Amazon, 1 Mayıs 2020 tarihinde izleyicilerini yeni bir komedi dizisiyle buluşturdu: Upload

The Office ve Parks and Recreation dizilerinin yaratıcısı olarak tanıdığımız Greg Daniels, dizimizin yaratıcısı konumunda. Daniels, dizinin hikayesini 2013 yılı içerisinde, The Office final yaptıktan sonra yazmaya başlamış. Daniels’a yapımcı koltuğunda Shepard Boucher, Mike Lawrence, Arielle Boisvert ve Shawn Williamson gibi isimler eşlik etmekte.

Tek kamera yöntemiyle çekilen dizinin ilk sezonu 10 bölümden oluşmakta. 2. sezonunun olup olmayacağı henüz belli değil. İlk bölümü 46 dakika uzunluğunda olan dizinin diğer bölümleri 24-32 dakika arası bir uzunluğa sahip.

KONU

2033 yılındayız ve teknoloji epey ilerlemiş durumda. Yaşanan teknolojik durumlardan biri de insan belleğinin ölümden sonra da yaşamaya devam edebiliyor oluşu.

Hikayemizin ana kahramanı Nathan Brown, 27 yaşında, yakışıklı, maddi durumu iyi, işinde başarılı bir genç adam. Teknoloji alanında çalışmalar yapıyor ve yakın zamanda ses getirecek bir işe imza atmaya hazırlanıyor. Hayat onun için tıkırında giderken sürücüsüz aracıyla ciddi bir trafik kazasına karışıyor. Sürücüsüz araçların kaza oranlarının neredeyse sıfır olduğu bir dönemde söz konusu kazanın büyük bir şüphe uyandırdığını belirtelim.

Kazada yaralanan Nathan, hastaneye kaldırılıyor. Hastanede ona ‘ameliyat ve yüklenme’ şeklinde iki seçenek sunuluyor. Sevgilisinin ve etrafındaki diğer sağlık personellerinin de baskısıyla Nathan yüklenmeyi seçiyor ve bu seçimin sonunda ölüyor. Belleği ise bir sanal gerçeklik firması tarafından yaratılan sanal bir cennette yaşamaya başlıyor. Peki, bu sanal cennet, Nathan için gerçek bir cennet olabilecek mi? Ölümden sonra aşık olmak mümkün mü? Gerçekten kaza mıydı? Bu ve benzeri soruların yanıtını aramaya başlıyoruz ilerleyen süreçte.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Konu bölümünde kendisinden epey bir bahsettiğimiz Nathan karakterine The Tomorrow People ve The Flash dizilerinden hatırlanabilecek Robbie Amell hayat veriyor.

Nathan’a ve daha onlarca rahmetliye müşteri hizmetleri temsilcisi olarak hizmet veren Nora karakterini Chicago Fire dizisinden anımsanabilecek Andy Allo canlandırıyor.

Nora, hizmet verdiği yüklenenler arasında Nathan’ı daha ilgi çekici buluyor ve ona daha fazla ilgi göstermeye başlıyor. Zaman geçtikçe ikili arasında bir uyum ve bağ oluşuyor. Nora, sanal gerçeklik gözlüğü takarak sanal cenneti ziyaret edebilmekte bu arada.

Nora’nın annesi o küçükken vefat etmiş. Babası da kanser hastası ve öleceği günü bekler halde. Babası şiddetle karşı çıksa da Nora’nın babasını sanal cennete yollamak gibi bir hayali var. Aşk hayatında şansı yaver gitmeyen biri ayrıca Nora.

Nathan’ın seksi bulduğu için birlikte olduğu ama duygusal hisler beslemediği kız arkadaşı Ingrid rolünde Briarpatch dizisinden anımsanabilecek Allegra Edwards‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Maddi durumu iyi olan Ingrid, Nathan’ın sanal cennetteki masraflarını karşılayan kişi konumunda. Ingrid için emrivakileri seven bir tip diyebiliriz.


Nathan’ın sanal cennetteki ilk arkadaşı olmaya aday kişi olan Luke karakterinde The Moodys ve Sirens dizilerinden anımsanabilecek Kevin Bigley‘yi izliyoruz.

*Nora’nın çalışma arkadaşı Aleesha karakterinde Zainab Johnson karşımıza çıkıyor.

*Nathan’ın annesi Viv karakterini True Blood dizisinden anımsanabilecek Jessica Tuck canlandırıyor.

*Nathan’ın kazayı araştırmak niyetinde olan meraklı kuzeni Fran karakterine Elizabeth Bowen hayat veriyor.

*Nathan’ın iş ortağı Jamie rolünde Nurses, Suits ve The L.A. Complex gibi dizilerden anımsanabilecek Jordan Johnson-Hinds karşımıza çıkıyor.

*Nora’nın babası Dave karakterini The Great Indoors ve Silicon Valley dizilerinden hatırlanabilecek Chris Williams canlandırıyor.

*Nora’nın patronu Lucy rolünde ise Andrea Rosen‘ı izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Dizinin henüz ilk 3 bölümünü izleniş bulunuyorum. İlk bölümü epey eğlenceli geçmişti. Absürt bir havası vardı, bilim kurgu ögelerini izlemesi oldukça keyifliydi. 2. ve 3. bölümlerde ise olay biraz daha duygusal bir hal almaya başladı. Komedisinin ve bilim kurgusunun yanında trajik bir yönü de var aslında dizinin.

Nathan karakterini de Nora karakterini de Ingrid karakterini de izlemesi keyifli. Bu üçlüyü başka karakterlerin de destekleyebilmesi lazım ama. Şu ana kadar bu konuda çok da başarılı oldukları söylenemez.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.

FRAGMAN