160218_PV_The-Night-Manager_S1_0_-2016-AMC

Geçtiğimiz ay Amerikan-İngiliz (AMCBBC) ortaklı mini dizi The Night Manager ekranlara geldi. Dizi, John le Carre’nin 1993’te yayınlanan aynı isimli casusluk romanından uyarlanıyor. İngiltere yayınını tamamlayan dizi, önümüzdeki ay (19 Nisan) Amerika’da yayınlanacak. Diziyi Spooks’ta da çalışan David Farr kaleme aldı.

Önemli Bağlantılar

IMDbWikipediaFacebook – Resmi Sitesi 1Resmi Sitesi 2

635878802254689284-The-Night-Manager-AMC

KONU

Jonathan Pine, çeşitli otellerde gece müdürlüğü yaparak hayatını geçiren birisidir. Pine, Kahire’de bir otelde çalışırken Sophie isimli bir kadınla tanışır. Sophie otel sahibinin metresidir ve Pine ile duygusal olarak yakınlaşır. Sonra kadın Pine’a ünlü silah taciri Richard Roper ile alakalı önemli bilgiler verir. Pine ise bunları İngiliz istihbarat birimine verir. Ardından Sophie’yi saklamaya çalışır fakat kadını koruyamaz ve Sophie otel odasında ölü olarak bulunur. Durumu açıklamaya çalışsa bile olay örtbas edilir ve konu kapanır. 6 ay sonra Pine ile Richard Roper’ın yolları kesişir. Ardından Pine, İngiliz istihbarıtıyla anlaşır ve Roper’ın bölgesine sızarak casusluk yapmaya başlar.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Jonathan Pine (Tom Hiddleston

Eski asker. Askerliği bıraktıktan sonra gece müdürü olarak hayatını geçiriyor. Sophie’nin intikamını almak için Richard Roper’ın birliğine sızıyor fakat işi hiç kolay değil; çünkü Richard ve çevresi yabancıları o kadar çabuk kabul etmiyorlar. Kendisini kabul ettirmek için bambaşka bir kişi oluyor.

Oyuncu, Marvel filmlerinde canlandırdığı Loki karakteriyle hafızlarımıza kazındı.

Richard Onslow Roper (Hugh Laurie)

Kimilerine göre yardımsever, hayırsever bir adam; kimilerine göre dünyanın en kötü adamı.

Yıllardır gizli şirketler aracılığı ile bir sürü ülkeye silah ticareti yapıyor. Çevresi sağlam olduğu için peşine düşseler bile kimse onun kirli bir adam olduğunu ispat edemedi. Şimdi gözünü Suriye taraflarına çeviren Richard Roper, oradaki kaostan kazanç sağlamayı planlıyor.

”Ona niye dünyadaki en kötü adam diyorsun?”

”Çünkü felaket, acı ve ölüm satıyor; buna rağmen hala daha gülebiliyor.”

Altın Küre ödüllü oyuncuyu House MD dizisinden tanıyabilirsiniz.

20150610_AMC_NIGHTMANAGER_0597_copyf3_lrg

Angela Burr (Olivia Colman)

İngiliz istihbarat çalışanı. Yıllardır Richard Roper’ı yakalamak istese de hakkında tek bir kanıt bile bulamamış. Jonathan Pine’ı bir fırsat olarak görüyor ve ona iş teklifi yapıyor. Üstlerinin baskısına rağmen Richard Roper’ın peşini bırakmıyor.

* Aslında bu karakter kitapta erkekmiş (Leonard Burr). Fakat yazarın da tavsiyesi ile kadına çevirmişler.

BAFTA ödüllü oyuncuyu Broadchurch, Peep ShowMr. Sloane ve Rev. gibi yapımlardan hatırlayabilirsiniz.

Jed Marshall (Elizabeth Debicki)

Richard Roper’ın sevgilisi. Resim ve sanata düşkün bir kadın.

Çok fazla projede yer almamış oyuncuyu  Kod Adı: U.N.C.L.E. , Muhteşem Gatsby ve Everest filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

Tom-Hollander-475426

Corcoran / Corky (Tom Hollander)

Richard Roper’ın sağ kolu. Zevkine ve eğlencesine düşkün birisi. Jonathan’a hiç güvenmiyor.

Ödüllü oyuncuyu Doctor ThorneRev. , The Company gibi dizilerden ve Görevimiz Tehlike 5 ile Karayip Korsanları filmlerinden hatırlayabilirsiniz.

tnm-dw-0615-117-copy_6yjv

SON SÖZ 

The Night Manager, benim uzun zamandır beklediğim bir diziydi. Bütün beklediğimi bulduğumu düşünüyorum. Konusunu da 6 bölüm sonunda bitirdi, açık kapı kalmadı içiniz rahat olsun. Fakat hikayeye devam edebileceklerini düşünüyorum, bu kadroyu daha fazla izlemek isterim açıkçası.

Dizinin bana göre tek eksik tarafı Richard Roper’ın iyi yansıtılamamış olması. Dizi daha çok Jonathan üzerinden gitti.

Tavsiyedir, kaçırmayınız.

İzleyecek olanlara iyi seyirler =)

1044640_481830192021443_1807505724436669368_n

TANITIM FRAGMANI

tumblr_o2vrgxdfnY1s1f06jo2_500

tumblr_o2vrgxdfnY1s1f06jo1_500tumblr_o2vrgxdfnY1s1f06jo3_500