Bravo’nun Imposters dizisi dün gece yayınlanan bölümüyle iki sezonun ardından şimdilik ekranlara veda etmiş gibi görünüyor. Finale iki kala açıklanan iptal kararıyla takipçilerini epey korkutan Imposters’ın finali hakkında dizinin yaratıcıları Paul Adelstein ve Adam Brooks ile röportaj yapılmış.  Olası bir üçüncü sezonda bizi nelerin bekleyebileceği de konuşulmuş tabii. İşte o röportaj:

Doktor finalde öldü ama operasyonları Ezra’nın elinde yaşamaya kaldığı yerden devam edecek gibi görünüyor. Bu yol Ezra için ne ifade edecekti?
BROOKS: Dizinin en başından beri onu sıklıkla köpek yavrusu misali tanımladık ve zamanla gerçek bir erkeğe evrilmesini izledik. Bu dolandırıcılıkların onu cezbettiğine dair türlü imalarda bulunduk. Maddie’nin de söylediği gibi hep hayalini kurduğu maceranın içinde buldu kendisini. Yaklaşık bir yıl önce, ikinci sezonun çalışmalarına başlarken onda bir Michael Corleone gördük, Doktor’un koltuğunu devralmış olarak. The Godfather filminin sonunda babasının koltuğuna oturan Al Pacino gibi. Hep şunu düşünerek hareket ettik: Yaşadığı onca şeyden sonra, (babasını kaybetmesi, duyduğu suçluluk, eski hayatına yabancılaşması) ya kendini hoşuna giden bu hisse kaptırıverse? Bence izlemesi enteresan olurdu. Ezra’nın yavaş yavaş dolandırıcıya dönüşümü, Maddie’nin ise o hayattan uzaklaşma çabası, aralarındaki rekabet ve aşkın gerilimi dizinin ana konusu olmaya devam edecekti tabii ki.

Doktor’da olan karanlık taraf Ezra’da yok. Doktor olarak nasıl bir lider olurdu? Hiç buna kafa yordunuz mu?
ADELSTEIN: Yorduk tabii ama çok derine inmedik. Ezra bunu ne kadar ileriye götürebilirdi diye düşündük. Bunu iğrenç bulduğu için o anda kararını değiştirip onlarla iletişimi kesebilirdi. Bunu yapmayı ama doğru şekilde yapmayı deneyebilirdi. Robin Hood benzeri bir role bürünebilirdi. Tamamen karanlık tarafa da geçebilirdi. Bunların hepsini düşündük ama bir karara varmamıştık.
BROOKS: Yine de daha ikinci gününde Shelly Cohen’a birini ortadan kaldırmayı emredecek değildi bence. Karakterine uygun olmadığından öyle bir şey söz konusu olmazdı. O sırada duyduğu merak, her şeyin önüne geçmişti sadece. Bu yeni hayatını tam olarak ardında bırakabilmiş değil. Biraz Max gibi aslında; o hayatı, işini ve dolandırıcılığı seviyor. Bu hayatı yaşarken yaşadığını hissettiği için olumsuz kısımlarını kabullenmiş durumda. İşte Ezra’nın kafasında bunlar dönüyor işte. Bunu yapıp yapamayacağını detaylıca düşünecektir. Düşündüğünden çok daha karmaşık bir şeyin içine dahil olduğunu da fark edecektir illaki.

Ezra Maddie’yi unutup olanları aşabildi mi?
ADELSTEIN: | Hiçbiri hiçbir zaman Maddie’yi tam anlamıyla aşabilecek mi emin değilim. Aynı şekilde Maddie de onları. Ama Ezra’nın Sophia ile hayatına devam etmeye hazır olduğu ortada.
BROOKS: Maddie ve Ezra ne zaman aynı odada bulunursa bulunsun ikisi de her şeyin olabileceğinin farkında ve bu konuda savunmasız. Bu hiçbir zaman değişmeyecek. Ezra da, Maddie de birbirlerinin yanındayken kendilerini tam olarak kontrol edebiliyor değiller.

Tutuklanan Maddie dışında herkes neredeyse sorunsuz atlattı finali. Ona böylesi üzücü bir final yapmaya nasıl karar verdiniz?
ADELSTEIN: Üzgün görünüyor muydu bilemedim. Bence bir nevi rahatlamıştı. Doktor’dan kurtularak amacını yerine getirmişti. İkinci sezonun ana temalarından biri de bedeldi. Maddie ve Doktor da yaptıklarının bedelini ağır şekilde ödediler. Finale doğru girdiği ruh haliyle verdiği kararlar bize makul geldi. Doktor’u ortadan kaldırarak diğerleri için işleri son kez yoluna sokmak istedi.

Shelly Cohen hala hayatta mı?
ADELSTEIN: Evet ama başı fena zonkluyor muhtemelen.

Doktor’un ekarte edilmesiyle Shelly Cohen dizinin ana kötüsü mertebesi yükselir miydi?
ADELSTEIN: Bu konuda bir karar vermemiştik. Shelly ve Lenny’yi bir odaya koysak ortaya nasıl bir şey çıkacağını hep merak etmişizdir. Ama ikisi de başkasının emrinde çalışmayı benimsemiş durumda. Kararları veren kişi olmakla ilgilenmiyorlar. Dışarı çıkıp adaletin kılıcı olmak istiyorlar sadece.

Sophia Sally’nin sırrını sakladı mı? Doktor’u öldürenin Maddie değil, o olduğunu?
ADELSTEIN: Şimdilik saklamaya devam ediyor. Burada önemli olan Maddie adam öldürmekle suçlandı mı? Doktor’u öldürdüğüne dair ellerinde bir kanıt var mı? Sophia bu konuda gerçekten kilit karakter durumunda mı?
BROOKS: Şunu belirtelim, Sophia Doktor’un öldürüldüğünü görmedi. Olan ya da olmayan her neyse bunu tam olarak bilmiyor. Ama Maddie’den şüphelenmek için de kendince sebepleri var.

Dizinin en güzel aşk hikayesi Richard, Jules ve Ezra arasındaki dostluk ilişkisiydi. Bu finalden sonra onları nerede görüyorsunuz? 
ADELSTEIN: Birlikte atıldıkları maceranın sonuna geldiklerinden artık yollarının ayrılma vaktinin geldiğini düşündük. Ama aralarında gelişen duygusal bağ elbette inkar edilemez. O yüzden bu kısmı açık bırakmak istedik. Onların tekrar birbirlerini bulabilme ihtimalini kapatmadık. Tekrar bir araya gelirler miydi bunu artık bilemeyiz ama birbirlerinin hayatında bir şekilde olmaya çalışacaklarına şüphemiz yok.
BROOKS: Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için mottosunun ne kadar güçlü olabileceğini gösterdiler bize. Bu macera olmaksızın, beraber olmaksızın hayatlarının nasıl olacağını gördük. Richard gerçekten belediye başkanlığı için adaylığını koyar mıydı mesela? Jules ya da Richard için yeni bir ilişkiye girmek nasıl hissetirirdi onlara? Birbirlerinden kopmayacakları ve her yeni krizde birbirlerinin yanında olacakları kesin.

Doktor’un telefonu sonrası acaba onun için çalışan diğer ekiplerle tanışma fırsatımız da olur muydu merak ettim.
ADELSTEIN: Cincinnati’den Ernie’yi düşünmüştük mesela. Eğlenceli olurdu muhtemelen.