Bugün bir İspanyol dizisinin tanıtımı ile sizlerleyiz: Velvet Coleccion

GİRİZGAH

Komedi, drama ve romantizm ögelerini harmanlayan dönem dizisinin 10 bölümden oluşan ilk sezonu 22 Eylül 2017-24 Kasım 2017 tarihleri arasında İspanya kanalı Movistar+ ekranlarında izleyici ile buluştu.

Velvet ColeccionSense8 dizisinden tanıdığımız Miguel Ángel Silvestre‘nin de başrollerden birinde yer aldığı 2013-2016 yılları arasında 4 sezon yayınlanan Velvet isimli dizinin uzantı dizisi niteliğinde bir dizi. Orijinal dizide yer alan birçok isim bu dizide de kadrolu veya konuk oyuncu olarak yer alıyor. Orijinal dizinin yaratıcıları Ramón Campos ve Gema R. Neira bu dizinin de yaratıcıları konumunda. Bu ikiliyi ayrıca Las chicas del cable dizisinin de yaratıcıları olarak tanıyoruz. Yazar masasında bu ikiliye Verónica FernándezTeresa Fernández-ValdésCarlos PortelaMaría José Rustarazo ve Moisés Gómez Ramos gibi isimler eşlik ediyor. Yönetmen koltuğunda Gustavo Ron var. Yapımcı kadrosunda ise Ramón CamposTeresa Fernández-ValdésDomingo Corral ve Susana Herreras bulunuyor.

Orijinal dizi 1950’li yıllarda Madrid’de geçerken bu dizi 1960’lı yıllarda Barcelona’da geçiyor. 2 dizinin de odak noktaları arasında moda, aşk, aile, arkadaşlık gibi kavramlar yer alıyor.

Orijinal diziyi izlemeden direkt olarak bu diziyi izlemeye başlamak bende bir eksiklik hissi uyandırmadı izlerken bu arada. Lafı açılmışken bunu da belirtmeden geçmeyeyim. Bu tanıtımı hazırlamaya karar verene kadar Velvet isimli diziden de bihaber durumdaydım zaten.

Son olarak dizinin bölüm sürelerinin 48-54 dakika arasında değiştiğini, dünya geneli yayın haklarının Netflix bünyesinde olduğunu, dizinin 2. sezon onayı aldığını ve 2. sezonun muhtemelen 2019 yılı içerisinde izleyici ile buluşacağını belirterek yazımızın bu kısmını noktalıyorum.

KONU

Velvet dizisinin başrol karakterlerinden biri olan Ana Ribera, 1950’li yıllarda aile fertlerinin ve dostlarının desteği ile Velvet isimli bir marka yaratmış ve başkent Madrid’de bir satış mağazası açmıştır. Moda üzerine hem üretim hem de satış alanında oldukça başarılı olan ve büyük beğeni toplayan markanın sadece Madrid ile sınırlı kalmayıp ülke çapında daha geniş çevrelere yayılmaya başlaması adına 1960’lı yıllarda Barcelona’da 2. bir mağaza açılmasına karar verilmiştir.

Ana Ribera, markayı ve mağazayı sevdiği ve güvendiği dostlarına emanet etmiştir ve bir süredir eşi ve çocuğu le beraber ABD’de New York şehrinde yaşamaktadır. Ama Barcelona’da açılacak yeni mağaza öncesi son rötuşları tamamlamak ve açılışta yer almak üzere kısa bir süreliğine Barcelona’ya gelmiştir. İşte dizimizin hikayesi de Ana ve dostlarının bu açılış heyecanı ile yanıp tutuştukları anlarla başlıyor ve açılış sürecinin ardından mağaza çalışanlarının hikayeleri ile devam ediyor.

Velvet’de aile ortamı gibi bir çalışma ortamı olduğunu, çalışanların birçoğunun yıllardır birbirlerini tanıdıklarını ve Velvet’in yenilikçi bir marka olduğunu da belirtmeden geçmeyelim konuyla ilgili olarak.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Doña – Emilio – Ana

Bol karakterli dizimizin karakter tanıtımlarına ana karakterler ile değil orijinal dizinin demirbaşlarından olan 3 konuk karakter ile başlamayı daha uygun buldum.

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğim Velvet’in güzeller güzeli patronu Ana Ribera karakterine Paula Echevarría hayat veriyor.

Ana’nın amcası ve markanın personel ve mali işler müdürü olan Emilio López karakterini Tiempos de guerra dizisinden hatırlanabilecek José Sacristán canlandırıyor.

Emilio’nun eşi ve mağazanın üretim şefi Doña Blanca rolünde ise Aitana Sánchez-Gijón karşımıza çıkıyor. 

Clara

Ana’nın çok yakın bir arkadaşı ve Madrid mağazasının yöneticisi olan Clara Montesinos karakterine Gran Hotel dizisinden de hatırlanabilecek Marta Hazas hayat veriyor. 

Clara, orijinal dizinin de ana kadrosunda yer alan oyunculardan biri. Bu dizinin de 1 numaralı ana karakteri konumunda ayrıca. Sempatik, güler yüzlü, insanlarla arası oldukça iyi olan, mücadeleci bir yapıya sahip, her daim şık giyinen, oldukça hoş bir kadın Clara.

Ana’nın ricası ile Madrid mağazasını bırakarak işler rayına oturana ve mağaza kendi başına ayakta durana kadar Barcelona mağazasının yöneticisi oluyor.

Mateo

Clara’nın eşi Mateo Ruiz rolünde Fariña dizisinden hatırlanabilecek Javier Rey‘i izliyoruz tekrar eden bir rolle. Orijinal dizide ana kadro oyuncusu olarak yer alıyormuş Javier Rey.

Mateo, Madrid’de bir gazetede baş editör olarak çalışıyor ve işine çok bağlı biri. Barcelona’ya gelip eşini ziyaret ettiği zamanlarda izleme fırsatı yakalıyoruz karakteri. Biraz kendini beğenmiş ve pozcu bir tip diyebiliriz Mateo için.

Pedro ve Raúl

Pedro Infantes, Madrid mağazasının personel müdürüyken Clara’ya yardımcı olmak üzere Barcelona’da kalıyor ve Barcelona mağazasında personel müdürü olarak çalışmaya başlıyor.

Bir süre önce ölen ve hala yasını tuttuğu ve ölümünü bir türlü kabullenemediği rahmetli eşi Rita, Ana ile çok yakın arkadaşmış ve markanın oluşumunda Ana’ya büyük yardımları dokunmuş. Rita, Clara’nın öz ablası oluyor ayrıca. Pedro’nun mazide Clara ile bir gönül ilişkisi bulunduğunu ama şimdilerde çok yakın 2 arkadaş olduklarını da belirtmeden geçmeyeyim satır arası bilgi olarak. Pedro’nun şu an yanında bulunan büyük oğlu Manolito ve Madrid’de kayın validesinin yanında yaşayan ikizleri olmak üzere toplam 3 oğlu var. Pedro aşırı heyecanlı, heyecanlanınca eli ayağına dolaşan ve çok hızlı bir şekilde konuşmaya başlayan, çok iyi kalpli ve oldukça duygusal bir adam.

Karaktere Adrián Lastra hayat veriyor.

Raúl de la Riva ise markanın çizim dehası, bir numaralı tasarımcısı. Markanın bu günlere gelmesinde büyük emeği olmuş. Ana ve Clara ile çok yakın arkadaş. Yeri geldiğinde tıpkı bir çocuk gibi şen ve heyecanlı yeri geldiğinde son derece ciddi olabilen biri. Egosu tavan, övgü almayı seven bir eşcinsel.

Karakteri Asier Etxeandia canlandırıyor. 

2 oyuncu da orijinal dizide ana kadro oyuncusu olarak yer almış.

Eduard Godó

Yeni açılacak Barcelona mağazası için Velvet’e büyük çaplı kredi veren bir bankanın yönetim kurulu başkanı olan Eduard Godó, Barcelona’da sözü geçen zengin bir iş adamı. Medyadaki imajına oldukça önem veren, hırslı, tecrübeli ve inatçı bir iş adamı olarak tanımlayabiliriz Eduard’ı. Sergio dışında Pau (José Sospedraisimli bir oğlu ve Roser (Aina Clotet) isimli bir kızı daha var.

Eduard Godo, orijinal dizide yer almayan bir karakter. Imanol Arias, karaktere hayat veren isim.

Sergio Godó

Sergio, Eduard’ın oğlu. Dizinin başında kendisi ile ilgili bir gizem ortaya çıkıyor ve Velvet ahalisi ile bu şekilde tanışıyor. Babası ile arası pek iyi değil. İlk gördüğü andan itibaren Clara’dan hoşlanmaya başlıyor. Kibar ve karizmatik bir genç adam.

Karaktere hayat veren Fernando Guallar da orijinal dizide yer almayan isimlerden biri. 

Macarena Rey

Macarena, Sergio’nun annesi ve Eduard’ın eşi. Kocası ile aralarının iyi olduğunu söylemek pek mümkün değil.

Karaktere Gran Hotel dizisinden hatırlanabilecek Adriana Ozores hayat veriyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Paloma

Paloma, Velvet’in Barcelona mağazasının sekreteri. Clara ile de Raúl ile de arası oldukça iyi. Şen şakrak, enerjik, sempatik, özgür ruhlu, seksi bir kadın.

Karakteri The Night Manager dizisinden anımsanabilecek Marta Torné canlandırıyor. O da orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Enrique Otegui

Enrique Otegui, bir reklamcı. Mağazanın tanıtım ve reklam işleriyle ilgileniyor. Velvet’in iş birliği yaptığı başka bir markanın çalışanı olarak sözleşme kapsamında mağazada çalışmaya başlıyor. Ana ve Clara ile eski bir tanışıklıkları var ve bu tanışıklık pozitif bir tanışıklık değil. Öncelikli olarak her daim kendini düşünen, oldukça kibirli bir adam.

Karaktere Diego Martín hayat veriyor. Aktör, orijinal dizinin son 3 sezonunda kadrolu oyuncu olarak yer almış.

Lourditas

Lourditas, Enrique’nin kızı. Diziye ilerleyen bölümlerde katılıyor ve babasının yanında çalışmaya başlıyor. Deli dolu, öz güveni yüksek, asi ve özgür ruhlu, atılgan bir genç kız.

Karakteri Lucía Díez canlandırıyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Manolito Infantes

Manolito, Pedro’nun büyük oğlu. Almanya’dan sevgilisi ile beraber evlenip yuva kurmak üzere Barcelona’ya gelmiş ve Pedro’nun yanında işe başlamış mağazada. Tıpkı babası gibi aşırı heyecanlı bir tip.

Karaktere Ignacio Montes hayat veriyor. O da orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Jonás Infantes

Jonás, Pedro’nun kuzeni. Beraber büyümüşler Pedro’yla ve onlar için kardeş gibiler desek yeridir. Barcelona’ya ziyarete gelip Pedro’nun hala eşinin vefatını atlatamadığını görünce yanında kalıp ona yardımcı olmaya karar veriyor. Paris’te adını duyurmuş, Jojo lakabı ile isim yapmış önemli bir tasarımcı Jonás. Tıpkı diğer 2 Infantes erkeği gibi o da aşırı heyecanlı bir tip.

Karakteri Gran Hotel dizisinden hatırlanabilecek Llorenç González canlandırıyor. Orijinal dizide yer almış oyunculardan biri.

Marie Leduc

Marie, Jonás’ın Paris’ten yakın bir iş arkadaşı. Jonas’ın çalıştığı şirkette üretimden sorumlu personel. Jonas ile birlikte Barcelona’ya ziyarete geliyor. Aslen Fransız ama 1/4 oranında İspanyol da ayrıca. Bu sayede İspanyolca biliyor. Jonas ile birbirlerinden çok hoşlanıyorlar ama bunu bir türlü dillendirmeyi başaramıyorlar. Son derece nazik, iyi niyetli, yardımsever, güler yüzlü, sempatik biri. Melek gibi bir kız adeta.

Karaktere Andrea Duro hayat veriyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Inés

Inés, Manolito’nun sevgilisi. Almanya’da öğretmenlik yapıyorken sırf Manolito’nun hatırı için İspanya’ya taşınmış. Manolito’yu çok seviyor ve evlilik için gün sayıyor. Kendi ayakları üzerinde durmak ve çalışmak isteyen, özgürlüğüne düşkün bir genç kız olsa da diğer açılardan biraz gelenekçi bir kız olduğunu söylemek de mümkün ayrıca.

Karakteri Paula Usero canlandırıyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Elena Pons

Elena, Sergio’nun eski sevgilisi. Diziye ilerleyen bölümlerde dahil oluyor. Sergio’yu nikah masasında terk edip kayıplara karışmış. Şu sıralar ise bir iş fırsatı ile Velvet’in kapısını çalıyor. Bir diğer geri dönüş amacı da Sergio’yu geri kazanmak. Kızgın kalınamayacak seviyede tatlı, sempatik, seksi ve güzel bir kadın. Ve bir o kadar da mücadeleci ve inatçı.

Karaktere Gran Hotel dizisinden anımsanabilecek Megan Montaner hayat veriyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Carmela Cortés

İmparatoriçe lakaplı bir Çingene olan Carmela Cortés, İspanya’nın 1 numaralı flamenko dansçısı. Hal ve hareketleriyle tam bir diva. İstediğini alamayınca çıldıran, her daim ilgi odağı olmak isteyen, egoda son nokta bir kadın. Ciddi seviyede varoş tavırlar sergilediğini söylemek de mümkün ayrıca. Yakında Paris’te önemli bir mekanda sahne almaya başlayacağı için yeni flamenko kıyafetleri tasarlatmak üzere Velvet’e yolu düşüyor ve tekrar eden bir rolle izliyoruz kendisini.

Karakteri Mónica Cruz canlandırıyor. Orijinal dizide yer almayan oyunculardan biri.

Brigitte Bardot

Ayrıca ünlü Fransız aktris Brigitte Bardot rolünde Patricia Conde‘yi izliyoruz birden fazla bölümde. 

YAZARIN NOTU

Her bölümünü bayıla bayıla izlediğim bir dizi oldu Velvet Colección. Çabucak bitiverdi 10 bölüm. Son derece eğlenceli, coşkulu, enerjisi yüksek, tempolu ve samimi bir dizi yapmışlar. Hikaye izleyiciyi içine çekiyor ve su gibi akıyor. Her bölüm sonu bir sonraki bölümü merak ettiriyor. Karakterler desen aşağı yukarı tamamı çok sempatik. Kadro çok şık ve çok da uyumlu. Yazının başlığında da dikkat çektiğim üzere bu dizinin hatun kadrosu tek kelimeyle göz kamaştırıcı. Marta Hazas, Megan Montaner, Paula Echevarría, Marta Torné, Andrea Duro, Mónica Cruz, Patricia Conde ve hatta 50 yaşındaki Aitana Sánchez-Gijón. Hepsi birbirinden güzel kadınlar. İspanyol kumaşı diye bir şey cidden var gerçekten. Bu güzellikler bir de 1960’lı yılların göze hoş gelen saç, makyaj, kıyafet ve çizmeleri ile birleşince tadından yenmiyor valla.

Türünün oldukça başarılı bir örneği olmuş Velvet Colección. Tabula Rasa ile beraber benim 2018 yılı içerisinde izleyip de en çok beğendiğim iki diziden biri olmayı başardı. Türü sevenler, eğlenip güzel vakit geçirmek isteyenler, alternatif dizilerden hoşlananlar, dönem dizilerine tav olanlar muhakkak şans versin bu diziye.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN

Bu da eğlenceli jenerik müziği:

Bu yazıya benim sitedeki 150. yazım olmak kısmet oldu bu arada. Bu derece sevmiş olduğum bir diziye böyle bir rakamın denk gelmiş olmasından son derece mutluyum.