Son dönemin oldukça hareketli dijital platformlarından YouTube Red, geçtiğimiz günlerde bizi yeni bir dizi ile buluşturdu: Impulse

GİRİZGAH

Daha önce Foursome, Cobra KaiYouth & Consequences, Ryan Hansen Solves Crimes on Television, Lifeline, Me and My Grandma gibi birçok dizi yapsa da 35-40 dakika süre bareminin üzerine çıkmamıştı hiç YouTube Red ta ki bu diziye kadar. Bu açıdan kanal için bir ilk olma özelliği taşıyor Impulse. Dizinin bölüm süreleri 44-52 dakika arasında değişiyor.

Steven Gould‘un 2008 yılında Hayden Christensen ve Rachel Bilson‘ın başrollerini paylaştığı bir filmi de çekilen Jumper isimli roman serisinin Impulse isimli 3. kitabından uyarlanan dizinin yaratıcısı Clare McQuillan. Yapımcı kadrosunda Lauren LeFrancMatt Pitts ve Jeffrey Lieber gibi isimler de var.

6 Haziran 2018 tarihinde 10 bölümlük ilk sezonu ile izleyici ile buluşan bilim kurgu türündeki dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

KONU

Henrietta (Sevdiklerinin ona seslendiği ismiyle: Henry) kendini her zaman yaşıtlarından farklı hisseden, şıpsevdi ve belirli bir işte tutunamayan annesi ile birlikte sürekli olarak oradan oraya taşınmak zorunda kalan, bu sebeple insanlara iyi davranma, onlara yaranma ve kendini kabul ettirme gibi arkadaş ve sosyal çevre edinme temalı yazılmamış toplumsal normları kafaya takmadan hayatını idame ettiren, 16-17 yaşlarında asi ruhlu bir genç kızdır.

Hayatı kendi dinginliği içerisinde seyrederken son dönemde Miyoklonik Epilepsi teşhisli tüm vücutta tepki veren nöbetler geçirmeye başlamıştır. Okulun basketbol yıldızı Clay Boone ile onun arabasında takıldığı esnada bu nöbetlerden dördüncüsünü geçirir. Fakat bu dördüncü nöbet sürpriz bir şeyi de beraberinde getirmiştir. Nöbet esnasında içinde bulundukları araba eğilip bükülmeye başlamış ve Henry kendini bir anda odasına ışınlanmış halde bulmuştur. Henry bundan sonraki süreçte sadece hayati tehlike yaşadığı anlarda ortaya çıkan ve sadece daha önce bulunduğu mekanlara ışınlanabildiği bu yeni yeteneğini anlamlandırmaya çalışacaktır. Bir yandan da söz konusu vaka gerçekleştiği sırada kendisiyle isteği dışında cinsel ilişki yaşamaya çalışan ve nöbet sırasında ciddi seviyede hurdaya çıkan arabasıyla birlikte kendisi de hurdaya çıkan Clay’in durumu ve yaşadığı cinsel saldırının üzerindeki psikolojik etkisi gibi sorunlarla da mücadele etmek durumunda kalacaktır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz, esrar tüttürmeyi ve grafiti sanatını seven, hayata ve insanlara karşı öfkeli genç kızımız Henry karakterini Twisted ve The Finder dizilerinden anımsanabilecek Maddie Hasson canlandırıyor.


*Henry’nin uzun yıllardır tek ebeveyn olarak büyütmeye çalışan annesi Cleo karakterine Jennifer Falls, Cleaners ve Mom gibi dizilerden hatırlanabilecek Missi Pyle hayat veriyor. Geçmişte bir dönem isim yapmış bir müzik grubunun üyesi kendisi. Şimdilerde ise garsonluk yapıyor. Kızıyla beraber sürekli olarak bir o yana bir bu yana taşındıkları, kızı 4-5 yaşlarındayken eşi onları terk edip gittikten sonra birçok erkek arkadaşta aşkı aradığı bir hayatı olmuş. 5-6 aydır şu anki bulundukları kasabada yaşıyorlar ve yeni bir aşka yelken açmış durumda. Şu an Thomas Hope isimli, bir bovling salonu işleten, kendisi gibi bekar bir ebeveyn olan bu kişiyle beraber yaşıyorlar.


*Thomas’ın 15-16 yaşlarındaki lise birinci sınıf öğrencisi kızı Jenna karakterinde Van Helsing dizisinden anımsanabilecek Sarah Desjardins‘i izleme fırsatı yakalıyoruz. Bu yaşa kadar saf ve temiz kalmayı başarabilmiş, zeki, akademik açıdan başarılı, ilgili, yardımsever, hafiften garip ama tatlı bir kız Jenna. Annesi vefat etmiş.

Aralarında doğru düzgün bir iletişim ve yakınlık olmasa da Henry’nin yaşadığı söz konusu travmatik olayı ilk anlattığı kişi Jenna. Akabinde ister istemez iletişim kurmaya başlıyorlar. Henry ona karşı agresif ve dengesiz tavırlar sergilese de o Henry’ye karşı son derece sabırlı ve iyi niyetli davranıyor.


*Henry’de bir gariplik olduğunu sınıfta ders esnasında geçirdiği 3. nöbet sırasında ilk fark eden kişi olan sınıf arkadaşı Townes Linderman karakterine Four in the Morning dizisinden hatırlanabilecek Daniel Maslany hayat veriyor. Townes sosyal açıdan garip, hiç arkadaşı olmayan, bilgisayar oyunlarına ve süper kahramanlara ilgi duyan, düşündüklerini direkt olarak söylemekten çekinmeyen, zeki bir genç. Süper kahramanları çok sevmesi dolayısıyla Henry’nin olayına büyük ilgi gösteriyor ve olayı anlamlandırma sürecinde ona elinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyor.


*Henry’ye cinsel saldırıda bulunan, okulun basketbol yıldızı Clay Boone karakterini Tanner Stine canlandırıyor. Clay, okulun her istediğini elde edebileceğini sanan egosu yüksek havalı çocuklarından. Söz konusu vakadan sonra uyandığında hafızası tam olarak berrak durumda değil.


*Clay’in bir araba galerisi sahibi olan, kasabada herkes tarafından tanınan, bir takım pis işlerle haşır neşir, oğullarına karşı otoriter davranan ve uzun süredir tek başına ebeveynlik yapan babası Bill Boone karakterinde Scoundrels, GCBJAG ve Close to Home gibi dizilerden tanıdığımız David James Elliott karşımıza çıkıyor.


*Clay’in ağabeyi ve Bill’in büyük oğlu olan Lucas karakterinde Craig Arnold karşımıza çıkıyor.


*Callum Keith RennieKeon AlexanderGenevieve KangGabriel Darku ve Carina Battrick ise tekrar eden rollerle dizide izleme fırsatı yakaladığımız isimlerden birkaçı.

YAZARIN NOTU

Boş vaktiniz çoksa ve elinizde izleyecek dizi yoksa şans verilebilecek bir dizi olmuş Impulse. Başrol kızımızın ve ailesinin hikayesi izletti kendini. Hikayeyi yayıp bölüm sürelerini uzatmak adına kadroya dahil edilen diğer karakterlerin hikayesi ise çoğunlukla sıktı izlerken. Özellikle siyahi polis kızın, ışınlanma yeteneği olan yabancı uyruklu adamın ve gizemli kötü adamın hikayesi hiç sarmadı cidden beni. Onlar mümkün mertebe ortalıkta olmasa ve bölüm sürelerinden 10’ar dakika kısmış olsalar daha iyi bir dizi olabilirmiş bence.

Başrol karakterin şirret ergen tavırları özellikle sezonun ilk yarısında epey rahatsız ediyor ama sonrasında alışıyor insan. Oyunculuk olarak fena bulmadım bu arada Maddie Hasson’ı. Lakin benim en çok sevdiğim karakter Jenna oldu elbette. İzlenesi bir şekilde kaleme alınmış, Sarah Desjardins tarafından da sempatik bir şekilde canlandırılmış. Dizinin tuzu biberi olan bir karakter bana göre Jenna. Missi Pyle’ı önceki projelerinden severim, burada da görevini başarıyla yapmış. David James Elliott’ın varlığı da bir başka artı konumunda.

2. sezonu olursa izlerim dediğim ama olmazsa da çok fazla üzülmeyeceğim bir dizi oldu Impulse. Boş vaktiniz varsa Jumper filmini aklınıza getirip bir beklenti içerisine girmeden izleyebilirsiniz diziyi.

FRAGMAN