2013’te başlayan ve yakın zamanda 8. sezonu açmaya hazırlanan Avustralya menşeli Wentworth, yakın zamanda ülkemize de uyarlanmıştı. Şu an ekran hayatı fiilen devam etmese de son dönemin çok konuşulan yapımlarından olmayı sürdüren Avlu‘yu daha yakından tanımaya ne dersiniz?

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Dram, Gerilim

Sezon/Bölüm Sayısı: 2 sezon, 44 bölüm

Yayın Durumu: 29 Mart 2018 – ? (3. sezonun Netflix’te yayınlanacağı söyleniyor)

Süre: Ortalama 130-140 dakika

Yapımcı: Limon Film | Kanal: Star TV

Yönetmen: Yüksel Aksu, Hülya Gezer & Şafak Bal

Önemli Bağlantılar: Resmi SiteVikipediFacebookTwitterInstagramYoutube

KONU

Deniz, uzun süredir kocasından şiddet gören yüzlerce kadından sadece biridir. Bu hayattan kendini kurtarmak için çok uğraşmışsa da kızı için her şeye boyun eğmek zorunda kalmıştır. Yine aile içi tartışmanın yaşandığı gecelerden birinin büyük bir faciayla sonuçlanmasının ardından genç kadın, kocasını öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla tutuklanır. Masumiyetini kanıtlamaya çalışan Deniz, diğer yandan da içine düştüğü vahşi ve karanlık dünyada hayatta kalmak için savaşacaktır.

KARAKTERLER

 • Deniz Demir (Demet Evgar): Genç, güzel ve sevgi dolu bir kadın. İlk görüşte aşık olduğu Hakan’la rüya gibi başlayan evliliği kısa zamanda kabusa dönüyor. Uğradığı fiziksel ve psikolojik şiddete kızı için katlanırken tutuklanmasıyla hayatı tamamen değişiyor. İçine düştüğü ortama uyum sağlayabilmek için pek çok şeyden ödün vermek zorunda kalıyor. Göze batmamaya çalışsa da varlığıyla cezaevine bomba gibi düşüyor.

 • Azra Kaya (Ceren Moray): Alkolik bir anne ve kendisini terk eden bir babanın kızı. Yoğun bir psikolojik şiddet altında geçen zor çocukluğunun izlerini hala taşıyor. Kendi başına ayakta durmaya çalışırken katıldığı bir yarışma programında sinir krizi geçirip yarışmacılardan birine saldırmasıyla hapse giriyor. Cezaevinin en güçlü iki kadınından biri. Deniz’le farklı bir bağ kurması da uzun sürmüyor.

 • Kudret Öztürk (Nursel Köse): Cezaevinin kıdemli mahkumlarından, ünlü bir suç adamının eşi. Müebbet hapse mahkum edilmiş, zeki ve zalim bir kadın. Hapishanenin içinde ve dışında yoğun bir ticaret ağı var. Tahtı için tehdit olarak gördüğü Azra ve ekibini yok etmek için her şeyi yapabilecek güçte. Bu nedenle Deniz’i de kendi tarafına çekmeye çalışıyor. Ancak onun da zaafları var.

 • Murat Ünal (Kenan Ece): Cezaevinin baş gardiyanı. Genellikle mülayim ama yer yer sert olmaktan da çekinmeyen biri. Anne-baba sevgisi olmadan büyümüş. Cezaevi müdürü Nihal’le evli. Ancak sorunsuz hayatı, şok bir olayın ardından yerle bir oluyor.
 • Oktay Baran (Çağdaş Onur Öztürk): Eski özel harekatçı olmasına rağmen büyük travmalar yaşadığı için gardiyan olarak  hayatına devam ediyor. Murat’la çocukluk arkadaşı. Birlikte dirsek çürüttüğü Özlem’in kendisine olan duygularından habersiz.
 • Özlem Balaban (Onuryay Evrentan): Cezaevinin müdür yardımcısı. Özgüveni olmayan, tutuk ve kararsız yapısı nedeniyle müdür olamayan biri. Yaşlı ve kontrol manyağı annesiyle birlikte yaşadığı için hayatını hep baskı altında geçirmiş.
 • Nihal Ünal (Şebnem Dönmez): Cezaevi müdürü. Dediğim dedik, otoriter ve işine düşkün bir kadın. Azra ve Kudret’i dize getirmeye çalışırken sert yöntemlere başvuruyor. Murat’la yolunda giden bir evliliği var.

 • Hasret Şengül (Ayça Damgacı): Azra’nın sağ kolu. Fiziksel olarak ne kadar güçlüyse ruhu o kadar yaralı biri. Hayatı zorluklar içinde geçmiş ve hapse de sevdiklerinin kendisine ihanet etmesi yüzünden girmiş. Azra ve tayfasına yürekten bağlı.
 • Dudu Aktaş (Ümmü Putgül): Azra’nın tayfasından, köylü bir kadın. Başına gelen acı olayın ardından kendini parmaklıklar ardında bulmuş. Deli dolu, eğlenceli ama bir o kadar da duygusal. İlk günden beri Deniz’e destek oluyor.
 • Jale Şahin (Şeyla Halis): Azra’nın yanında yer alanlardan. Cezaevi yönetimi ve mahkumlar arasında köprü görevi görüyor. Deniz’e başından beri yardım elini uzatıyor. Olaylara mantığıyla yaklaşmayı tercih eden biri.
 • Naciye (Hülya Şen): Kudret’in sağ kolu. Bir an bile sorgulamadan ona itaat etse de saflığı nedeniyle sık sık Kudret’ten azar yiyor. Deniz’in başına bela olanlardan.

 • Melis Ersoy (Deniz Barut): Cezaevinin psikoloğu. Hem hukuk, hem de psikoloji eğitimi almış. Mahkumların yeniden topluma kazandırılmasına inandığı için yöntemlerinin çok sert olduğunu düşündüğü Nihal’le sık sık terslik yaşıyor.
 • Ecem Demir (Eslem Akar): 18 yaşında, Deniz’in kızı. Kibar ve iyi yürekli biri. Annesini her şeyden çok seviyor ve babasının ona şiddet uygulamasına dayanamıyor. Deniz’in hapse düşmesinden sonra hayatı yeni bir yöne sapıyor.
 • Hakan Demir (Teoman Kumbaracıbaşı): Deniz’in müzisyen kocası. Alkol bağımlılığı nedeniyle rüya gibi başlayan evlilikleri kısa zamanda kabusa dönüyor ve ailesinin kaderini tamamen değiştiriyor.
 • Alp Öztürk (Deniz Can Aktaş): Kudret’in oğlu, aile şirketinin de tek veliahtı. En az annesi kadar tehlikeli ve tahmin edilemez biri. Çeşitli tesadüfler sonucu yolu Ecem’le kesişiyor.

SON SÖZ

Türk televizyonlarının son dönemdeki en parlak işlerinden biriydi Avlu. Orijinalini izlemediğim için kıyaslayamam ama uzun süreler ve RTÜK engellerine rağmen yeterince cesurdu. Her bölümü için farklı jenerik yapılacak kadar stilize dünyası, iyi yazılmış karakterleri ve sürükleyici hikayesi sayesinde de çoğu zaman sıkılmadan izlenebilecek bir işti. Tabii başta özellikle büyük bir tutkuyla karakterini sırtlanan (ve yine şaşırtmayan) Demet Evgar olmak üzere oyuncu kadrosundan elde edilen başarılı performansları da unutmamak lazım. Her ne kadar 2. sezonunda sürekli senarist ve kadro değişiklikleri yaşanmış olsa da yeni oyuncuların eskilere başarıyla uyum sağladığını, senaryonun arada tökezlemesine rağmen dizinin genel tadında herhangi bir soruna yol açmadığını düşünüyorum.

Erkeklerin televizyona da hakim olduğu bir ülkede böyle önemli kadın hikayelerinin ekranda yer bulabilmesi çok önemli. Belki dünyayı değiştiren bir yapım değil ama kaderine razı olmak yerine yönetmeyi seçen kadınları görmek, Avlu’nun misyonunu daha da değerli kılıyor. Umarım Netflix haberleri doğru çıkar ve bu hikayenin olması gerektiği gibi daha cesur bir şekilde bizlerle buluştuğuna tanık olabiliriz. İyi seyirler.

Not: Dizinin ilk sezonu geçtiğimiz yıl Netflix Türkiye portföyüne eklenmişti. 2. sezon için henüz net bir bilgi yok.