Daha önce ismini bile duymamış olabileceğiniz alternatif bir dizinin tanıtımı ile sizlerleyiz bugün: Rita

GİRİZGAH

Rita, komedi ve drama ögelerini harmanlayan Danimarka yapımı bir aile ve iş yeri dizisi. Danimarka’nın TV2 kanalında yayınlanıyor. Netflix ise dizinin dünya geneli yayın haklarını elinde bulunduruyor.

İlk bölümü 9 Şubat 2012 tarihinde yayınlanan Rita, 4 sezon ve toplam 32 bölümü geride bırakmış durumda. Her sezonu 8’er bölümden oluşan dizi 4. sezon finalini 9 Ekim 2017 tarihinde yapmış. 5. sezonun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

İlk sezonu itibarıyla bölüm süreleri 36-42 dakika arasında değişen Rita‘nın yaratıcısı geçtiğimiz yıl ABD dizi sektöründe The Mist ile bir denemede bulunan ama pek de başarılı olamayan Christian Torpe. Ona yazar masasında Marie Østerbye eşlik ediyor. Bölümlerin büyük çoğunluğunda yönetmenlik koltuğunda Lars Kaalund oturuyor. Yapımcı koltuğunda Torpe’a eşlik edenler arasında Jesper MorthorstKeld ReinickeKaroline LethBirdie BjerregaardLars Bjørn Hansen ve Christian Rank gibi isimler var.

KONU

Rita, ismini ana karakterinden alan karakter merkezli bir komedi drama dizisi. Ana karakterimiz Rita bir ortaokul öğretmeni. Aynı zamanda 3 çocuk sahibi bekar bir anne. Dizimiz de Rita’nın iş ve aile hayatına odaklanıyor. Yan kulvarda aile üyelerinin de hayatına elbette. Oldukça aykırı bir karakter olan Rita’nın okul ve aile sorunlarına karşı olan tepkilerini izlemek ise tadından yenmiyor.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Soldan Sağa: Jeppe – Rita – Ricco – Bitten – Molly

Rita, yukarıda da sözünü ettiğimiz üzere oldukça aykırı bir karakter. Çocuklarını istediklerini yapabilecekleri ve düşündüklerini söyleyebilecekleri özgür bir ortamda yetiştirmiş, asi ruhlu, doğru bildiği bir şeye laf uzatıldığında anında isyan bayrağını açabilen, korkusuz, olaylara doğru veya normal kabul edilen şekilde değil ideal olan şekilde yaklaşmaya çalışan, çocukların dilinden çok iyi anlayan ama yetişkinlerle arası o kadar iyi olmayan, karşısındakilere yaranmaya çalışmayan ya da onları kırıp dökmemek adına doğru bildiği yoldan sapmayan, son derece bağımsız bir kadın.

Bu özellikleri dışarıdan bakıldığında onu takdir edilesi bir anne ve öğretmen olarak gözükmesini sağlamasa da aslında gayet iyi bir anne ve çok da iyi bir öğretmen. Kendisini daha çok önemseyen, başkalarının sorunlarına karşı ilgisiz kalan biri gibi dursa da durum aslında öyle değil. Rita’nın yaşadığı evin çalıştığı okulun tam karşısında bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Karaktere Borgen dizisinden de anımsanabilecek Mille Dinesen hayat veriyor. 


Rita’nın en küçük çocuğu Jeppe karakterini Nikolaj Groth canlandırıyor. Jeppe; 15 yaşında, Rita’nın çalıştığı okulda öğrenimine devam eden, pek de sosyal olmayan, içine kapanık, utangaç ve sıkılgan, henüz kabul etmek istemese ve dillendirmese de eşcinsel olduğu ailece fark edilen genç bir erkek. 


Rita’nın ortanca çocuğu Molly karakterine Sara Hjort Ditlevsen hayat veriyor. Molly; 18-19 yaşlarında, okulu bırakmış ve işsiz, sevgilisinden yeni ayrılmış ve bunun üzüntüsü içerisinde olan, oldukça güzel ve seksi bir kız olsa da ve bu durumun farkında olsa da öz güveni pek de yüksek olmayan, özgür ruhlu, deli dolu, şen şakrak, güler yüzlü, oldukça sempatik bir genç kız. Bir süredir annesinin evinde yaşamasa da sevgilisinden ayrıldıktan sonra eve dönüyor ve bu nadas vaktinde kendini keşfetme sürecine giriyor bir nevi. 


Rita’nın en büyük çocuğu Ricco karakterini Morten Vang Simonsen canlandırıyor. Ricco; henüz olgunlaşmamış, eğlenmeyi seven, sıkıya pek gelemeyen, çok fazla düşünmeden hareket eden, yeri geldiğinde lafını esirgemeyen, lise terk, 21-22 yaşlarında bir delikanlı. Kız arkadaşı Bitten ile evlenme arefesinde. 


Ricco’nun nişanlısı Bitten karakterinde Lykke Sand‘ı izliyoruz. Bitten, Ricco’yu çok seviyor ama olduğu gibi sevmek yerine onu değiştirmeye daha doğrusu geliştirmeye çalışıyor sürekli olarak. Bu kontrol sevdası konusunda bazen birazcık aşırıya kaçabiliyor ve Ricco’dan da ters tepki görebiliyor. Rahatsız olduğu durumlarda dahi suratına genel olarak bir tebessüm kondurmayı ihmal etmeyen, Ricco’ya oranla çok daha olgun, zeki ve kültürlü, üniversite öğrenimine devam eden bir genç kız Bitten. 


Hjørdis

Hjørdis, yeni atanmış toy bir öğretmen. Çocuklarla nasıl başa çıkacağını bilmeyen, otoriter bir yapıya sahip olmayan, öz güveni oldukça düşük, epeyce tırsak, Rita’nın aksine başkalarının ne dediğini çok fazla önemseyen, son derece duygusal bir kadın Hjørdis. Çok farklı karakterlere sahip olsalar da çocuk ruhlu denebilecek bir karaktere sahip olduğundan olsa gerek Rita ile çok iyi anlaşıyorlar.

Karaktere Lise Baastrup hayat veriyor. 


Rasmus ve Helle

Rasmus, okulun müdürü. Okula gömlek üstü kazak ve altında şort ile gelebilecek rahatlıkta bir adam. Rita’dan çok hoşlanıyor. Aralarında sekse dayalı bir ilişki var. Okul sınırları içinde falan olmaya aldırmadan Rita’nın canı istediği vakitlerde aksiyona geçtikleri bir ilişkiden söz ediyoruz.

Müdürlük yapsa da baskın bir karaktere sahip olduğunu söyleyemeyiz Rasmus’un. Okulu da daha çok o değil de Helle yönetiyor aslında onun üzerinde kurmuş olduğu baskıyla.

Karakteri Forbrydelsen dizisinden hatırlanabilecek Carsten Bjørnlund canlandırıyor.

Helle, okulun baş rehberlik sorumlusu gibi bir şey. Ama her konuya burnunu soktuğu bir gerçek. Her konuda fikri olan, ısrarcı bir şekilde bu fikirlerinin doğru olduğunu savunan, son derece kıskanç, Rita’ya inanılmaz seviyede takık bir kadın. Tam anlamıyla Rita’nın okul sınırları içerisindeki baş belası diyebiliriz onun için.

Karaktere Bron/Broen dizisinden anımsanabilecek Ellen Hillingsø hayat veriyor. 


YAZARIN NOTU

İlk 5 bölümü itibarıyla bayıla bayıla izlediğim, komedisi de draması da tadında, son derece akıcı ve sürükleyici, oldukça başarılı bir dizi olmuş Rita. Ana karakterimizi izlemesi inanılmaz derecede keyifli. Oyunculuk mükemmel, mimikler şahane, tepkiler tadında ve kıvamında. Hem aile ilişkilerindeki tutumu hem de öğrencilerine karşı yaklaşımı ile her daim ilgi çekici bir karakter Rita. Diğer her şeyi boş versek bile sırf onun için bile izlenir bu dizi kesinlikle.

Rita dışında Molly’yi de çok sevdiğimi söyleyebilirim. Sadece Jeppe’ye çok ısınamadım aslında, diğer karakterlerin tamamı diziye gerekli katkıyı sağlıyor bana göre. Okulun öğrencilerinden Rosa bile diziye bir şeyler katmaktan geri kalmıyor. Genel olarak bir uyum hali var karakterler arasında. Zıtlıklardan bolca eğlence çıkıyor. Komedisi de draması da tadından yenmiyor. Rita karakteri üzerinden ideal öğretmenlik üzerine bir mesaj verme kaygısı da seziliyor dizide. Ama rahatsız etmeyen aksine insanın hoşuna giden bir mesaj verme durumu bu.

Diziyle ilgili eleştireceğim tek bir şey bile yok. Ön yargısız bir şekilde mutlaka bir şans verilmesi gereken bir dizi olduğunu düşünüyorum an itibarıyla. Umarım ilerleyen süreçte de aynı şekilde düşünmeye devam ederim.

Benim dizi ile ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMAN

JENERİK