atlantic’in, Fransa’da OCS’in ekrana getirdiği ülkemizde BluTV’de yayınlanıyor. İkinci sezonunu ise şimdiden garantiledi.

Devils’ın ilk sezonu 10 bölümden oluşuyor ve Guido Maria Brera’nın “Diavoli” romanından uyarlandı. Londra’da ve Roma’da çekilen dizinin dili İngilizce. Yapımını Sky Italia, Lux Vide, Sky Studios ve Orange Studio üstlendi. Nick Hurran (Sherlock) showrunner olarak görev aldı. Kadrosunda Patrick Dempsey, Alessandro Borghi, Laia Costa, Malachi Kirby, Pia Mechler, Lars Mikkelsen, Paul Chowdhry ve Sallie Harmsen gibi isimler yer alıyor.

 

Konusu:

Devils, finans dünyasında geçen uluslararası bir gerilim ve drama dizisi. Büyük bir Amerikan bankasının İtalya’daki merkez ofisindeyiz. Ticari işlemler bölümünün başında yer alan Massimo Ruggero (Borghi), bankanın CEO’su Dominic Morgan (Dempsey) tarafından finans dünyasına tanıtılmış ve dahil edilmiştir. İşinde başarılı birisi ve bunun da farkında. Ekibiyle birlikte bankaya doğru hamlelerle milyonlar kazandırdığına tanık olabiliyoruz.

Massimo’nun terfi almak için uğraştığı bir dönemle açıyoruz hikayeyi. Bankanın gündeminde başka isimler de var elbette. Tam da bu dönemde Avrupa’yı sarsan kıtalar arası bir finansal savaşın başlaması Massimo’yu akıl hocasıyla savaşmak veya onunla ittifak kurmak arasında bir seçim yapmak zorunda bırakıyor.

Dizi, 2008’deki ekonomik krizden ve etkilerinden esinleniyor. İtalya dışında Libya, Arjantin ve İrlanda gibi çeşitli ülkelere uğrayıp PIIGS veya Strauss-Kahn’ın istifası gibi finans dünyasını etkileyen önemli olayların üzerinden de gidiyorlar.

Tırıvırı Bilgi: Patrick Dempsey’in karakterinin adı kitapta Derek’tir. Grey’s Anatomy’de uzun yıllar canlandırdığı karakterin ismiyle aynı olduğundan dizi için Dominic yapılmıştır.

Finans dünyasında geçen drama dizileri aldığım eğitimden dolayı ilgimi çekiyor ve fırsat bulursam izlemeye çalışıyorum. Devils’a hem bundan hem de başrolde Patrick Dempsey’i bulundurması sebebiyle başladım. İyi de yapmışım, beklentimi aştılar.

Billions gibi finans dünyasını dibine kadar sıyıran bir dizi çıkmış ortaya. Ondan farklı olarak daha şirket odaklı gidiyorlar. Komedi kısmı yok denebilir. Hikayede olup bitenlerin önemli bir kısmına finans dünyasında gerçekte olup bitenler yön veriyor. Bunun da etkisiyle terimlerin belli bir ağırlığı var ve gerek görürlerse açıklama yapıyorlar. Ama terimlere vakıf olmamanın gidişatı anlamak için elzem olduğunu düşünmüyorum.

Zaman zaman finansal ya da karakter bazlı olaylarla geçmişe uğrayarak hikayeyi zenginleştirmeyi ihmal etmiyorlar. Massimo karakteri beklediğim ölçüde ilgi çekiciydi. Dempsey de Dominic karakteriyle diziye yakışan bir isim olmuş. Devils’ın ilgimi çeken taraflarından birisi de karakterlerin gri olması. Her birinin hatalarıyla ve kararlarıyla karanlık bir tarafı da bulunuyor. Bu sayede konu çok çabuk rüzgar değiştiriyor. Tanrı ve Şeytan’ın savaşı olarak yaptıkları sunum başarılıydı.

İkinci sezonun planlandığı ve mini kalmadığı da iyi olmuş. Devamında neler olabileceğini ve finansal olayları nasıl yedireceklerini merak ediyorum diyebilirim.

Devils da böyle işte. İyi seyirler.