Netflix, bizleri heyecanlandıracak yeni diziler sunmaya bayılan bir platform. Zaten artık öyle bir çıtaya yükseltti ki dizi dünyasını onun dizileri dışındaki dizilerle tatmin olamaz olduk, izlediğimiz diğer dizileri onun dizileriyle kıyasladık durduk. Yine geçtiğimiz ay bizleri memnun edecek bir diziyi daha sofralarımıza sundu: The Umbrella Academy

The Umbrella AcademyMy Chemical Romance grubunun vokalisti Gerard Way‘in yazdığı, Gabriel Bá‘nın çizdiği grafik romandan uyarlandı. Dizinin mutfağında yürütücüsü olarak Steve Blackman, yapımcıları olarak Mike Richardson ve Keith Goldberg yer alıyor. Aynı zamanda grafik romanın yazarı Gerard Way, dizinin yardımcı yapımcısı. Death Note‘un senaristlerinden; The Exorcist dizisinin yazarı ve yapımcısı Jeremy Slater, dizinin pilot bölümünü yazdı.

 

Grafik romanın ilk serisi The Umbrella Academy: Apocalypse Suite adıyla Eylül 2007 – Şubat 2008 arasında 6 bölüm olarak Dark Horse Comics tarafından yayınlanmış, 2008 Eisner Ödülleri’nde, en iyi limitli seri ödülünü kazanmıştı. 6 bölümlük 2. serisi The Umbrella Academy: Dallas adıyla Kasım 2008 – Nisan 2009 arasında yayınlanmıştır.

İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin henüz ikinci sezonu hakkında bir haber yok.

KONU

Tarih 1 Ekim 1989 yılını gösterirken dünya genelinde eşi benzeri olmayan bir olay gerçekleşir. Dünyanın çeşitli yerlerinde, hiçbir gebelik belirtisi göstermeyen bazı kadınlardan ardı ardına süper güçleri olan 43 bebek dünyaya gelir. Bu bebeklerin bir kısmı terk edilir, bir kısmı ise ölür. Zengin, çılgın girişimci Sir Reginald Hargreeves, çocuklardan başarabildiği kadarını bulup evlat edinmeye karar verir ve 7 bebeği evlat edinir. Gazeteciler bu bebekleri evlat edinme nedenini sorduğunda, üstü kapalı bir şekilde, kimden ya da neden olduğunu açıklamadan “dünyayı kurtarmak için” olduğunu söyler ve bu çocukları “Şemsiye Akademisi” adını verdiği okulda çok sıkı bir şekilde yetiştirir.

Medya tarafından Şemsiye Akademisi olarak adlandırılan bu grup, insanlar gözünde kötülüklerin karşısında savaşan süper güçlere sahip çocuklar olarak çok sevilir. Ancak yıllar içerisinde bu aile parçalanmaya başlar. Önce 17 yıl önce 5 Numara habersiz bir şekilde kaybolur; sonra 6 Numara ölür. Geri kalanlar da büyüdükçe babalarının onlara karşı olan otoritesinden bunalırlar ve akademiyi terk ederek kendilerine yeni bir hayat kurmaya çalışırlar; yıllar boyunca birbirlerini arayıp sormazlar.

Zaman böyle akıp giderken bir gün babalarının trajik ölümüyle bir araya gelmek zorunda kalırlar. Üstüne yıllardır haber alamadıkları ve öldü olarak kabul ettikleri 5 Numara gizemli bir şekilde geri dönmüştür. 5 Numara yıllar boyunca görüntü olarak hiç değişmemiştir fakat kardeşlerine kötü haberler getirmiştir ve belli bir amaç için geri dönmüştür.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Luther Hargreeves / 1 Numara (Tom Hopper)

Kardeşleri arasında babasına en bağlı olan kişidir. Babası tarafından Şemsiye Akademisi’nin lideri olarak görevlendirilmiştir. Kardeşleri akademiyi terk ettikten sonra tek başına babasının yanında kalmıştır. Babası onu bir görev için Ay’a göndermiştir ve bu yüzden “Uzay Çocuğu” olarak bilinir. Görünenden daha iri birisidir ve grubun kas kuvveti olarak yükünü çeker. Lider olmanın sorumluluğu bazen ona fazla geliyordur. Allison ile arası iyidir.

Oyuncuyu Black Sails, Game of Thrones ve Merlin dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Diego Hargreeves / 2 Numara (David Castañeda)

Çocukluğundan itibaren dünyayı kurtarma yükünü omuzlarında hissetmek onun zorlu bir çocukluk geçirmesine sebep olmuştur. Annesine düşkündür, babasını hiç sevmiyordur. Şimdilerde kendi başına suçları durdurmaya çalışıyordur. Dedektif gibi araştırmayı ve suçlu peşinde koşmayı sever. Süper gücü, eline geçen nesneleri isabetli bir şekilde fırlatabiliyor oluşudur. Kaybedeceğini bilse bile kavgaya girmekten kaçınmaz.

Oyuncuyu Jane the Virgin ve Switched at Birth dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Allison Hargreeves / 3 Numara (Emmy Raver-Lampman)

Akademiden ayrıldıktan sonra ünlü bir aktris olan Allison zor zamanlar geçirmektedir. Eşi ile boşanmıştır ve kızının velayetini kaybetmiştir. 12 yıl sonra ilk defa babasının cenazesi için eve dönmüştür. Geri döndüğünde Şemsiye Akademisi’nin ailesi olduğunu hatırlar. Artık daha akıllıca seçimler yapmaya başlar; çünkü süper gücü sayesinde istediği her dileğin olmasını sağlar ve bunun yüzünden her istediği şeye ulaşmıştır. Gücünü daha dikkatli kullanmaya çalışır. Luther ile arası iyidir. Tek kız kardeşi olduğu için de Vanya’ya karşı ekstra sorumlu hissetmektedir ve artık ona yakın olmaya çalışmaktadır.

Oyuncunun ilk ciddi işi diyebiliriz.


Klaus Hargreeves / 4 Numara (Robert Sheehan)

Babasının baskısı ona çok ağır gelmiştir. Süper gücü sayesinde ölü insanlarla iletişime geçebilmektedir; fakat bu durum onu bunaltmıştır. Alkolik ve uyuşturucu bağımlısı birisi olmuştur. Günü geçirerek hayatını sürdürmektedir, eğlenmeyi sever.

Oyuncuyu Genius, Fortitude ve Misfits dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


5 Numara (Aidan Gallagher)

17 yıl sonra kardeşlerinin yanına dönmüştür. Zaman yolculuğu yapabilme ve boyutlar arası geçiş yeteneği vardır. Kaybolduğu sırada geleceğe gitmiştir ve oradan iyi haberler getirmemiştir. Geçmişe belli bir amaç uğruna dönmüştür. Orada uzun yıllar geçirmiştir; ancak çocuk olarak geri gelmiştir ve aslında hepsinden daha yaşlıdır. Onu engellemek isteyen kiralık katilleri de peşinden sürüklemiştir ve bu durum ailesini tehlikeye sokacaktır. Hayatta kalabilmek için ailesine ihtiyacı vardır.

Oyuncunun ilk ciddi işi diyebiliriz.


Ben Hargreeves / 6 Numara (Justin H. Min)

Ne zaman ve nasıl öldüğü hakkında bir bilgi yoktur. Klaus’un ölüleri görebilme yeteneği sayesinde onun yanında gözükmektedir.

Oyuncunun ilk ciddi işi.


Vanya Hargreeves (Ellen Page)

Reginald Hargreeves’in evlat edindiği çocuklar arasında süper gücü olmayan tek kişidir. Biraz silik, kendine güveni olmayan çekingen Vanya, dünyadaki yerini bulma mücadelesi içindedir. Kendisini ailesi tarafından dışlanmış hissetmektedir ve bu durum onda derin yaralar açmıştır. Asosyal bir yaşam sürmektedir. Tek hobisi keman çalmaktır. Kardeşlerine karşı soğuk durmayı tercih eder.

Oscar adaylığı bulunan oyuncuyu X-Men: The Last StandX-Men: Days of Future PastInceptionJuno ve Tallulah gibi filmlerden yakından tanıyoruz. Ayrıca oyuncunun başrol olarak yer aldığı ilk dizi.


Cha-Cha (Mary J. Blige)

Zamanda seyahat eden suikastçılardan birisi. Sadece işine odaklı yaşar; gözü pek bir kadındır. Cinayet işlemeyi ve insanlara işkence yapmayı seviyor, onun dışında hiçbir şey umurunda değil. Bir komisyon tarafından 5 Numara’nın peşine düşmeleri için Hazel ile birlikte görevlendiriliyorlar.

Aynı zamanda şarkıcı olan oyuncuyu Oscar adayı olduğu Mudbound filminden hatırlayabilirsiniz.


Hazel (Cameron Britton)

Cha-Cha’ya göre biraz daha kafası karışmış bir karakterdir. Kaybolmuş bu kötü adam, hayatında bir sürü kötü şey yapmıştır ve bu işe artık devam etmek konusunda tereddütleri vardır. Kendini, yaşadığı hayatı sorgular. Ortağını yüz üstü bırakmak istemiyor; ancak bu işi daha ne kadar devam ettireceğini de bilmiyor. Donut yemeyi sever.

Oyuncuyu Barry, Mindhunter ve Stitchers dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Sir Reginald Hargreeves (Colm Feore)

Milyarder, maceraperest bir insandır. Şemsiye Akademisi’nin kurucusudur ve süper güçleri olan 7 çocuğu evlat edinmiştir. Deney yapmayı sever ve çocukları da bazen bir denek gibi kullandığı olmuştur. Çocukları, dünyayı yok edecek tehlikelere karşı hazırlamaktadır.

Oyuncuyu House of Cards, The Borgias, Revolution ve The Truth About the Harry Quebert Affair dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Pogo (Adam Godley)

Sir Reginald Hargreeves’in uşağı ve sırdaşıdır. Konuşabilen bir gorildir.

Seslendiren oyuncuyu Lodge 49 ve Powers dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Grace (Jordan Claire Robbins)

Çocukların annesidir. Sir Reginald Hargreeves tarafından icat edilmiş bir robottur. Onlara karşı daima korumacı ve sevecen olmuştur. Babalarından göremedikleri şefkati annelerinden görmüşlerdir.

Oyuncuyu Supernatural ve 12 Monkeys dizilerinde konuk olarak izlemiştik.


Eudora Patch (Ashley Madekwe)

Diego’nun eski sevgilisidir. Şehirde adı sanı bilinmeyen katillerin dolaşması sonucunda onları araştırmaya başlar.

Oyuncuyu Salem, Revenge ve Secret Diary Of A Call Girl dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Leonard Peabody (John Magaro)

Vanya’nın özel keman dersi verdiği öğrencisidir. Bu sayede Vanya ile dost olurlar.

Oyuncuyu Jack Ryan, Orange Is The New Black, Crisis In Six Scenes ve The Good Wife dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


SON SÖZ

Dizinin ilk sezonunun başından mutlu kalktım. Bana kalırsa bu yılın en iyi işlerinden biri. Eğer bu yıla ait iyi bir yeni dizi izlemek istiyorsanız şiddetle tavsiye edebilirim. Gittiği bazı noktaları arada tahmin etsem de bu durum pek bana batmadı.

Diziye Ellen Page’i sevdiğim için başladım ama ondan çok 5 Numara’yı ve 3 Numara’yı (Allison) sevdim. Aynı zamanda aile dışında Hazel ve Cha-Cha karakterleri de güzel rol çaldılar. Her karakterin kendine has bir tarzı var ve bu durum diziye de güzel bir hava katıyor. Bütün karakterleri ayrı ayrı sevdim. Klasik süper kahraman dizilerine benzediğini pek söyleyemem; o yüzden türü sevmeseniz de diziyi sevebilirsiniz. Sonu da belli başlı bazı konuları kapatsa da devamı gelecekmiş gibi bitti. Umarım yeni sezon onayı alır ve şöyle 2-3 sezon daha bu kadroyu izleriz.

Ayrıca dizinin müzikleri de şahane. Diziye olan sevginizi ve seyir zevkinizi arttırdığını söyleyebilirim. Müzik listenize ekleyeceğiniz ve dinlemekten bıkmayacağınız müzikleri var.

Diziyi izleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

TANITIM FRAGMANI

NOT: Daha önce dizi ile ilgili burada yorum yapılıyordu.