con-manBir gün IMDb’de oradan oraya atlarken farkettiğim küçük bir komedi: Con Man.

Dizi zamanında iptal olan fakat daha sonra kült yapımlar arasına girmiş bilim kurgu dizisi Spectrum’un bir oyuncusu hakkında. Wray Nerely, iptal olan dizide uzay gemisinin pilotu rolünü oynamış olan bir aktör. Fakat sonrasında kariyeri hiç iyi gitmemiş ve neredeyse hatırlanan tek başarılı işi bu olmuştur.

Wray bundan ne kadar hazzetmese de yaşamını eski dizisi sayesinde kazanmaktadır. Çeşitli bilim kurgu toplantılarında bulunarak, çizgi roman dükkanlarının açılışlarında imza dağıtarak yapmaktadır. Bunların yanında çeşitli oyuncu seçmelerine katılsa da aradığını bulamamaktadır.

Wray’in aksine Spectrum’da kaptan rolünü oynayan yakın arkadaşı Jack Moore’un kariyeri alıp başını gitmiş, kendisi hayli ünlü bir oyuncu olmuştur. Biz genellikle bu hikayenin başarısız tarafında olan Wray ve talihsiz hikayesini izliyoruz.Con-Man-888x456Evet yukarıdaki hikaye bir yerden tanıdık geliyor ve akla tek bir şey getiriyor: Firefly. Her ne kadar dizide iptal olan programın ismi Spectrum olsa da iki dizi arasındaki benzerlikler yadsınamaz. Bunun sebebi ise dizinin, Firefly’da da aynı karakteri oynayan Alan Tudyk‘in elinden çıkması. Dizinin yazar ve yönetmen koltuğunda da kendisi var. Baş karakter Wray’i de kendisi oynuyor. Wray’in başarılı arkadaşı rolünde ise Nathan Fillion var. Nathan Fillion ayrıca dizinin yapımcılarından biri.con-man-02Küçük bir Firefly buluşmasına tanık oluyoruz daha ne olsun diyebilirsiniz. Fakat konuk oyuncular da boş geçilecek gibi değil. Mindy SterlingSean AstinFelicia Day ,Sean MaherAmy AckerCasper Van DienGina TorresLeslie JordanWil Wheaton. Liste böyle uzayıp gidiyor. Bazı konuk oyuncular kendilerini oynarken diğerlerini ise dizinin konusuna göre farklı rollerde görüyoruz.c42054e8a76d93c408e68715f01ed142Girişte küçük bir komedi diye yazmıştım. Küçüklüğü şuradan geliyor. 13 bölümlük olan dizide her bölümün uzunluğu 10-15 dakika arasında değişiyor.

Dizi orjinal olarak Vimeo üzerinden yayınlanmış. 25 Eylül 2015’te başlamış ve 4 hafta içinde tüm bölümleri yayınlamış. Tüm bölümleri Vimeo‘dan 1 aylığına 10$’a kiralayabiliyor veya 15$’a alabiliyorsunuz. Alan Tudyk projenin masrafını İndiegogo üzerinden açılan bağış sayfasından sağlamış. İlk 24 saat içinde 1 milyon dolar, toplamda 3.1 milyon dolar toplanmış. Dizinin kapanış sekansında ise bütün bu destekçilerin ismi yazılarak küçük bir jest yapılmış.

Son olarak Alan Tudyk’in 2. sezon hakkında bazı fikirleri varmış ve devam etmek istiyormuş.

İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler. Buyurun fragmanı:

https://vimeo.com/ondemand/conman