Umberto Eco’nun 1980 yılında yayınlanan ve bugüne kadar dünyada 50 milyondan fazla kopya satan The Name of the Rose (Gülün Adı) adlı ünlü romanının televizyona uyarlanacağının haberini, 2017’nin Nisan ayında İtalyan kanalı RAI’nin CEO’su Antonio Campo Dall’Orto’dan almıştık.

2017’nin Ekim ayında ilk oyuncu haberleri geldi.

1987 yılında sinemaya uyarlanan ve Sean Connery‘nin canlandırdığı William of Baskerville‘e, John Turturro‘nun; F. Murray Abraham‘ın canlandırdığı Bernard Gui‘ye Rupert Everett‘ın; Christian Slater‘ın canlandırdığı Adso of Melk‘e, yükselen genç Alman oyuncu Damian Hardung‘un (The Red Band Society) hayat vereceğini öğrendik.

8 bölüm sürecek ve İngilizce çekilecek dizinin 26 milyon euro’luk bir bütçeye sahip olduğunu, 2018’in Ocak ayında çekimlere başlanacağını, İtalyan yapım şirketleri 11 Marzo ve Palomar ile İtalyan devlet kanalı Rai’nin yapım şirketi Rai Fiction tarafından yapılacağını, uzun süren görüşmelerden sonra Alman Tele Munchen Group tarafından uluslararası dağıtım hakkının alındığını da öğrenmiştik.

2018’in Ocak ayında Alman oyuncular Sebastian Koch (Homeland) ve Richard Sammel (The Strain), İngiliz oyuncu James Cosmo (Game of Thrones, SS-GB), İtalyan oyuncular  Fabrizio Bentivoglio (Human Capital), Greta Scarano (Suburra), Stefano Fresi (I Can Quit Whenever I Want) ve Polonyalı oyuncu Piotr Adamczyk‘in (Karol: A Man Who Became Pope) dizinin kadrosuna katıldığını öğrendik.

2018’in Şubat ayında ise, Lost ve Person of Interest dizilerinden yakından tanıdığımız Michael Emerson‘ın diziye katıldığını öğrendik.

Tele München Group’un dünya satış birimi TM International diziyi, İngiltere’den BBC, Almanya’dan Sky, Fransa’dan OSC, Amerika ve Kanada’dan SundanceTV’ye sattı. Finlandiya (YLE), Norveç (NRK), Danimarka (DR), Avustralya (SBS), Belçika (VRT), Portekiz (RTP), Çek Cumhuriyeti (Ceska TV), Yeni Zelanda (Sky), Polonya (ITI) gibi birçok ülke diziyi satın aldı.

Emmy ödüllü İngiliz yazar Nigel Williams (Elizabeth I) ile İtalyan yazar ve yönetmen Andrea Porporati, kitabı senaryolaştırdı. 2016 yılında hayatını kaybeden Umberto Eco, ölmeden önce senaryoları denetledi.  Dizinin bir diğer yazarı usta İtalyan televizyoncu Giacomo Battiato (L’infiltré) dizinin yönetmenliğini de üstlendi.

1327’nin İtalya’sında geçen roman, Fransisken mezhebi keşişi William of Baskerville ile Baskerville’ın çırağı, rahip adayı Adso of Melk’in, bir dizi gizemli cinayetin tanıkları oldukları Alpler’in tenha bir manastırında geçen hikayesini anlatıyor. Baskerville ve Melk, cinayetleri araştırıp katili ararken, kendilerini Papayı eleştirenlere karşı soruşturma açan acımasız sorgulayıcı, engizisyon mahkemesi üyesi Bernard Gui tarafından kovuşturulurken bulurlar.

İtalyan kanalı RAI, 4-25 Mart tarihleri arasında diziyi yayınlayacak.