İngiliz Sky One kanalında ekrana gelen A Discovery of Witches dizisiyle ilk olarak 2018 yılında tanıştık. Sekiz bölümlük ilk sezonunun ardından kanaldan 2. ve 3. sezon onayını alan proje, bu yıl içinde yeniden ekranlarda olacak. Gelecek sezon da ilki gibi sekiz bölüm sürecek.

Deborah Harkness’ın “Ruhlar” üçlemesinden uyarlanan dizi, ismini bu roman serisinin ilk kitabından alıyor. Üç roman da hali hazırda dilimize çevrilmiş durumda:

1. Kitap – Cadıların Keşfi
2. Kitap – Gecenin Gölgesi
3. Kitap – Hayat Kitabı

Bilim kurgu dizisinin kadrosunda Teresa PalmerMatthew GoodeEdward BluemelLouise BrealeyMalin BuskaAiysha HartOwen TealeAlex Kingston ve Valarie Pettiford gibi isimler yer alıyor. Dizi ülkemizde D-Smart’a ait online platform D-Smart GO‘nun bünyesinde bulunuyor (Cadılar ve İblisler).

Konusu:

Olağanüstü güçlere sahip bir cadı, imkansızlıklara direnen yasak bir aşk ve her şeyi başlatan gizemli bir el yazması

Hikayeye Oxford’dan başlıyoruz. Bodleian Kütüphanesi’ndeki kitap raflarının arasında araştırma yapan genç akademisyen Diana Bishop, tesadüfen simyacılıkla ilgili eski bir el yazması bulur. Köklü ve seçkin bir cadı ailesinden gelen Diana’nın yaptığı bu keşif yeraltında doğaüstü bir karışıklığa sebep olarak iblis, cadı ve vampirlerin kısa sürede kütüphaneye doluşmasına yol açar. Diana yüzyıllardır aranan bir hazine keşfetmiştir ve her şeyi yoluna koyabilecek tek kişi de yine kendisidir. Bu zorlu mücadelede en büyük destekçisi ise onu hiç yalnız bırakmayan, her türlü fedakârlığı göze alıp kendi soyunun karşısında duran vampir Matthew olur.

Biraz Matthew Goode’den, biraz da henüz bitmeyen cadı/vampir ilgimden dolayı merak ettiğim bir diziydi. İlk sezonun başından memnun kalktım.

A Discovery of Witches, bahsi geçen fantastik türlere yer vermesinin yanında romantik tarafıyla da öne çıkan bir yapım. Bazen hafif dozda Fifty Shades of Grey, yer yer Twilight falan derken yuvarlanıp gidiyoruz. Genelde abartmıyorlar, göreceli kararında götürüyorlar. Bu zamana kadar yeterince versiyon izlediğimizden hikaye tarafında ne derece yeni şey sunduğu tartışılır ama kötü iş çıkardıklarını düşünmüyorum.

İlk sezonda ilk kitabı tamamlıyorlar, devamında da sezon başına bir romanla devam giderler herhalde. Goode’in yanı sıra Palmer’ın oyunculuğunu ve karakterini de sevdim. Yardımcı karakterler de hatırladığım kadarıyla fena değildi. En azından Matthew’un ekibi ve Diana’nın ailesi için konuşursak.

İngiliz dizilerinin dış mekan çekimlerine önem vermesini seviyorum. A Discovery of Witches da bu açıdan memnun eden projelerden. Merkezinde Oxford ve çevresi olması bonustu. Sezonu iyi bir noktada bıraktılar, devamında da bu ayarda götürürlerse en azından bana yeter.

Bu dizi de genel olarak böyle bir şey işte. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.