fft99_mf4054534Yerli dizi tanıtımlarına çok fazla yer vermediğimiz 22 Dakika’da dizinin kalitesine göre istisnalar da oluyor elbet.  Behzat Ç., İşler Güçler, İntikam ve Kayıp Şehir gibi kaliteli istisnaların arasına Kardeş Payı‘nı eklememek olmazdı.

Star Tv’nin AB izleyici kitlesine hitap eden dizi kontenjanından -sezon başına 2 tane- Şubat’ta piyasaya sürdüğü eğlenceli komedi dizisi Kardeş Payı.  Önce televizyonda, sonra sinemada rüştünü ispat etmiş Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinden çıkan bu dizi neyin nesiymiş bir görelim.

KAMERA ARKASI

Kardeş-Payı-DiziDizinin yapımcısı İbreti Ailem, Yerden Yüksek, Görüş Günü Kadınları gibi erken final yapmış AB dizilerinin yanında; Adanalı, Anneler ile Kızları, Türk Malı gibi total tarafından izlenmiş dizilerin de yapımcısı olan NTC MEDYA. Yönetmen koltuğunda aynı zamanda İşler Güçler, Üsküdar’a Giderken gibi dizilerin ve Düğün Dernek, Çalgı Çengi filmlerinin de yönetmeni olan Selçuk Aydemir oturuyor. Senaristliğini yine Selçuk Aydemir ve yanında Çağlar Yurt, Onay Durgun, Murat Kaman ve Emrah Kaman’ın yaptığı dizinin müzikleri Suskunlar, Bir Bulut Olsam, Çalıkuşu ve Muhteşem Yüzyıl dizilerinin de müziklerinde parmağı olan Aytekin Ataş tarafından yapılmakta.

KONU

kpDizide Ahmet Kural (Metin) ve Murat Cemcir (Ali) su tesisatçısı, Seda Bakan ise  evin geçimini sağlayan akıllı küçük kardeş (Feyyza) karakterine can veriyor. Yeşilçam filmlerinden kalma bir mahallede bir evde, Beşiktaş sevdası nedeniyle çocuklarının adını Metin-Ali-Feyyza koymuş 50’sinden sonra azmış Tahsin, gençliğinde az canlar yakmamış sürreel anne karakteri Hamiyet, evin geçim kaynağı ailenin tek okumuşu Feyyza ve su tesisatçılığı yapan işe yaramaz, icatçı kardeşler Metin ve Ali’den oluşan bir aileyi konu alır dizi.

Ailenin işe yaramaz evlatları Metin ve Ali’nin Dünya’ya barış ve mutluluk getirecek icadı bulmasıyla hayatları değişecektir. Ancak konu ve karakterler bunlarla sınırlı değil. Mahallenin Muhtarları‘ndan çıkıp gelmiş fakat komşuluğu tamamen yanlış anlamış mahalle eşrafı da maceralarıyla zevk katıyor diziye.

STAR

KARAKTERLER

kardes-p METİN – ALİ ÖZDEMİR (AHMET KURAL-MURAT CEMCİR)

Su tesisatçılığıyla ve kız kardeşlerinden harçlık alarak geçinen Metin ve Ali’yi ayrı düşünmek imkansız. Her ikisi de işe yaramaz, her ikisi de hayta.

Babaları Metin ve Ali’yi yazları, okumazlarsa ellerinden bir iş gelsin diye su tesisatçısının yanına çırak olarak verir. Ama para kazanmaya başlayınca gerçekten de okumazlar ve su tesisatçısı olarak kalırlar. Bu durumlarına rağmen birçok icadı ve en önemlisi Dünya’yı değiştirecek olan o meşhur buluşu ortaya çıkarırlar.
Metin ailenin çapkın olanı. Ama onun da gönlünü çalan biri var. Mahallenin eczacısı Eda. Onu gördü mü eli ayağına dolaşır, konuşamaz. Ayrıca cebinde her daim soğan taşır.

Ali daha ağırbaşlı olmasına rağmen Metin’den aşağı kalmaz. Gider sırf evlenmiş olmak için Şükrüye’yle evlenir. Ama düğün ertesinde kadını aldatır ve boşanırlar.

FEYZA ÖZDEMİR(SEDA BAKAN)

Ailenin geçim kaynağı.

Babasının tüm isteklerini yerine getirir. Okur, güzel bir iş bulur, kardeşlerinin aksine hayırlı bir evlat olup eve eli boş gelmez.

Her ne kadar tüm aile tarafından sömürülse de her bir aile ferdini ayrı sever. Abilerinin mutlak destekçisidir.

Bir benzincide çalışır. Yanında çalıştırdığı elemanlardan biri olan Deniz’e aşıktır. Ama bir yandan Deniz’in çapkınlıkları, bir yandan ast-üst ilişkisi sebebiyle bir şey söyleyemez.

tahsin

 

TAHSİN ÖZDEMİR(RIZA AKIN)

Ailenin babası. Gençliğinde çocuklarına Metin-Ali-Feyyaz’ın isimlerini koyacak kadar hasta Beşiktaşlı. Her ne kadar belli etmese de karısına aşık. 60’ından sonra kafasına dank etmiş, kendine bakmaya başlamış. 18’lik delikanlılara taş çıkartacak kadar hareketli ve sportif.

hamiyet-ayse-kokcu

 

 

HAMİYET ÖZDEMİR(AYŞE KÖKÇÜ)

Ailenin cefakâr, vefakâr annesi. Tüm anne klişelerini üzerinde barındırsa da gerçeküstü karakteri onu tüm annelerden ayırır. Sosyal medya diline hakim olması bir yana popüler kültür bilgisiyle de göz doldurur. Kızı evlenecek diye canı gider.

Ailemiz bunlar; ama karakterler bunlarla sınırlı değil. Mahallenin zengini, kötü adamı, her yaptığı olay Hilmi (Şinasi Yurtsever); iyi-kötü adam, tesisatçı kardeşlerin dostu-düşmanı zengin Yiğit (Ali İhsan Varol); edalı eczacı, Metin’in sevdalısı Eda (İpek Yaylacıoğlu);  1tl’nin gözünü doyurmaya yettiği, hem fakir hem gurursuz muhasebeci Oğuzhan (Korhan Herduran); Ali’nin eski karısı ev hanımlığında çığır açmış Şükrüye (Berfu Öngören); mahallenin itlik peşinde koşan hacı dedesi Şerif Amca(Sadık Gürbüz), kendi içinde birlik olamayan mafyası, beleşçi esnafı, çaycı robotlarıyla birçok karakter arz-ı endam ediyor dizide.

Kardes-payi

SON SÖZ VE VİDEOLAR

Reytinglerde ilk 10’da kendisine yer bulan dizinin asıl mecrası sosyal medya. Sansürsüz halinin yayınlandığı startv.com.tr ve TvYO üzerinden birkaç milyonu bulan izleyici kitlesi var.

Aşağı yukarı 1 saatlik süresiyle de çok sıkmadan anlatıyor anlatacağını. Öyle espriler sündükçe sünmüyor kısacası. En son 11. bölümü yayınlanan diziye 3-4 bölüm de olsa bir şans vermek lâzım derim ben. Aşağıda tanıtım fragmanları, giriş müziği ve en sonda da Doğukan Manço‘nun dizi ekibiyle çektiği klip bulunmakta. İyi seyirler…

TANITIM-1

TANITIM-2

GİRİŞ MÜZİĞİ

SAKİN OL(DOĞUKAN MANÇO-TUĞÇE YURT)