Derin devlet, sözlükteki anlamıyla devletin çıkarlarını gözetip kolladığı öne sürülen, göz önünde olmayan örtülü bir güç. Devletin içindeki gizli devlet olarak kullanılan bu tabir, ülkemizde ve Amerika’da uzun yıllardır politik arenada yeri olan ve popülerliğini koruyan bir kalıp.

Derin devleti merkezine alan pek çok yapımın arasına birkaç ay önce Deep State dizisi de katıldı. 21st Century Fox’a bağlı Fox Networks Group’un Avrupa ve Afrika birimi için hazırlanan proje, aynı zamanda şirketin ilk orijinal projesi olma özelliğini taşıyor. Endor Productions’ın yapımcılığını üstlendiği Deep State, ilk olarak İngiltere ve İrlanda merkezli FOX’ta ekrana geldi.

Ülkemizde FOX Networks Group’a bağlı kanallardan FOX Crime’ın yayınladığı drama dizisi başlamadan önce ikinci sezon onayını almıştı zaten. İlk sezonu ise sekiz bölüm sürüyor.

Konusu:
Deep State, Max Easton isminde eski bir ajanı konu alan uluslararası bir casus – gerilim dizisi. Easton, işinden uzun zaman önce uzaklaşsa da bazı sebeplerden dolayı geri dönmeye mecbur kalıyor. Bununla birlikte kendini Ortadoğu’da yayılan kaostan fayda sağlamaya çalışan bir istihbarat savaşı ve komplonun içinde buluyor.

İngiltere, ABD, İran, Lübnan ve Fransa’da geçen hikaye; halk temsilcileri ve global çatışmalardan kazanç elde eden büyük işletmeler arasındaki bağlantıyı sorgulatan derin bir siyasal boyuta sahip. Aynı zamanda rehineler, insan avı ve silahlı çatışmaları konu edinen, bu sırada zor durumdaki bir ailenin hayatta kalma ve bir adamın sevdiklerini güvende tutma mücadelesini anlatıyor.

Anna Easton – Harry Clarke – Max Easton – Amanda Jones – George White – Leyla Toumi

Karakterler / Ana Kadro:

Dizinin ana kadrosunda bahsi geçen eski MI6 ajanı Max Easton karakteriyle Mark Strong yer alıyor. İşine olan bağlılığı ve öncelik vermesi ilk evliliğini bozmuş, yeniden dönmesi ise ikincisinde ailesini tehlikeye atıyor. Ama kararlı ve ne yaptığını bilen, ülkesine hizmet eden bir adam.

Ana karakterlerden Harry Clarke’ı Joe Dempsie canlandırıyor. Easton’ın ilk evliliğinden olan oğlu. Babasının adımlarını takip ederek MI6’e katılmış ve onun gibi sahada görev alan bir ajan olmuş. Ancak babasıyla arası berbat durumda, soyadını kullanmıyor ve pek görüşmüyorlar. Max’in eski işine geri dönmesi onun devam ettirdiği göreviyle ilgili.

Karima McAdams, sahada bu iki karaktere yardımı dokunan bir başka MI6 ajanı Leyla Toumi karakteriyle ekranda. Lyne Renee ise Max’in ikinci eşi Anna Easton karakterini oynuyor. Fedakar bir anne, Max’in işiyle ilgili pek bir bilgisi yok ama gerektiğinde ailesini korumak için elinden geleni yapan birisi.

Anastasia Griffith ve Alistair Petrie ise CIA’den üst düzey bir görevli olan Amanda Jones’u ve MI6’in üst düzey yöneticilerinden George White’ı oynuyor. Devletin içindeki kendi amaçları olan devletin diğer parçasını, yani bir nevi Max’i ortadan kaldırmaya çalışan karşı tarafı oluşturuyorlar.

Casusluk-gerilim türündeki dizilere pek aşina değilim, izlemişliğim çok yoktur. Biraz da FOX Crime’ın getirdiği merak sonucu başladım ve zaten onun üzerinden takip ederek sonunu getirdim sezonu. Türü sevenler veya kadrosundan dolayı ilgisini çekenler için izlenesi bir proje olduğunu düşünüyorum.

İlk sezonla birlikte Homeland’i seven bunu da bir şekilde izler herhalde sonucuna vardım. Jeneriğin akla Homeland’i getirmemesi mümkün değil zaten. Ana karakter abartmak gibi olmasın da sanki bipolar olmayanı. Türe yepyeni bir soluk getirmese bile hikayesi ve temposu yeterliydi. İlk sezonunu devam etsek de olur etmesek de türünde genel olarak kapalı bir şekilde tamamlıyor ama girişte de bahsettiğim gibi gelecek sezonu cepte. Yeri geldiğinde iki farklı zaman üzerinden devam ettirdikleri bir kurgusu var, o da pek kafa karıştırıcı değil. Kadrosu arada göze batsalar da sorun yaratmıyor. Vatan sevgisi tahmin edersiniz ki baki.

Deep State genel olarak böyle bir dizi işte. İyi seyirler.