2018 yılı içerisinde dizi sektöründe vites artıran ve Cobra Kai ile Impulse gibi dizilerle adından söz ettiren Youtube Red’in bu yıl içerisinde izleyici ile buluşturduğu dizilerden biri de Step Up: High Water oldu.

Channing Tatum ve Jenna Dewan‘ın başrolleri paylaştığı 2006 yapımı Step Up filmi büyük beğeni toplamış, akabinde 2008, 2010, 2012 ve 2014 yıllarında 4 film daha çekilmişti. Son filmi dışarıda bırakırsak birbirinden farklı karakterlerle birbirinden farklı şehirlerde geçen bağımsız hikayelerden oluşan film serisine bir de dizi eklenmiş oldu Step Up: High Water ile.

Step Up: High Water‘ın yapımcıları arasında Channing Tatum, Jenna Dewan, Holly SorensenAdam Shankman ve Salli Newman gibi isimler var.

Step Up: High Water‘ın 10 bölümden oluşan ilk sezonu 31 Ocak 2018 tarihinde izleyici ile buluştu. Dizinin 10 bölümlük 2. sezon onayı aldığını da belirtmeden geçmeyelim.

Dizinin bölüm süreleri ise 41-57 dakika arasında değişiyor.

KONU

17 yaşındaki ikiz kardeşler Janelle ve Tal, Ohio’da yaşamakta ve dans üzerine bir kariyer istemektelerdir. İşler onlar için yolunda giderken keş anneleri hapse düşer. Babaları da yıllar önce vefat etmiştir. Koruyucu aile sistemine girmemeleri için amcaları Al onlara sahip çıkar ve Atlanta’ya yanına taşınmalarını sağlar. Atlanta’nın suç oranı yüksek bir muhitindeki hayat Ohio’da olduğu kadar kolay geçmeyecektir ikizler için. Bu yeni şehirde ikilimiz kendilerini yeniden keşfetme fırsatı bulacaklardır.

Dans tutkusuna veda etmek istemeyen Janelle’in ayağına beklediği fırsat gelir. High Water isimli çok ünlü bir sanat okulu yeni öğrenciler almak için seçmeler yapacaktır. Janelle de bu seçmeleri başarıyla geçip çok iyi bir dansçı olma hayaline bir adım daha yaklaşmak istemektedir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

=Janelle=

Koreografi üzerine oldukça başarılı, çalışkan bir dansçı. Ama spontane gelişen dans performansları konusunda eksiği var. İnsanlara kolay güvenen, hafiften kıskanç biri. Bu hayatta en çok değer verdiği kişi olan Tal’ı bile kıskanabiliyor içten içe yeri geldiğinde. Eski okulunda amigoluk da yaptığı için geleceğe dair başka alternatifleri de mevcut.

Karakteri Lauryn Alisa McClain canlandırıyor.

=Tal=

Janelle’in ikiz kardeşi. Janelle’e oranla daha az sosyal, daha çekingen, daha duygusal biri. Janelle’in tam tersi olarak spontane dans konusunda oldukça başarılı. Koreografi üzerine kurulu dans konusunda ise eksikleri var. Eşcinsel.

Karaktere Petrice Jones hayat veriyor.

=Donre=

Janelle ve Tal’ın yan komşusu. İkizlere karşı oldukça kibar davranıyor. Tal’ın ona karşı özel bir ilgisi var. Dans konusunda oldukça yetenekli. Muhitte herkesçe tanınan biri. Kapıda giriş ücreti alınan, içeride dans gösterileri de sunulan partiler düzenleyerek geçimini idame ettiriyor.

Karakteri Marcus Emanuel Mitchell canlandırıyor.

=Rigo=

Janelle ile Donre’nin düzenlediği bir partide tanışıyorlar. High Water Sanat Okulu’nun halihazırdaki öğrencilerinden biri. Janelle yeni seçmelerin yapılacağını ondan öğreniyor. Ukala, kendini beğenmiş, pozcu bir tip. Sanatın hem dans hem de müzik koluyla ilgileniyor.

Karaktere Terrence Green hayat veriyor.

=Poppy=

Rigo’nun eski kız arkadaşı. Donre’nin partisinde Rigo’nun Janelle’e ilgi gösterdiğini görünce Janelle’e uyuz oluyor ve ilerleyen süreçte ona cephe alıyor. High Water’ın halihazırdaki yıldız öğrencilerinden biri. İri kemikli vücut yapısına rağmen oldukça kıvrak ve başarılı bir dansçı. Yaptığı işte iyi olmasından kaynaklı hafif bir ukalalık var üzerinde. Yeni öğrencilerin geneline karşı sıcak bir yaklaşım sergilediği söylenemez.

Karakteri Kendra Oyesanya canlandırıyor.

=King=

High Water’ın müzikle ilgilenen öğrencilerinden. Bu konuda geleceği parlak bir genç. Rigo’nun en yakın arkadaşı. 2 bacağını kaybetmiş, tekerlekli sandalye yardımıyla yaşamını idame ettiriyor.

Karaktere Eric Graise hayat veriyor.

=Davis=

High Water’ın yeni seçmelerine giren kişilerden biri. Hırsızlığa meyilli, yoksul ve evsiz bir genç. Dans konusunda oldukça yetenekli.

Karakteri East Los High dizisinden anımsanabilecek Carlito Olivero canlandırıyor.

=Odalie=

High Water’ın yeni seçmelerine giren kişilerden biri. Dans konusunda en büyük salt yetenek onda desem abartmış olmam herhalde. Zengin bir aileden geliyor ve bunu herkesten saklıyor. Sıcakkanlı ve yardımsever bir genç kız.

Karaktere The Last Ship dizisinden anımsanabilecek Jade Chynoweth hayat veriyor.

=Sage Odom=

High Water’ın kurucusu ve en büyük finansmanı. Ülke çapında ünlü bir şarkıcı. Son albümünü 3 sene önce falan çıkarmış, işler onun için eskisi kadar iyi gitmiyor, High Water’ı yeni bir sıçrama tahtası olarak görüyor ve okulda eskiye oranla çok daha fazla takılmaya başlıyor.

Karakteri ünlü şarkıcı Ne-Yo canlandırıyor. 

=Collette=

High Water’ın müdürü. Okulun faaliyete geçtiği ilk andan beri bu işi yapıyor ve yaptığı işi çok seviyor. Sage ile çok uzun yıllardır birbirlerini tanıyorlar, ona ve yaptığı işe de büyük saygı duyuyor ama bir anda çıkıp gelip otoritesini sarsmasından da büyük rahatsızlık duyuyor.

Karaktere Glee dizisinden tanıdığımız Naya Rivera hayat veriyor. 

=Al=

Janelle ve Tal’ın amcası. Ebeveynsiz kalan ikizlere kol kanat geriyor. Bekar bir adam. Küçük bir tavuk restoranı var. İyi niyetli ve anlayışlı biri.

Karakteri Faizon Love canlandırıyor.

Sage’in asistanı Johnny rolünde Al Calderon‘u, Rigo’nun gangster babası East-O rolünde R. Marcos Taylor‘ı, ikizlerin yeni başladıkları lisede Tal’in başına bela olan oldukça tehlikeli bir zorba olan Marquise rolünde ise Terayle Hill‘i izliyoruz bunlara ek olarak.

YAZARIN NOTU

Araya birkaç tane Latin Amerikalı oyuncu sıkıştırılsa da siyahi ağırlı bir kadro kurmuş olan Step Up: High Water’ın bu tercihi ilk 1-2 bölümde biraz rahatsız etse de sonradan alışılıyor. Hikayesinden çok dans gösterileriyle izletiyor kendini dizi. Hikayesi de kötü sayılmaz elbette. Göze hoş gelen dans figürleri, gençlik ateşi, tutku ve karmaşık ilişkilerle bezeli farklı ve yeterince hoş bir dizi olmuş Step Up: High Water. Sezonun 5. ve 8. bölümleri dışında sıkılmadan izledim diyebilirim. Ucu epey açık biten ilk sezonun ardından 2. sezon olacak olmasından da memnunum.

Dizinin jenerik kısmında 2. bölümden itibaren ana karakterlerimizi spontane bir şekilde dans figürleri sergilerken izlediğimiz ayrıntısını da belirterek dizi ile ilgili söyleyeceklerimi noktalıyorum.

Alternatif işler arayan bünyelere önerilir.

FRAGMAN