Günün dizi tanıtımı, CBS’in tek sezon sonunda iptal ettiği dizilerden olan Bad Teacher için geliyor.

Bad Teacher‘ın ilk bölümü 24 Nisan 2014 tarihinde yayınlandı. Perşembe akşamları yayınlanan dizi 5. bölümünün ardından haftalık yayın takviminden çıkarıldı. İlk bölümü 2.06 reyting oranı ve 7.795.000 izleyici sayısı ile açan dizi 5. bölümde 1.10 reyting oranı ve 4.450.000 izleyici sayısı elde etmişti. Kalan bölümleri ise haftada 2 bölüm şeklinde 2014 yılı Temmuz ayı içerisinde cumartesi akşamları yayınlandı. Temmuz ayı içerisinde yayınlanan bölümler ise 0.24-0.30 reyting oranı aralığı ve 1.322.000-1.500.000 izleyici sayısı aralığında rakamlar elde etti.

Dizi, Cameron Diaz‘ın başrolde yer aldığı 2011 yapımı aynı isimli filmden uyarlandı. Hilary Winston‘ın yaratıcısı olduğu dizinin yazar kadrosunda Lee EisenbergBilly FinneganAmy Pocha ve Gene Stupnitsky gibi isimler var ayrıca. Yapımcı kadrosunda ise Winston, Eisenberg ve Stupnitsky dışında Michael LaskerJimmy MillerJamie RhonheimerErica RivinojaMichael PendellCameron Diaz ve dizinin başrol oyuncusu Ari Graynor da var.

13 bölümden oluşan kahkaha efektsiz komedi dizisinin bölüm süreleri 20-22 dakika arasında değişiyor.

KONU

Meredith Davis, kendisini aldatan zengin kocası Ray’den kısa bir süre önce boşanmış ve evlilik anlaşması imzalamış olduğu için boşanma sonrası hiçbir şey alamamış, neredeyse 30 yaşında bir kadındır. Annesinden öğrendiği en önemli nasihat ‘Güzellik kalıcı değildir.’ olan Meredith bir an önce yeni bir zengin koca bulmanın hayallerini kurmaktadır. Boşanma sonrası kendisi ile benzer özelliklere sahip arkadaşı Brie’nin konuk evinde kalmaya başlayan Meredith, Brie’nin üvey kızı Lily’yi okuldan almaya gittiği esnada okul yoluna dizilmiş zengin ve bekar babaları görünce onlardan birini kafeslemek için o ortaokulda öğretmenlik yapmaya başlaması gerektiğine karar verir.

Öğretmen olabilecek yeterlilik ve birikime sahip olmasa da ağzı iyi laf yapmaktadır ve insanlarla arası iyidir. Sahte başvuru evraklarını hazırlar, kendisi gibi yeni boşanmış ve boşanmasının yasını hala üst raddede yaşayan okul müdürü Carl ile mülakat esnasında bağ kurar ve işi kapar. Elbette ders konuları hakkında pek bir şey bilmemektedir ve açıkçası umurunda da değildir. Buraya yapmak üzere geldiği şeyi yaparken öğrencileri idare etmesi gerekmektedir sadece ve bu onun için çocuk oyuncağıdır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

= Meredith Davis=

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Meredith karakterini lüksü çok seven, her daim kılık kıyafetine özen gösteren, oldukça şık giyinen, öz güveni yüksek, seksi ve alımlı olduğunun bilincinde olan ve bunu her fırsatta kullanmaktan çekinmeyen, insanlara kolayca kendisini sevdiren, zekası alengirli işlere iyi çalışan, benmerkezci bir kadın olarak tarif edebiliriz.

Karaktere hayat veren Ari Graynor‘ı I’m Dying Up Here ve Fringe dizilerinden hatırlayabilirsiniz.

= Joel Kotsky=

Okulun cool beden eğitimi öğretmeni. Meredith ile aynı lisede okumuşlar. Meredith ile aralarında ilk karşılaştıkları andan itibaren bir çekim oluşur. Lakin Meredith’in zengin koca adayı standartlarına uymamaktadır ve bir ilişkiye yelken açmaları mümkün değildir.

Meredith kendisine laf soksa da pek alınganlık göstermeyen, pusulası çoğunlukla doğru davranışları gösteren, yardımsever ve çekici bir adam Joel.

Karakteri Veronica Mars, Party Down, Friends with Benefits ve Resident Advisors gibi birçok diziden yakinen tanıdığımız Ryan Hansen canlandırıyor.

=Carl Gaines=

Okulun sempatik müdürü. Karısı onu boşamış ve kendisine yeni bir Carl bulmuş. Hala boşanmasının yasını tutuyor ve duygusal açıdan hasarlı durumda. Meredith, onun halinden anlayan ve güvenebileceği biri olarak karşısında beliriyor ve bir anda Carl’ın en yakın arkadaşı haline geliyor.

Okulunu, öğrencileri ve yaptığı işi önemseyen, nispeten hatalara karşı müsamahakar olduğu söylenebilecek, iyi niyetli, temiz kalpli bir adam Carl.

Karaktere The Carmichael Show ve Life with Bonnie dizilerinden hatırlanabilecek David Alan Grier hayat veriyor.

=Irene Dudek=

Okulun kimya öğretmeni. Meredith okula başladıktan itibaren onun da en yakın arkadaşı haline geliyor. Onun da Meredith’in okuldaki en yakın arkadaşı olduğunu söyleyebiliriz ayrıca. Özgüveni epey düşük ve insanlara kolayca güvenen biri. Bu özelliği, Meredith’in onu kolayca kendi çıkarları doğrultusunda kullanmasına olanak sağlıyor. Elbette Meredith’in yanında olmak da onun sosyalleşmesine, özgüven kazanmasına ve hayatının renklenmesine imkan tanıyor.

Naif, iyi kalpli, yardımsever ve çekingen biri Irene.

Karakteri RoseanneTwins, The Class ve The Big Bang Theory gibi dizilerden hatırlanabilecek Sara Gilbert canlandırıyor.

=Ginny Taylor-Clapp=

Okulun en çalışkan, en çok sorumluluk üstlenen, en çok öne çıkan öğretmeni. Meredith okula gelip tüm dikkatleri üzerine çekmeye başlayınca ister istemez onun varlığından rahatsız oluyor.

İş odaklı, sosyalleşmeye kapalı, kırılgan ve çok bilmiş biri olarak tarif edebiliriz Ginny’yi.

Karaktere Sex and the City ve Melrose Place dizilerinden tanıdığımız Kristin Davis hayat veriyor. 

=Lily=

Meredith’in konuk evinde kaldığı arkadaşı Brie’nin üvey kızı. Meredith ile aralarında ilk tanıştıkları andan itibaren bir bağ oluşuyor. Ahlak pusulası gibi bir şey oluyor Joel ile beraber Meredith’in hayatında. Benmerkezciliğini törpülüyor ve onu daha fazla insan yapıyor da diyebiliriz.

Akıllı, tatlı, naif bir kız çocuğu Lily.

Karakteri Sara Rodier canlandırıyor.

=Bronwen=

Lily’nin en yakın arkadaşı. Lily ile beraber okulda gönüllü olarak güvenlik devriyesi olarak görev yapıyorlar. Tıpkı Lily gibi akıllı, tatlı, iyi kalpli bir kız çocuğu.

Karaktere Man with a Plan ve The Last Ship dizilerinden tanıdığımız Grace Kaufman hayat veriyor.

*Ginny’nin yaveri olarak görev yapan hafiften şapşal olarak tarif edebileceğimiz stajyer öğretmen Kim karakterinde Caitlin Kimball,

*Lily’nin en yakın arkadaşlarından olan ve güvenlik devriyesinde beraber çalıştığı çocuklardan olan Kelsey karakterinde Desperate Housewives‘tan tanıdığımız Madison De La Garza,

*Meredith’in misafir evinde kaldığı arkadaşı ve Lily’nin gösterişi seven üvey annesi olan Brie karakterinde Your Family or Mine, Jean-Claude Van Johnson ve ‘Til Death dizilerinden tanıdığımız Kat Foster,

*Okulun sosyal olarak garip matematik öğretmeni Mr. Pilaf karakterinde Go On, Married ve Another Period dizilerinden tanıdığımız Brett Gelman,

*Okulun itici hareketler sergileyen futbol koçu Donnie karakterinde Life in Pieces, Roswell, Fargo ve Dexter gibi dizilerden yakinen tanıdığımız Colin Hanks ise tekrar eden rollerle izleme fırsatı yakaladığımız diğer isimler arasında yer alıyor.

Konuk oyuncu havuzunda ise Hal OzsanLuka JonesVirginia WilliamsKeesha SharpRicardo ChaviraBrooke DillmanLenny JacobsonRichard KindAllison MillerSuzy NakamuraOscar NuñezCarla JimenezPage KennedyBrian BaumgartnerTim BagleyColin EgglesfieldNiecy NashSteven WeberChristine Woods ve Ken Marino gibi tanıdık simalar mevcut.

YAZARIN NOTU

Genel olarak ön yargılı davranır ve filmini izleyip de beğendiğim film uyarlaması dizilerden uzak dururum. Vakti zamanında bu diziye de bu sebeple şans vermemiştim. Aradan yıllar geçti, filmi yüksek oranda unuttum ve komedi dizisi kıtlığı yaşadığım bir dönemde bu diziye bir şans vermek istedim. İyi ki de şans vermişim. Birkaç istisna bölüm dışında cidden çok eğlendim diziyi izlerken. İptal olmuş olması çok yazık olmuş.

Filmi izleyeli 6-7 sene olduğu için hangisi daha iyiydi gibisinden bir kıyaslama yapmam mümkün değil. Filmi çok sevdiğimi hatırlıyorum. Bu diziyi de çok sevdim. Ama şunu söyleyebilirim ki Cameron Diaz’ı çok sevmeme rağmen Ari Graynor’ın burada canlandırdığı karakteri çok daha fazla sevdim ben. Hem Avi daha sempatik bir performans ortaya koymuş hem de onun karakterini daha sempatik bir şekilde senaryolaştırmışlar diyebilirim. İzlerken karaktere bağlanmamak ve rüzgarına kapılmamak çok zor gerçekten. Kadronun geri kalan tüm üyeleri de gayet iyi iş çıkarmış ayrıca. Şu olmasaymış, şunu yerine şu olsaymış diyebileceğim tek bir kişi yok. Herkes görevini layıkıyla yapmış. Çok samimi bir dizi olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürü bir borç bilirim.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

Dizi ile ilgili daha önce şu ve şu yazıların altında yorum yapılıyordu.

FRAGMANLAR

DİZİDEN FOTOĞRAFLAR