Legit isimli komedi dizisinin tanıtımıyla sizlerleyiz bugün.

GİRİZGAH

İlk sezonu 2013 yılında FX’te, ikinci sezonu ise 2014 yılında FXX’te izleyici karşısına çıkan dizi, 2. sezonunun ardından iptal edilmiş. 2 sezonu da 13’er bölümden oluşmakta.

Avustralyalı komedyen Jim Jefferies‘in kendisinin kurgusal bir versiyonuna hayat verdiği, Lopez ve Real Rob misali yarı kurgusal bir dizi var elimizde. UnReal, Agent X ve The Riches gibi dizilerde yapımcılık yapmış olan Peter O’Fallon ile Jim Jefferies, dizimizin iki yaratıcısı konumundalar. Bu ikiliye ilk sezonda Rick Cleveland, ikinci sezonda ise Chris Case eşlik etmiş yazar masasında. Peter O’Fallon, 2 bölüm hariç dizinin yönetmenliğini üstlenmiş ayrıca. Jefferies, O’Fallon, Case ve Cleveland dışında Lisa Strode da bulunmakta dizinin yapımcıları arasında.

KONU

Jim, haftanın birkaç günü birer saat stand-up gösterisi yapan, geri kalan zamanında da boş boş takılan, çok fazla şeyi kafaya takmayan bir adam. Uzun yıllar önce bir değişim öğrencisi olarak evine misafir olduğu ve sonrasında çok yakın dost olduğu Steve ile aynı evi paylaşıyorlar. Steve, bir süre önce boşanmış. Online satış işinde olduğu için onun da bir sürü boş vakti oluyor tıpkı Jim gibi.

Jim için epey bencil bir adam diyebiliriz. Bir gün Steve’in engelli ve hasta kardeşi Billy’ye onun hayatında asla unutamayacağı bir iyilik yapma fırsatı elde ediyor ve yaptığı iyiliğin ardından iyilik yapmanın güzel bir duygu olduğunun farkına varıyor. Sonrasında da daha yardımsever bir insan olmaya çalışıyor. Elbette kendi garip yollarıyla.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jim Jefferies karakteri için tembel, hem alkol hem de uyuşturucu yoluyla kafayı bulmayı seven, hafiften vurdumduymaz, hayatla dalga geçen, sorumluluk sahibi olmaktan uzak, ağzı iyi laf yapan bir adam diyebiliriz.

Jim’in kankası Steve ise öz güveni düşük, biraz heyecanlı, ağzı pek iyi laf yapmayan bir adam.

Karakteri Life in Pieces ve Veep dizilerinden tanıdığımız Dan Bakkedahl canlandırıyor.

Steve’in erkek kardeşi Billy‘nin solunum problemi de yaratan bir hastalığı var ve daha ne kadar yaşar bilinmiyor. Aynı zamanda yürüyemiyor ve akülü tekerlekli sandalye yardımıyla hareket ediyor. Boynundan aşağısında sıkıntı olan Billy’nin ellerini de zorlukla hareket ettirdiğini söylemeden geçmeyelim. Ölümden hiç korkmuyor, hatta çabucak ölüp gitmek istiyor. Jim’in yanındayken normalde olduğundan çok daha mutlu oluyor ve bu sebeple onu epey seviyor.

Karaktere Z Nation, The Man in the High Castle ve Supernatural gibi dizilerden hatırlanabilecek DJ Qualls hayat veriyor.

Steve ve Billy’nin annesi Janice için kontrol meraklısı bir tip diyebiliriz. Sorumluluk sahibi ve biraz asabi bir tip. Jim’den de pek haz etmiyor.

Karakteri The Goldbergs ve Con Man dizilerinden anımsanabilecek Mindy Sterling canlandırıyor.

Billy’nin bakıcısı Ramona rolünde Sonya Eddy, Billy’nin bakım merkezinden oda arkadaşı Rodney rolünde Nick Daley ve Billy-Steve ikilisinin babası Walter rolünde John Ratzenberger çıkıyor ayrıca karşımıza dizide tekrar eden rollerle.

Ginger Gonzaga, Andrea Bendewald, Kai Lennox, Arden Myrin, Rachel Blanchard, Carrie Fisher, Allison Munn, Gillian Vigman, Page Kennedy ve Bre Blair gibi isimler ise bir veya daha fazla bölümle konuk olmuşlar diziye.

YAZARIN NOTU

Henüz ilk 6 bölümünü izlediğim diziden epey memnunum şu ana kadar. Söz konusu 6 bölümden ikisini epey vasat bulsam da diğer 4 bölümde çok eğlendim. Cazip bölüm konusu bulma açısından oldukça başarılılar şu ana kadar. Ana karakter üçlüsünün de gayet izlenesi karakterler olduklarını düşünüyorum. Umarım bu ayarda devam ediyordur kalan bölümler de.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye devam ettikçe bu yazının altına dökülmeye devam ederim zaten. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler diliyorum.