Bugün biraz eskiye gidelim istedim. Eski yerli dizilerden Kanal D efsaneleri arasına giren bir dizinin tanıtımında buluşuyoruz, eminim birçoğunuz kıyısından köşesinden Kuzey Güney’i duymuşsunuzdur. Kuzey Güney 7 Eylül 2011 tarihinde Kanal D ekranlarında başlamıştır. 40+40 şeklinde iki sezon yayınlanmıştır ve 26 Haziran 2013 tarihinde final yapmıştır. SırbistanBirleşik Arap EmirlikleriKazakistanArnavutlukİran gibi ülkeler başta olmak üzere yurt dışında da yayınlanmıştır.

Dizinin senaryosu Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu tarafından yazılmıştır. 1. sezon yönetmeni Mehmet Ada Öztekin, 2. Sezon yönetmeni ise Hilal Saral‘dır. Yapım şirketi Ay Yapım, yapımcısı Kerem Çatay‘dır. Bölüm süreleri 90-120 dakika arası değişiyordur.

Kuzey ve Güney…

Birbirine zıt yaşayan ve farklı dünya görüşleri olan iki kardeş. Henüz daha gençliklerinin baharına yeni adım atıyorlardır. Güney, üniversite sınavına hazırlanan, fakir ailenin en büyük umudu olan çocuklarıdır. Büyük idealleri vardır, çok iyi yerlere gelmek istiyordur ve bunun yolu da iyi bir üniversiteden geçmektedir. Kuzey ise ağabeyinin aksine deli dolu yaşamayı seven, biraz daha kavga dövüşle büyüyen bir çocuktur. Bu iki kardeşin tek bir ortak noktaları vardır, o da mahallenin en güzel kızı olan Cemre.

Cemre’ye mahalleye taşınır taşınmaz ikisi de aşık olmuştur. Bu aşkta ilk başta hızlı davranan ve şansı yaver giden Güney olmuştur; kızı o kapmıştır. Bunun üzerine Kuzey darmadağın olmuştur ve o gün kendini içkiye vurmuştur. Yine aynı gün eve geldiğinde babasıyla yaşadığı tartışma sonucu istemediği bir şekilde ona yumruk atarak evden uzaklaşmıştır. Güney onun peşinden gitmiş ve onu bulmuştur. Bu sırada beraber arabadayken yaşadıkları tartışma sonucu gözünü direksiyondan ayıran Güney, kaza yapmıştır ve birinin ölümüne sebep olmuştur. Üniversite sınavına bir gün kala yaşadığı bu olay sonucunda bütün geleceği mahvolduğu için yıkılan Güney’in yardımına kardeşi yetişmiştir. Polisler eve geldiği zaman suçu Kuzey üstlenmiş ve Güney yerine hapse o girmiştir.

Kuzey, Güney yüzünden 4 yıl hapis yatmıştır ve bu süre zarfında başına gelmeyen kalmamıştır; cezası bitip dışarı çıktığında artık eskisi gibi birisi değildir ve hayat da ona karşı adil değildir. Kuzey’in hapisten çıkmasıyla bütün ailesinin ve çevresinin hayatı değişecektir.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Kuzey Tekinoğlu (Kıvanç Tatlıtuğ)

Ailenin yaramaz çocuğu olmuştur. Kuzey ağabeyinin aksine kendisinden başkalarını önemseyen ve onlar için ölümü bile göze alabilecek birisidir. Hapishanede yaşadıkları onu değiştirmiştir ve onda geçmeyecek izler bırakmıştır. Dışarıya çıktıktan sonra hayata uyum sağlamakta zorluk çeker ve hapishanede yaptığı en iyi işi yapmak zorunda kalır: Dövüşmek.

En büyük aşkı Cemre artık ağabeyinin sevgilisi olduğu için ona karşı hislerini bastırmak zorundadır.

Ünlü oyuncuyu Çarpışma, Cesur ve Güzel, Ezel ve Aşk-ı Memnu dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Güney Tekinoğlu (Buğra Gülsoy)

Kuzey’in onun için yaptığından sonra bunun ağırlığı altında ezilmiştir; ancak hayatına devam etmeyi bilmiştir. İyi bir üniversitede iktisat okumaktadır ve ünlü iş adamlarıyla da şimdiden yakınlaşmıştır, kendi geleceği için bir yandan para biriktirmektedir. Aile işiyle de ilgilenmektedir. Cemre ile de evlenme hayali kuruyordur. Kuzey’in geri gelmesiyle onun için de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. İyi bir yere gelebilmek için her şeyi yapabilecek birisidir.

Oyuncuyu Kızım, 8. Gün, Aşk Yeniden, Eski Hikaye ve Fatmagül’ün Suçu Ne? dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Sami Tekinoğlu (Mustafa Avkıran)

Tekinoğlu ailesinin babası. Aile işi olan fırını işletiyor. Oğullarına karşı genelde sert davransa da aslında onun da içinde yaşadığı pişmanlıklar vardır. Kuzey’in dönüşüyle sertliğini bırakıp çocuklarının üstüne daha düşen birisi olacaktır.

Oyuncuyu Yeni Gelin, Filinta, Kaçak, Yaprak Dökümü ve Kınalı Kar dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Handan Tekinoğlu (Semra Dinçer)

Yaşadığı fakir hayatından sıkılmış ve kurtulmak isteyen birisidir. O yüzden de en büyük umudu Güney’in başarılı olmasıdır. Onun başarılı olmasıyla hayal ettiği zengin hayatına ulaşacaktır. Sami’den memnun değildir ama ondan çekiniyordur.

Oyuncuyu son olarak İstanbullu Gelin dizisinde izlemiştik.


Cemre Çayak (Öykü Karayel)

Liseden sonra üniversiteye gidememiştir ve bir kafede çalışmaktadır. En büyük hayali Güney ile evlenip yaşadığı yerden kurtulmaktır. Annesinin oyuncu ol ısrarlarından sıkılmıştır ve kendisinden çok Güney’e güvenmektedir. Kuzey’i ise arkadaş olarak görmektedir; hatta çoğu zaman sinir bozucu olarak da bulur. Fakat Kuzey’in gelişiyle hayatı beklemediği bir şekilde değişecektir.

Oyuncuyu Muhteşem İkili, Kalp Atışı, Muhteşem Yüzyıl: Kösem ve Kara Para Aşk dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Gülten Çayak (Zerrin Tekindor)

Cemre’yi kocası olmadan çeşitli zorluklarla büyütmüştür; bu yüzden onun çok iyi yerlere gelmesini istemektedir. Kendisi oyuncu olamamıştır, kızını oyuncu yapmak istemektedir. Mahallede bir kuaför dükkanı vardır ve onu işletmektedir.

Oyuncuyu Şahin Tepesi, Kara Sevda ve Aşk-ı Memnu dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Ali Güntan (Rıza Kocaoğlu)

Kuzey’in en yakın arkadaşıdır. Onun geri gelmesine en çok sevinenlerden biridir. Kuzey’in her zaman destekçisi ve yanından ayrılmayan birisidir.

Oyuncuyu Çukur, İçerde, Filinta, Karadayı ve Ezel dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Simay Canas (Hazar Ergüçlü)

Kuzey ile bir partide tanışırlar ve sevgili olurlar; ancak onun başına çok daha büyük işler açacaktır.

Oyuncuyu Hakan: Muhafız, Dudullu Postası, Hayat Sırları, Yüksek Sosyete ve MedCezir dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Banu Sinaner (Bade İşçil)

Güney’in sınıf arkadaşı. Güney’den çok hoşlanıyordur ve onu elde etmek için her şeyi yapmaya hazırdır. Babası çok zengin bir şirket sahibi olduğu için Güney’i elde etmesi ona göre zor olmayacaktır.

Oyuncuyu Ufak Tefek Cinayetler ve Ezel dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Barış Hakmen (Çağdaş Onur Öztürk)

Banu’nun üvey ağabeyi. Anneleri bir, babaları farklıdır. Şirket içinde büyük hedefleri olan birisidir.

Oyuncuyu Avlu, Yuvamdaki Düşman, Diriliş Ertuğrul ve Kış Güneşi dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Atilla Sinaner (Ünal Silver)

Banu’nun babasıdır. Güney’i o da gözüne kestiriyor ve başarılı olduğu için şirketinde görmek istiyor.

Oyuncuyu Diriliş Ertuğrul ve Poyraz Karayel dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


Zeynep (Merve Boluğur)

11. bölüm ispiyonu!!

Mahallede fotoğrafçılık yapan Hüseyin’in İtalya’dan gelen kızı. Gelir gelmez Kuzey ile aralarında bir etkileşim başlıyor. 

Oyuncuyu İçimdeki Fırtına, Muhteşem Yüzyıl, Küçük Sırlar ve Acemi Cadı filmlerinden hatırlayabilirsiniz.


Ferhat (Turgay Kantürk)

Kuzey’in hapishanedeki bir numaralı düşmanıdır. Kuzey’in canını yakmak en çok istediği şeydir; hapishanede yarım bıraktığı işini dışarıda bitirmek isteyecektir.

Oyuncuyu Siyah Beyaz Aşk, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Hatırla Gönül dizilerinden hatırlayabilirsiniz.


SON SÖZ

Malumunuz, yerli diziler yersiz uzun olduğu için çok fazla takip izleyemiyorum; durum böyle olunca zamanında gözümden kaçan iyi olduğunu düşündüğüm bazı eski yerli dizileri yavaş yavaş izlemeye başladım. Hatta bu olay rutinim haline bile geldi -yaz dışında haftalık dizi gibi izliyorum- bu şekilde Suskunlar, İşler Güçler, Şubat, Leyla ile Mecnun, Beş Kardeş gibi dizileri izledim. Yeni durağım ise Kuzey Güney oldu. Genel olarak zamanında çıkan videolarından diziye az çok hakimdim ancak baştan sona adam akıllı izleyememiştim. Bu sayede bir şekilde başlamış oldum.

Süresi genelde 90-110 dakika aralığında gidip geliyor; o yüzden izlemesi sıkıntı olmuyor. Şimdilik 27. bölüme kadar izledim, ilk sezonu bitirmek üzereyim ve diziden gayet memnunum. Başrol ikilisinden tabii ki Kuzey’i izlemek daha keyifli. Dizideki karakter bolluğu da konu çeşitliliğini arttırıyor. Şu anlık severek ve heyecanla takip ediyorum. İzlemesi keyifli bir dizi.

Bu tanıtımla da sevenlerine bir nostalji, izlemeyen ama izlemeyi düşünenlere de bir teşvik olmuştur umarım. Hem benim içinde dizi hakkında yazabileceğim bir yer olsun istedim.

TANITIM FRAGMANI