Leyla ile Mecnun
Leyla ile Mecnun

Güldürmek için genellikle “diz ile göbek arasını” tercih eden senaristler gemi azıya almışken “bak böylesi de var” diyebileceğimiz bir dizi TRT1’de yayın hayatına başladı (-dı dediğimize bakmayın 12. bölüm bu çarşamba ekranlarda). Daha fazlası için yazının devamına bekliyoruz…

Leyla ile Mecnun” adını taşıyan dizimiz şu hikaye üzerine inşa ediliyor:

İki bebek aynı gün içinde aynı hastanede dünyaya gözlerini açarlar. Hastanemiz bebekleri koyacak yeterli sayıda yatağa sahip olmadığından, bu iki bebek aynı yatağa yatırılır. Bebeklerimizin aileleri bu durum karşısında devlet babaya olan minnetlerini sunduktan sonra, “doğar doğmaz birbirlerini buldular” derler ve böyle “metafizik” alemde iki bebek “beşik kertmesi” olurlar. Bu beşik kertmesinin akabinde bebeklerimize “sonu benzemesin” duaları ile efsanevi aşıklarımız Leyla ile Mecnun’un isimleri verilir.

solda Mecnun  sağda Leyla
solda Mecnun sağda Leyla

Leyla ve Mecnun’un beşik kertmesi yapılmasının üzerinden 20 küsür sene geçmiştir. Güzel kızımız Leyla İstanbul Üniversitesi’nde, Babayiğit esasoğlanımız Mecnun ise Açık Öğretim’de okumaktadır. Her iki “kertmenin” birbirinden haberi yoktur. Bir sabah Mecnun’un ailesi oğullarına olan biteni anlatıp Leyla’sını istemeye giderler. Mecnun’umuz isteksiz istemeye gider.

Uzun zamandır görüşmeyen iki aile, kız isteme faslına geçemeden bir güzel kavga ederler. Ve fakat, Mecnun, Leyla’sına abayı yakar. Mecnun, Leyla’sının gözüne girebilmek için pek çok girişimde bulunur. Derken, gecelerden birinde rüyasında Aksakallı Dede’yi görür.

Aksakallı dedemiz
Aksakallı Dede’miz

Aksakallı Dede’miz rüya aleminden bu dünyaya transfer olunca işler oldukça karışır.

Kısaca üstte bahsettiğimiz hikayeden müteşekkil olan dizimiz, ironinin tavan yaptığı bir dizi olması açısından oldukça dikkat çekici. Hem Hollywood ile hem de Yeşilçam ile bol bol “dalgasını” geçen, çekim tekniğinden senaryosuna kadar tadından yenmez bir eser olarak karşımıza çıkıyor.Dizimizin biraz da ayrıntısına girerek hem oyuncuları hem de teknik ekibi tanımaya çalışalım.

Leyla  - Ezgi Asaroğlu
Leyla – Ezgi Asaroğlu

* 25 yaşında, oldukça güzel bir kız olan Leyla, İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde okumaktadır. Gezmeyi ve alışveriş yapmayı seven Leyla’nın en yakın arkadaşları ise Arzu ve Sema’dır. Eski sevgilisi Arda ve beşik kertmesi olan Mecnun’un arasında kalmış, bir türlü ikisini de hayatından uzaklaştırmayı becerememiştir.

Mecnun  - Ali Atay
Mecnun – Ali Atay

* 25 yaşında olan Mecnun, Açık öğretim İşletme bölümü öğrencisidir. Arada kimi geceler babasının taksisiyle işe çıkar. En yakın arkadaşları Aksakallı Dede ve ortaokul öğrencisi olan Kaan’dır. Leyla’yı görür görmez âşık olur. Ve bu aşkından dolayı, ne yapacağını şaşırmış, artık tek düşüncesi Leyla olmuştur.

İskender -  A. Mümtaz Taylan
İskender – A. Mümtaz Taylan

* Mecnun’un babası olan İskender, ellili yaşlarında bir adamdır. Taksicilik yapmaktadır. Çok çabuk sinirlenebilen bir yapıya sahiptir. Buna rağmen taksisine binen, enteresan müşteriler karşısında, sinirlenmemek için elinden geleni yapar.

Pakize  -  Asuman Dabak
Pakize – Asuman Dabak

* Mecnun’un annesidir. Ev hanımı olan Pakize ellili yaşlarındadır. Bir an evvel oğlunu evlendirmek isteyen Pakize, vaktinin çoğunu mutfakta geçiren tipik bir Türk kadınıdır.

Sevim  -  Ayşe Selen
Sevim – Ayşe Selen

* Leyla’nın annesidir. Çok zengin bir durumda olmalarına rağmen, eski günlerini unutmamış olan bir kadındır Sevim. Metin’in Leyla ile olan mesafeli baba-kız ilişkisinde köprü gibidir Sevim.

* Leyla’nın babası olan Metin, inşaat mühendisidir. Leyla doğmadan önce orta halli denebilecek bir durumdayken, zamanla işlerini büyütmüş ve çok zengin bir adam olmuştur.

Aksakallı -  Köksal Engür
Aksakallı – Köksal Engür

* Bir gece Mecnun’un rüyasına girer. Leyla’yı etkileyebilmesi için ona tavsiyelerde bulunur. Baktı olacak gibi değil, rüyasından çıkıp, Mecnun’la beraber yaşamaya başlar. Beyaz elbisesi ve asası ile dolaşıp, Mecnun’a akıl vermek dışında, Kaan ile bilgisayar oyunları oynamayı ve televizyon izlemeyi çok sevmektedir.

Yavuz - Osman Sonant
Yavuz – Osman Sonant

* Mahallede ikamet eden bir hırsızdır. Kapkaçtan, banka soymaya kadar her türlü hırsızlığı deneyen fakat başarılı olduğu söylenemeyen, sevimli ve prensipleri olan bir hırsızdır Yavuz.

Erdal - Cengiz Bozkurt
Erdal – Cengiz Bozkurt

* Kırklı yaşlarında olan Erdal, mahallenin bakkalıdır. Ancak mahalleli sürekli bakkalın önüne oturduğundan dolayı bir yandan da kahveci gibidir. Nurten ile evlidir ve çocukları yoktur. Kaan’ın bakkalda çıraklık yapmaya başlamasıyla beraber, dükkân sürekli değişime uğramaya başlar.
Bütün bu oyunculara can veren bir de set arkası ekibi var tabiki onlar da şu isimlerden müteşekkil :

Onur Ünlü
Onur Ünlü

Yönetmen koltuğunda Onur Ünlü oturmakta.

Burak Aksak
Burak Aksak

İçinden çıkılmaz, gülmenin mecrasını yeniden inşa eden senaryomuzu Burak Aksak yazıyor.Bütün bu tanıtımın ardından sizlere ve bizlere Çarşamba günleri güzel bir tebessüm etmek kalıyor.