Öğretmen-öğrenci arası ilişki, dizilerin veya filmlerin zaman zaman uğradığı bir konu. Bazen hikayenin bir parçası olarak bazen de direkt kendisi olarak önümüze geliyor.

10 Kasım’da Hulu’da tam da bu tarz bir ilişkiyi merkezine koyan bir dizi başladı. 2013 yapımı Hannah Fidell imzalı aynı isimli filmin dizi uyarlaması olarak hazırlanan “A Teacher” sezonu 10 bölümden oluşan bir mini dizi. Dizi, 29 Aralık’ta yayın hayatını tamamladı. Filmi hazırlayan Fidell, dizi uyarlamasını da hazırladı ve bazı bölümlerini yönetti.

Kate Mara ve Nick Robinson’ın başrolünde yer aldığı A Teacher’ın kadrosunda Ashley Zukerman, Shane Harper, Rya Kihlstedt, Marielle Scott, Dylan Schmid gibi isimler de yer alıyor. Dizinin bölümlerinin süresi 20-30 dakika arasında değişiyor.

Not: Dizi projesi 2014’te ilk olarak HBO’nun gündemine girdi. Aradan geçen zamanın ardından FX’e geçiş yaptı ve kanaldan onay aldı. Daha sonra “FX on Hulu” kapsamına alınan dizilerden birisi oldu.

Konusu:

Texas’taki bir lisedeyiz. Bahsi geçen ilişkinin öğretmen tarafı olan Claire Wilson, lisede İngilizce derslerine giriyor. Hoş bir kadın, öğrencileri ve arkadaşları tarafından sevilen birisi ve iyi giden bir evliliği var. Öğrenci tarafı Eric Walker ise 18 yaşına az kalmış, annesi ve kardeşiyle birlikte yaşayan bir genç. Spora ağırlık veren, belli bir arkadaş çevresine sahip, sosyal de denebilecek birisi.

İstediği üniversite programına spor bursuyla kabul edilebilmek için tek eksiği üniversite sınavında belli bir puanı geçmek olan Eric, Claire’den kendisini çalıştırmasını istiyor. Aralarındaki hali hazırda iyi giden öğretmen-öğrenci ilişkisi bununla birlikte gün geçtikçe ikisi için de sınır zorlayıcı bir hale geliyor.

Kate Mara ve Nick Robinson’ı severim. Bu tarz bir konuyu bu ikili üzerinden nasıl işleyeceklerini de merak ettiydim. Bölümlerin en fazla yarım saat kadar sürmesi de işime gelen bir diğer noktası oldu. Başrollere sempatiniz varsa bir denemenizi tavsiye edebilirim.

A Teacher, izlemekten dolayı memnun olduğum ve beğenmediğim tarafları da olan bir yapım. Oyunculuklarına bir diyeceğim yok, en azından kadrosundan beklediğimi aldığımı söyleyebilirim. Bölüm sürelerinin de etkisiyle yan karakter sayısı ve ağırlığı az aslında. Olanı da makul kullanıyorlar. Senaryo kısmı ise ortaya karışıktı. Bu karışıklığın bir sebebi ise bence Claire’den kaynaklandı.

Kadın “hafif” tabirle geri zekalı çünkü. Psikolojik açıdan sorunlu bir karakter olmasını bir kenara koyuyorum. Verdiği bazı kararların, yaptığı açıklamaların zaten savunulası olmayan eylemlerini daha beter hale getirdiğini söyleyebilirim. Bulunduğu konum ve yaşı itibarıyla Eric yapsa daha az yadırgayacağım hareketlerin Claire’den gelmesi ilginç oldu gerçekten. Bu da ister istemez yer yer seyir zevkini kimisi için etkileyebiliyor. Benim için Eric karakterinin aldığı yol biraz daha ilgi çekiciydi mesela.

Sezonun sonlarına doğru girdiği yolu ise aksine beğendim bu arada. Böylece ortalarda dağıttıklarını toplayıverdi. Finalinde ise yaptığı kapanışı beğendim desem olur. İstediğim “buna” yakın bir şeydi çünkü. Antolojiye çevirip ikinci sezonda farklı bir öğretmen-öğrenci ilişkisi anlatsalar niye demem aslında ama zorlayamam.

Nihayetinde A Teacher da böyle bir dizi. İzleyeceklere iyi seyirler.

Not 2: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.