Koranavirüs dolayısıyla neredeyse dünyanın her yerinde dizi sektöründe çekimlerin durduğu bu dönemde alternatif diziler arayanlar için Avrupa ülkelerinde yakın dönemde başlayacak olan veya sezonu tamamlanmış bazı dizilerden haberler ve kısa bilgiler içeren bir derleme yazısıyla sizlerleyiz.

Bullets’ı yayınlayan Finlandiya’nın Elisa Viihde isimli dijital platformunda 26 Mart 2020 tarihinde Kevyttä Yläpilveä isimli bir dizi başlamış. Bu da fragmanı:

Komedi drama türündeki dizi, 8 bölümden oluşmakta. Bölüm süreleri 40-45 dakika aralığında. Başrollerini Elsa Saisio ve Vuokko Hovatta paylaşıyor. Kadroda ayrıca Alina Tomnikov, Rea Mauranen ve Vesa Vierikko gibi isimler yer alıyor. Dizinin konusu ise şu şekilde lanse ediliyor:

Vivian Holm (Saisio), yıllar sonra Nurmijärvi Gölü’ne geri döner ve evinin bulunduğu yerde lüks bir otel kurmaya karar verir. Vivian’ın planı, otel etrafında yüz yıl önce tarım arazilerine boşaltılmış bir gölü restore etmektir. Alanla ilgilenen Linda (Hovatta), tarlaların altında gizlenmiş bir sırrını açığa çıkaracağı için kız kardeşi Vivian’ın planına katılmıyor. Kız kardeşlerin mücadelesi başlar, bu da nihayetinde tüm kasabayı karıştırır.


Finlandiya’nın YLE TV2 kanalının suç draması Karppi’nin 8 bölümden oluşan 2. sezonu 3 Nisan 2020 tarihinde yayınlanmış. Bu da fragmanı:


Viaplay’de 24 Mayıs 2020 tarihinde Maskineriet isimli yeni bir dizi başlayacak. Bu da kısa fragmanı:

8 bölümden oluşacak olan aksiyon, gerilim ve gizem yüklü dramanın senaryosunu Niclas Ekström ve Kjersti Ugelstad kaleme almış. Yönetmenliğini Richard Holm üstlenmiş. Holm’e yapımcı koltuğunda Fredrik Ljungberg, Mats Alders, Miira Paasilinna, Jon Petersson ve Max Svahn gibi isimler eşlik etmiş.

İsveç-Norveç ortak yapımı dizinin başrolünde Norveçli aktör Kristoffer Joner yer alıyor. Kadroda ayrıca Julia Schacht, Hanna Alström (Äkta Människor, Kingsman film serisi), Anderz Eide (Frikjent, Svartsjön) ve Rune Temte (The Last Kingdom, Fortitude) gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu ise kısaca şu şekilde lanse ediliyor:

Sıradan bir aile babası olan Olle (Kristoffer Joner), bir feribotun garajındaki bir arabanın içerisinde uyanıyor. Yan koltukta bir çanta dolusu para ve silah mevcut. Sonrasında Olle durumu anlamlandırmaya çalışırken aksiyon dolu bir kaçış sürecinin içerisinde buluyor kendini. Nina (Julia Schacht) önderliğindeki polis ekibi de gerçeğin peşinde koşmaya başlıyor elbette hikayenin diğer tarafında da.


İlk sezonu 2018 yılı ilkbaharında yayınlanan Viaplay dizisi Advokaten‘ın 2. sezonu 10 Mayıs 2020 tarihinde başlıyor. Bu da yeni sezonun kısa fragmanı:

Gizem ve suç draması ögelerinin ön planda olduğu aksiyon yüklü dizinin başrolünde Tyrant ve Äkta Människor dizilerinden tanıdığımız Alexander Karim yer alıyor. Ona A Discovery of Witches dizisinden anımsanaabilecek Malin Buska eşlik ediyor. Kadroda ayrıca Nicolaj Kopernikus, Thomas Bo Larsen, Johannes Lassen, Sara Hjort Ditlevsen (Rita) ve Liv Mjönes gibi isimler yer alıyor.

İsveç ve Danimarka ortak yapımı olan dizi, Frank Nordling (Karim) isimli genç ve gelecek vaat eden bir savunma avukatını merkezine alıyor. Frank, ailesinin ölümünün arkasındaki gerçeği öğrendiği vakit tüm dünyası çözülmeye başlar. Çocukluk yıllarında Frank ve kız kardeşi Sara (Buska), arabalarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu ebeveynlerinin ölümüne tanık olmuşlar. Frank yıllar sonra bu patlamanın arkasındaki kişinin Kopenhag’ın yer altı dünyası liderlerinden biri olan Thomas Waldman (Larsen) olduğunu öğreniyor ve intikam almak için Waldman’ın organizasyonunun içine sızmaya karar veriyor.

Bu da dizinin ilk sezon fragmanı:


İspanya’da yayın yapan dijital platform Movistar+’dan 15 Mayıs 2020 tarihinde La Unidad isimli yeni bir dizi geliyor. Bu da fragmanı:

Aksiyon ve gerilim yüklü bir polisiye olan La Unidad‘ın ilk sezonu 6 bölümden oluşacak. Dizinin  yaratıcıları Dani de la Torre ve Alberto Marini. Bu ikiliye yazar masasında Amèlia Mora eşlik etmiş. Torre, dizide yönetmenlik görevini de üstlenmiş. Fran Araújo ise dizinin yapımcısı.

Dizinin kadrosunda Luis Zahera (Vivir Sin Permiso), Marian Álvarez (Velvet Colección), Nathalie Poza (La Catedral del Mar), Michel Noher, Carlos Blanco (Fariña), Bouzan Hadawi ve Amina Leony gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Gizli bir polis birimi, liderleri yakalanan bir terörist örgütünün İspanya’ya saldırmasını engellemek için bir araya geliyorlar ve aksiyon başlıyor.


İspanya’da yayın yapan dijital platform Movistar+, izleyicilerini 8 Nisan 2020 tarihinde La Línea Invisible isimli yeni bir diziyle buluşturmuş. Bu da fragmanı:

La Línea Invisible, bir dönem draması ve aynı zamanda bir mini dizi. Hikayesi 1960’lı yılların sonlarında geçiyor. Bask merkezli ünlü terörist grup ETA’nın doğuş hikayesi anlatılıyor dizide ve örgütün ilk terörist saldırısına tanık oluyoruz.

Dizinin yaratıcısı Abel García Roure. Ona yazar masasında Michel Gaztambide ve Alejandro Hernández eşlik etmiş. Yönetmenlik görevini Mariano Barroso üstlenmiş. Roure’ye yapımcı koltuğunda Ismael Calleja, Domingo Corral, Oriol Maymó, Rafael Portela Freire ve Fran Araújo gibi isimler eşlik etmiş.

Dizinin kadrosunda Àlex Monner (Vivir Sin Permiso), Patrick Criado (Vivir Sin PermisoAnna Castillo, Joan Amargós, Antonio de la Torre (The Night Manager), Enric Auquer ve María Morales gibi isimler yer alıyor.


İspanya’nın Antena 3 kanalının bilim kurgu dizisi La Valla, 13 bölümden oluşan ilk sezonunu 12 Nisan 2020 tarihinde tamamlamış.

Dizinin yaratıcısı Daniel Écija. Yapımcı koltuğunda ona Sonia Martínez, Inés París ve David Molina Encinas gibi isimler eşlik etmiş. Dizinin oyuncu kadrosunda Unax Ugalde (Vivir Sin Permiso, Pequeñas Coincidencias), Ángela Molina (Días de Navidad, Velvet), Laura Quirós, Olivia Molina, Eleonora Wexler, Manu Fullola, Abel Folk, Belén Écija ve Yaima Ramos gibi isimler yer alıyor.

Dizinin konusu ise şöyle:

2045 yılındayız. Batı ülkelerinin geri kalanı gibi İspanya da doğal kaynak yetersizliğiyle sonuçlanan bir sürecin ardından bir diktatörlük rejimine sürüklenmiş. Kırsal alanda yaşamak imkansızdır; şehirde ise güçlüler ve geri kalanların yaşam alanlarını ikiye ayıran bir tür çit inşa edilmiştir.

Bu da dizinin fragmanı:


Alman kanalı ZDF dizisi Dunkelstadt, 1 Nisan 2020 tarihinde 6 bölümden oluşan ilk sezonunu tamamlamış.

Dizinin yönetmeni bir Türk: Aslı Özge. Senaryoyu Axel Melzener ve Julia Nika Neviandt kaleme almışlar. Till Derenbach ve Daniel Mann ise yapımcılığını üstlenmişler.

Dizinin başrolünde Alina Levshin yer alıyor. Ona Artjom Gilz ve Rauand Taleb eşlik ediyor.

Hafiften eğlenceli tarzda bir dedektiflik draması olan dizinin konusu ise kısaca şöyle:

Doro Decker (Alina Levshin), tanınmış bir polis memuru olan merhum babasının ayak izlerini takip etmekteyken polislik yılları aniden sona erer ve özel dedektif olarak çalışmaya başlar. Başlangıçta zararsız bir görünümde olan almış olduğu davalar, tehditkar bir şekilde gelişmeye eğimlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=odlz_U9bImI

https://www.facebook.com/ZDFneo/videos/195230654902453/


Netflix, ilk 3 sezonu TIMvision‘da yayınlanan SKAM Italia‘yı bünyesine katmış ve yapımcılığını üstlendiği 4. sezonu, 15 Mayıs 2020 tarihinde yayınlayacakmış. Bu da yeni sezondan paylaşılan kısa fragman:


Bir haber de Avrupa dışından verelim o zaman. Avustralya’nın hit dizisi Wentworth’ün 8. sezonu, Haziran ayı içerisinde başlıyor.

Kaynak

Ek Bilgi: IMDB, 2 Haziran 2020 tarihini hedef göstermiş sezon başlangıcı olarak.