12-Monkeys-2015-TV-Series-posterZaman yolculukları ve paradokslar bilimkurgunun vazgeçilmez ögelerindendir. Çoğu zaman kendimizi okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler ve dizilerde bu yolculukları yapan karakterlerin yerine koymayı hayal ederiz. Fakat zamanda geri veya ileri gitmek bazen o kadar eğlenceli ve kolay bir iş olmayabilir. Özellikle tehlikeli ve denenmemiş bir yöntemle, zor bir görev için bu işi yapıyorsanız başınıza her şey gelebilir. Tıpkı 12 Monkeys’de olduğu gibi…

12-Monkeys-TV-Series-Cast-Wallpaper-800x450

YAYIN BİLGİSİ

Dizi bu sene 20. yılını kutlayan aynı adlı kült bilimkurgu filminden uyarlanarak televizyonlara taşındı. 16 Ocakta Syfy ekranlarında yayın hayatına başlayan  dizinin ilk sezonu 13 bölüm olacak.

Dizinin yapımcı kadrosunda, Terra Nova ve Nikita’da birlikte çalışmış olan Travis Fickett ve Terry Matalas yer alıyor.

12monkeys_pilot_SchullStanford_1200

KONU

Her şey 2017 yılında salgın bir virüs sonucu 7 milyar insanın ölmesiyle başladı. Sadece küçük bir azınlık hayatta kalabildi. Tam bir kaos halinin hüküm sürdüğü 2043 yılına geldiğimizde insanoğlunun sonu gelmek üzeredir. En iyi ihtimalle, belki son bir jenarasyonun daha gelebileceği düşünülmektedir.

Virüs yayıldığı tarihten itibaren mutasyona uğramış ve daha tehlikeli bir hale gelmiştir. Hayatta kalan bir avuç insandandan çok azı bağışıklık sahibidir. Çoğunluğu yiyecek bulma sıkıntısının derdiyle çevresine saldırmaya başlar. Leş yiyici denen bu tipler, diğer hayatta kalan insanların yemeklerini ve araç-gereçlerini yağmalarlar. Bu keşmekeşten kaçabilenler ise yer altında açlık ve yok olmanın eşiğinde sonlarını beklemeye başlar.

7114b840-9d08-11e4-8a17-cd759ddf4f3d_syfy-12-monkeys-season-1-0341Bir grup bilim insanı, ölümcül virüsün sebebinin kim olduğunu araştırmaya başlamıştır. Geçmişten günümüze ulaşan bozuk bir ses kaydında hastalığı tedavi etmeye çalışan bir doktor, virüsün kaynağı olarak Lealand Frost adlı bir adamı işaret etmektedir. Zaman makinasıyla James Cole adlı mahkum 2015 yılına gönderilir. Cole’un görevi dünya nüfusunun %93.6’sının ölümüne neden olan virüsü yaymakla suçlanan bu adamı bulup etkisiz hale getirmektir.

NUP_165430_0040.jpg

KARAKTERLER

vomu4wikuygjurjgxvo8

James Cole

2043 yılında bilim insanları tarafından kendisine bir şans tanınır. Şans diyoruz, çünkü Cole bir mahkumdur. Özgürlüğünü elde etmesinin tek yolu, ona verilen görevi yerine getirmek üzere zamanda geriye gitmektir.

Karakteri en iyi Nikita’dan tanıyacağınız Aaron Stanford canlandırıyor.

 

16MONKEYS-master180

Dr. Cassandra Railly

Karakter orjinal filmde bir psikiyatr iken, dizide hem isim hem de meslek değişimine uğruyor. Ünlü bir virolog olan Cassandra’nın yolu, 2013 yılına gönderilen James Cole ile kesişiyor. Virüsün yayıldığı sırada Hastalık Kontrol ve Önleme merkezinde çalışan Cassandra, Cole’a Lealand Frost’u bulması için yardım ediyor.

Karakteri, Suits’te canlandırdığı Katrina karakteri ile hafızalarımıza yer eden Amanda Schull canlandırıyor.

639c2227dc1d0150aa988f7b79948e1f

Jones

Jones, 2043 yılında dünyayı kurtarma görevine soyunmuş bilim insanları takımının lideridir. Cole’u zamanda yolculuk görevi için seçmesinin nedeni tesadüf değildir. Bir nedenden dolayı bu görevi ona vermiştir.

Karakteri Barbara Sukowa canlandırıyor.

 

 

noah-bean-is-aaron-marker-12-monkeys

 

Aaron Maker

Cassandra’nın hayat arkadaşı, siyasi bir stratejisttir. Tüm bu olaylar olmadan önce sağlıklı bir ilişkisi olan Aaron için artık her şey değişmiştir.

Karakteri Damages ve Nikita’daki rollerinden hatırlayabileceğimiz Noah Bean canlandırıyor.

 

12-monkeys-5-reasons-kirk-acevedo

 Ramsey

Cole’un 2043 yılında en iyi arkadaşı olarak tanıdığımız Ramsey, zaman yolculuğunun yapıldığı tesiste yaşıyor. Dış dünyanın kaos ortamından da şimdilik uzak kalmış görünüyor.

Ramsey’i en iyi OZ ve Fringe gibi yapımlarda yer almış Kirk Acevedo canlandırıyor.

 

jennifer-goines

 

Jennifer Goines

Akıl hastanesinde tedavi gören bir hasta olan Jennifer, virüsün kaynağını belirlemede kilit isim olarak lanse ediliyor.

Karakteri bu sezon Man Seeking Woman’da da karşımıza çıkan Emily Hampshire canlandırıyor.

1-2-jones-and-cole1995 yapımlı filmin temeli Cassandra Kompleksi üzerine kurulmuştu. Kısaca değinirsek…

Mitolojide Cassandra adıyla güzel bir kız vardır. Tanrı Apollo, Cassandra’ya birlikte olması karşılığında bir teklif sunar. Cassandra Apollo’nun aşkını kabul ederse geleceği görme yeteneği kazanacaktır.

Cassandra teklifi kabul eder ve geleceği görme yeteneğine sahip olur. Bu yeteneğe sahip olduktan hemen sonra sözünden döner. Bakire bir rahibe olarak kalmayı tercih eder. Kandırılan Apollo çok sinirlenir ve onu lanetlemeye karar verir. Lanete göre Cassandra gelecekte olacakları görecektir ama kehanetlerine kimseyi inandıramayacaktır. Kimseyi inandıramadığını düşündüğü için de komplekse girecektir.

armee-des-12-singes-96-05-g

Filmde yönetmen tarafından bu yetenek James Cole’a (Bruce Willis) veriliyor. Gelecekten gelen bu karakter, söylediklerine kimseyi inandıramıyor. Daha sonra Dr. Kathryn Railly (Madeline Stowe) karşısına çıkıyor. Zar zor da olsa onu kendine inandırmayı başarıyor. Olaylar birbirini kovalıyor, bu sefer iki karakter arasında inanan-inanmayan rolleri değişiyor.

Dizideki James Cole ise kendini çok çabuk kabul ettiriyor. Film ile dizinin ayrıldıkları nokta burada başlıyor. Cole-Railly ikilisi ortak olup virüsün kaynağının peşinden koşmaya başlıyorlar. Yalnız 3. bölümün ismi Cassandra Kompleksi ve ucundan köşesinden bu konuyu işlemeye çalışmışlar.

Eğer filmi izlediyseniz, dizinin başına beklentileriniz farklılaştırarak oturursanız gayet keyif alabilirsiniz. İzlemediyseniz zaten sizin için bir sorun yok. Potansiyel anlamda gelecek vaat eden dizi, umarız kanalın kötü şöhreti altında ezilmez. Keyifli seyirler…

12monkeystempjpg-b21b3c_1280w

TANITIM FRAGMANI

12-monkeys-jpg