2008-2010 yılları arasında ATV’de ekrana gelen, yayınlandığı dönemin sevilen dizilerinden Canım Ailem‘i daha yakından tanımaya ne dersiniz? (Dizinin daha önce yapılmış ufak bir tanıtımına şuradan ulaşabilirsiniz.)

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Komedi, Dram, Aile

Sezon/Bölüm Sayısı: 2 sezon, 63 bölüm

Yayın Durumu: Sona erdi. (18 Kasım 2008 – 9 Haziran 2010)

Süre: Ortalama 75-85 dakika

Yapımcı: TMC

Yönetmen: Sadullah Celen | Senaryo: Selin Tunç

Kanal: ATV

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediYoutube

KONU

Lüks bir yolcu gemisinde şef garson olarak çalışan Samim, Karayip açıklarında seyretmeye devam ederken kardeşi Sema ve kayınbiraderi Cevdet’in bir trafik kazasında vefat ettiği haberini alır. Apar topar İstanbul’a gelen Samim, kendisinden Sema’nın üç çocuğuna bakması istendiğinde büyük şok yaşar. Ancak çocukların ondan başka hiçbir akrabası yoktur ve Samim de çocukları emanet edecek güvenilir biri buluncaya kadar onlara bakmayı kabul eder. Bu süre zarfında bu dört kişilik ‘geçici’ aile, Samim’in eski bir arkadaşının vefat eden annesinin evine yerleşirler. Ancak burada onu büyük bir sürpriz beklemektedir; zira bu ev, 20 yıl önce Samim’in nikah masasında bıraktığı Meliha’nın burnunun dibindedir. Bu gelişmeyle birlikte eski defterler açılırken yeni aşklar, yeni maceralar ve yeni telaşlar da başlar.

KARAKTERLER

 • Samim Altın (Uğur Yücel): 45 yaşında, bir yolcu gemisinde garson olarak görev yapan, neşeli ve pozitif bir adam. Zora gelemeyen bir yapısı olduğu için zamanında ona güvenen insanların kalbini kırmış. Bu nedenle çocuklara bakmaya da yanaşmıyor. Ancak eski aşkı Meliha’yla aynı mahallede oturacağını öğrenince hem çocuklar için güvenilir biri bulduğuna seviniyor, hem de onun gönlünü almak için çabalıyor.

 • Ali Yaman (Ozan Güven): Samim’le aynı gemide garsonluk yapıyor. Zaman içinde birbirlerinin kardeşi, en yakın arkadaşı ve sırdaşı olmuşlar. Bu nedenle Samim’i zor günlerinde yalnız bırakmıyor, çocuklara da ağabeylik yapıyor. Mersin’deki nişanlısı Ahsen’in İstanbul’a gittiğini öğrendikten sonra onun peşinden geliyor.

(soldan sağa): Feride, Seyhan, Meliha

 • Meliha Yalçın (Şebnem Bozoklu): 40 yaşında, Adanalı bir ailenin en büyük kızı. Annesinin vefatından sonra kız kardeşleri Feride ve Seyhan’a hem ablalık, hem de annelik yapıyor. Samim’in kendisini terk ettiğini gelinlik provasında öğrendiği günden beri ona çok öfkeli olmasına rağmen 20 yıl boyunca kimseyle evlenmemiş. Ancak kaderin cilvesi bu ya, istemediği ot burnunun dibinde bitiyor.
 • Feride Yalçın (Ezgi Mola): 30’lu yaşlarda, üç kardeşten ortanca olanı. Tatlı, şen, iyi niyetli, komik, yer yer saf, yemeğe çok düşkün bir kadın. Ablasının ‘erkek güzeli’ lakabını taktığı Kenan’la 4 yıldır sözlü. Ablasının kaderini yaşamayıp dünya evine girmeyi çok istese de bu amacına bir türlü ulaşamamış.
 • Seyhan Yalçın (Funda Eryiğit): Üç kardeşin en küçüğü. Ailesine düşkün, güzel, alımlı ve bir o kadar da hassas biri. Bir otelde müdür yardımcısı olarak çalışıyor. Adanalı bir ailenin oğlu olan Halim’le nişanlı. Ancak Samim’in ‘kardeşim’ dediği Ali’yle tanıştıktan sonra tüm hayatı değişiyor.

 • Halim Karataş (İlker Aksum): Adana’da bir kurufasulyeci dükkanı var. Seyhan’la tanıştıktan sonra dükkanını İstanbul’a taşıyor. Tam bir Anadolu genci. Saygılı, kötülük düşünmeyen, aşkı için fedakarlık yapmaktan çekinmeyen birisi. Ancak Ali’den hiç iyi bir elektrik almıyor ve Seyhan’ı ondan korumak istiyor.

(soldan sağa): Yiğit, Eda, Mertcan

 • Yiğit Alacan (Sezgi Mengi): Sema’nın üç çocuğundan en büyüğü. Anne ve babasının vefatından çok etkileniyor. Hırçın, asi ve inatçı bir delikanlı. Samim’in onları bir gün terk edeceğini düşündüğü için onunla kalmayı istemiyor. Hayattaki tek dayanağı kardeşleri.
 • Eda Alacan (Deniz Denker): Üç kardeşten ortanca olanı. Tam bir matematik dahisi, hatta bazı yarışmalardan ödülle dönmüş. Sessiz sakin bir kız, acısını içinde yaşıyor. Kendisini bekleyen yeni hayata alışmakta o da kardeşleri kadar zorlanıyor.
 • Mertcan Alacan (Alpay Şayhan): Üç kardeşin en küçüğü. Çevresindekilere kendini hemen sevdiren, tatlı bir çocuk. Samim ona ‘Cancan’, Meliha ise ‘Kocayanak’ ve ‘Pambık’ diyor. Ağabey ve ablasının aksine Samim’i hemen kabulleniyor.

 • Furkan (Onur Ünsal): Sonraki bölümlerde hikayeye dahil olsa da kısa zamanda dizinin komedi yükünü sırtlanıyor, bu nedenle değinmeden geçmek olmaz. Eğlenceli, şeytan tüylü, bıçkın bir mahalle delikanlısı. Bir internet kafede Eda’yı gördükten sonra ona ilgi duymaya başlıyor. Ancak ona açılma sürecinde şansı pek yaver gitmiyor. Yine de pes etmemeye kararlı.
 • Cabbar (Arif Erkin Güzelbeyoğlu): Meliha, Feride ve Seyhan’ın babası. 20 yıl önce kızının başına gelenler yüzünden Samim’e karşı büyük bir kin besliyor. Genellikle huysuz bir adam olsa da kızlarına çok değer veriyor. (Not: Usta oyuncu dizinin ilk sezonunda konuk, 2. sezonunda ise kadrolu olarak yer alıyor.)

BİRKAÇ TIRIVIRI BİLGİ

 • İlk 43 bölüm boyunca salı akşamları ekrana gelen yapım, yerine başka bir dizinin konulması nedeniyle ortada kaldı. Yeni gününü bulana kadar bir ay yayınlanmayan dizi, son 20 bölümüyle çarşamba günleri izleyiciyle buluştu.
 • Dizinin ilk bölümünde Cem Yılmaz‘ı konuk oyuncu olarak (bir Arap şeyhini canlandırıyor) izlemek mümkün. Sanırız burada Ozan Güven’in hatrı devreye girmiş.
 • Dizinin reytingleri çok iyi olduğu için 3. sezon beklenirken final kararının alınması izleyicileri şaşırtmıştı. Ancak yapımın reytingler yüzünden değil, senarist Selin Tunç’un hamile olması nedeniyle başka birinin diziyi yazması istenmediği için sona erdiği açıklandı.
 • Dizinin yayına girmeden önceki ilk ismi “Şans, Kader, Kısmet” imiş.
 • Dizide 40 yaşındaki Meliha’yı canlandıran Şebnem Bozoklu, dizi başladığı zaman 29 yaşındaydı. Ancak bu fark onun muhteşem bir performans ortaya koymasına engel olmadı ve kendisine 2009 Altın Kelebek Ödülleri ile 2010 Radyo-Televizyon Gazetecileri Derneği Oskarları‘nda En İyi Kadın Komedi Oyuncusu ödüllerini getirdi.
 • 2010 İsmail Cem Televizyon Ödülleri‘nde ise İlker Aksum En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi), Ezgi Mola ise En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi) ödüllerine layık görüldü.
 • Dizinin ‘Emanet‘ ve ‘Haksızlık Değil mi‘ adlı, dizi için özel bestelenen, ünlü şarkıcı Yonca Lodi‘nin sesinden dinlediğimiz iki şarkısı da var.
 • Dizinin bitmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen oyuncular bir araya gelmeye devam ediyor. En son 2017’de Uğur Yücel, Şebnem Bozoklu, Ozan Güven, Ezgi Mola, Funda Eryiğit ve yapımcı Erol Avcı buluşmuştu.

SON SÖZ

Uzun zamandır izlemek istediğim ancak bir türlü fırsat bulamadığım bir diziydi Canım Ailem. Sonunda bu yaz tüm bölümleri izledim ve zamanında izlemediğim için pişman oldum. Kurduğu samimi dünya, komedi-dram dozunun çok iyi tutturulması ve hepsi birbirinden tatlı olan karakterleriyle daha ilk dakikadan itibaren etkisi altına alırken Samim-Meliha aşkı, Yalçın kardeşlerin herkesi kıskandıracak ilişkisi ve doğallıktan beslenen mizahıyla da bölümler ilerledikçe kalplerdeki yeri büyüyor. Üstelik günümüzdeki 120 dakikalık dizilere göre bölüm süreleri de oldukça kısa.

Elbette bunda daha önce başka projelerde izleyip sevdiğim oyuncuların varlığı da oldukça etkili oldu. Eğer dizi izlerken ünlü isimlerin varlığı da sizin için geçerli bir kriterse Canım Ailem bu anlamda (hem başrol, hem ufak rollerde) beklentileri karşılıyor. Tabii onları çok övüp de genç yetenekleri unutmayalım. Senaryonun yer yer teklediği veya dram dozunu fazla kaçırdığı bölümlerde oyuncuların eşsiz performansları diziyi kurtarıyor. Kısacası karşımızda herkesin kendisinden bir şey bulacağı (çok klişe olduğunun farkındayım ama başka şekilde de ifade edemiyorum), sıcaklardan ve yoğun gündemden uzaklaşıp rahatlamak isteyenler için ideal bir yapım var. Üstelik günümüzdeki dizilere göre bölüm süreleri de oldukça kısa. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler.

FRAGMAN VE JENERİK

https://www.youtube.com/watch?v=7dDSkuExYPw

https://www.youtube.com/watch?v=RoAYlwim2yk

https://www.youtube.com/watch?v=N1k7RohTSMs (Jeneriğin sözlü hali)