Netflix, 1 Mayıs 2020 tarihinde izleyicilerini yeni bir diziyle buluşturdu: Into the Night

Polonyalı yazar Jacek Dukaj‘ın 2015 yılında yayımlanan The Old Axolotl isimli romanından esinlenilerek kaleme alınmış dizinin hikayesi. Hakan: Muhafız, Atiye, Sintonia ve Jinn gibi Netflix’in son dönemde farklı ülkelerde çektiği dizilerde yapımcılık yapmış olan Jason George, dizinin yaratıcısı konumunda. Inti Calfat ve Dirk Verheye, dizinin yönetmenliğini üstlenmişler. George ve Dukaj’a yapımcı koltuğunda D.J. Talbot ve Tomasz Baginski gibi isimler eşlik etmiş.

Netflix’in Belçika yapımı ilk orijinal dizisi olma özelliği taşıyan Into the Night‘ın dili Felemenkçe. Sezon içerisinde İngilizce, Fransızca, Rusça, İtalyanca ve Arapça gibi birçok dilde cümleler de duymak mümkün elbette.

Into the Night, gizem, gerilim, aksiyon ve bilim kurgu türlerini harmanlayan bir drama dizisi. İlk sezonu 6 bölümden oluşmakta ve 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. İlk sezonun ucu açık bitti bu arada. Dizinin bölüm süreleri ise 35-40 dakika aralığında değişmekte.

KONU

Bir Türk, Bir İtalyan, Bir Polonyalı ve bir Belçikalı… Yok yok, bu bir fıkra girişi değil. Birçok ulustan oyuncu ve karakterin olduğu bir hikayenin içine doğru yol alıyoruz.

Belçika’da Brüksel Havaalanı’ndayız. Brüksel’den Moskova’ya uçacak olan bir uçağın yolculuk öncesi son hazırlıkları yapılmakta. Birinci sınıfta uçacak olan bir grup yolcu ilk olarak uçağa binmeye başlıyorlar. Uçağın kalkmasına biraz daha vakit var ve uçağın geri kalanı boş durumda. Tam da bu anda silahlı ve askeri üniformalı bir adam uçağa biniyor ve içindeki bir grup yolcuyla beraber uçağı kaçırıyor.

Ortada küresel bir sorun var ama karakterlerimizin bitmek bilmeyen iç mücadeleleri daha büyük bir sorun açıkçası.

İlk bölümden ispiyon (spoiler) yemek istemeyenler için bu kadar bilgi yeter. İlk bölüm devam ederken öğrendiğimiz asıl konuyu merak edenler ise aşağıdaki ispiyon kısmını tıklayabilirler.

Dünya genelini etkileyen ve kıyameti getirecek olan bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Güneşin doğduğu coğrafyalarda yaşayan herkesin yaşamını yitirdiği, şakası olmayan bir tehlike. Hayatta kalmanın tek yolu gün doğumundan uzak durmak ve geceye doğru yol almak. Dizimizin ismi de buradan geliyor. Brüksel’de güneşin doğmasına yaklaşık 2 saatlik bir süre var. Uçağı kaçıran askerin amacı da bir an önce batıya doğru yol alıp gecede kalmak ve güneşten uzaklaşmak. 

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Sylvie: Belçikalı. Hayatının aşkı kısa bir süre önce vefat etmiş olan yaslı bir kadın. Eski bir ordu mensubu kendisi. Hava kuvvetlerinde helikopter pilotu olarak görev yapmış. Birinci pilot uçakta olmadığı için ikinci pilota yardımcı pilotluk yapmak zorunda kalıyor. Soğukkanlı bir yapısı var.

Karaktere Belçikalı aktris Pauline Etienne hayat veriyor.


*Mathieu: Uçağın 2. pilotuyken birinci pilot olmak zorunda kalan kişi.

Karakteri Zone Blanche ve Les Revenants gibi dizilerden hatırlanabilecek Laurent Capelluto canlandırıyor.


*Terenzio: Uçağı kaçıran kişi. NATO’da görev yapan İtalyan bir asker. Sinirlerine hakim olamayan, şiddet yanlısı, biraz ırkçı, insanlara davranış şeklinde ciddi sıkıntılar olan bir tip.

Karaktere İtalyan aktör Stefano Cassetti hayat veriyor.


*Ayaz: Şık giyimli, gizemli bir Türk yolcu. Girişken bir tip.

Karakteri Hakan: Muhafız ve Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizilerinden tanıdığımız Almanya doğumlu Türk aktör Mehmet Kurtuluş canlandırıyor.


*Rik: Aptalca bir hayalin peşinden koşmak üzere Moskova’ya gitmeye niyetlenen, kendisini iyi bir Hristiyan olarak tanımlayan, ırkçı tavırlar sergileyen, biraz saftirik bir tip.

Rik karakterinde Jan Bijvoet‘i izliyoruz.


*Jakub: Bir görev için Moskova’ya gitmeye hazırlanan ve uçuş firması için çalışan bir mühendis.

Jaub karakterinde Polonyalı aktör Ksawery Szlenkier karşımıza çıkıyor.


*Ines: Belçikalı bir genç kız. Bir sosyal medya fenomeni. Bir etkinlik için Moskova’ya gitmeyi planlıyormuş.

Karakteri Alba Gaïa Bellugi canlandırıyor.


*Zara: Belçika’da yaşayan, hasta oğlunun tedavisi için Moskova’ya gitmeye hazırlanan Rus bir kadın.

Karaktere Regina Bikkinina hayat veriyor.


*Horst: Bir bilim adamı.

Karakteri Vincent Londez canlandırıyor.


*Osman: Faslı. Uçak havalanmadan önce uçağı temizlemeye çalışan bir temizlik görevlisi. Sessiz sakin, kendi halinde bir adam.

Osman karakterinde Nabil Mallat‘ı izliyoruz.


*Kadroda ayrıca Babetida Sadjo ve Astrid Whettnall gibi isimler yer alıyor. Sadjo, hafif bir tıp bilgisi olan Laura isimli bir kadını canladırıyor. Whettnall’ı ise uçağın hosteslerinden Gabrielle rolünde izliyoruz.


YAZARIN NOTU

Bölüm sayısının ve sürelerinin az olmasının da etkisiyle tek oturuşta izleyip bitirdiğim bir dizi oldu Into the Night. Karakterler fena değildi, hikayenin çıkış noktası ilgi çekiciydi falan ama uygulamada bir takım sıkıntılar vardı bana göre. Uçakta da olsalar ekibin güneşe yakalanmıyor oluşunun mantıklı bir açıklaması yoktu bence. Sürekli olarak batıya doğru yol almadılar sonuçta. Bir süre sonra doğuya da yol aldılar ve güneşin etkileyip hayatı bitirdiği yerlere geri döndüler. Bu geri dönüşler sırasında gündüz ile karşılaşmamış olmaları yadsınamaz bir bilimsel gerçeği yok saymak gibi bir şey olmuş.

Çok ciddiye almadan izlenmesi gereken bir dizi bence yukarıda belirttiğim nedenden ötürü Into the Night. Lakin yine de benzer bir türdeki başka bir Netflix dizisi The Rain’den daha ilgi çekici olduğu bir gerçek. Tüm eksilerine rağmen yeni sezon onayı almasını isterim.

FRAGMAN