Tatil dönemi dizilerinin yoğun bir şekilde karşımıza çıktığı bir yıl sonu geçiriyoruz. Söz konusu dizilerden biri de FOX’un 4 Aralık’ta başlayan yeni komedisi The Moodys.

The Moodys, 2012 yılında Avustralya’nın ABC kanalında yayınlanan A Moody Christmas isimli mini diziden uyarlandı. Dizimizin proje aşamasının başlarındaki ismi de A Moody Christmas‘tı bu arada. Sonradan isim değişikliğine gidildi.

The Moodys‘in değişik bir yayın takvimi var. 6 bölümden oluşacak olan dizinin ilk 2 bölümü 4 Aralık’ta yayınlandı. 9 ve 10 Aralık’ta ikişer bölüm daha yayınlayıp sezonu tamamlayacak dizimiz.

Dizinin senaryosunu Bob FisherRob Greenberg ve Tad Quill üçlüsü kaleme almış. Fisher ve Greenberg, dizinin yönetmenliğini üstlenmişler ayrıca. Yapımcı koltuğunda bu üçlüye Jason Burrows, Phil Lloyd, Trent O’Donnell, Eric Tannenbaum ve Kim Tannenbaum gibi isimler eşlik etmiş.

KONU

Dizi, çekirdek versiyonu 2 ebeveyn ve 3 yetişkin evlattan oluşan Moody ailesini merkezine alıyor. Ailenin geniş versiyonu da mevcut elbette yazının ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz üzere.

Birbirlerine sıkı sıkıya bağlı ama hafiften işlevsiz durumda bir aile diyebileceğimiz Moody ailesinin üyeleri Noel tatili dönemi için Chicago’daki aile evinde bir araya gelecekler. Söz konusu aile üyelerinin her birinin kendi eksantriklikleri, hayat karmaşaları ve birbirlerinden sakladıkları sırları mevcut ve haliyle bol vakalı ve eğlenceli bir tatil süreci bekliyor bizi.

Soldan Sağa: Sean Jr. – Bridget – Sean – Ann – Dan

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

Moody ailesinin çekirdek versiyonuyla başlayalım o vakit.

*Ailenin babası Sean rolünde Rescue Me, Sex & Drugs & Rock & Roll ve Animal Kingdom gibi dizilerden tanıdığımız Denis Leary‘yi izliyoruz. Ailenin annesi Ann rolünde ise WeedsHow to Live with Your Parents (For the Rest of Your Life)Sharp Objects gibi dizilerden aşina olduğumuz Elizabeth Perkins karşımıza çıkıyor. İkilinin çocuklardan gizlediği bir kanser sırrı mevcut.

*Ailenin en büyük çocuğu Sean Jr. karakterine Man Seeking Woman ve Undeclared dizileri dışında Goon, This Is the End ve She’s Out of My League gibi birçok sinema filminden de yakinen tanıdığımız Jay Baruchel hayat veriyor. Sean Jr., sürekli hayal kuran ve batıran, düşünmeden hareket eden, patavatsız, hala ebeveynleriyle birlikte yaşayan, henüz olgunlaşmamış bir adamdır.

*Ailenin ortanca çocuğu Bridget karakterini Sideswiped dizisinden anımsanabilecek Chelsea Frei canlandırıyor. Bridget, avukatlık yapıyor ve 3 Moody çocuğu arasında hayatı en rayında gideni. Görünürde mükemmel bir evliliği var ama kocasını yakın zaman içerisinde aldatmış olduğu gibi küçük de bir sırrı bulunuyor.

*Ailenin en küçük çocuğu Dan rolünde ise Midnight, TexasThe Borgias ve UnReal gibi dizilerden tanıdığımız François Arnaud‘yu izleme fırsatı yakalıyoruz. Dan, New York’ta yaşıyor ve ünlü bir fotoğrafçının yanında çalışıyor. Nevrotik seviyede romantik bir adam olarak tarif edilebilecek Dan, Chicago’ya beraber gelmesi gereken kız arkadaşı tarafından yeni terk edilmiş durumda ve ebeveynlerine bu konuda yalan söylüyor. Dan’in hayatına girmiş tüm kız arkadaşları tarafından terk edilmiş olmak gibi bir özelliği mevcut.


Sean Jr., Bridget ve Dan üçlüsünün kuzenleri olan Marco rolünde ArrowThe Other Two ve Sirens gibi dizilerden hatırlanabilecek Josh Segarra‘yı izliyoruz. Yakışıklı, karizmatik ve iyi para kazanan bir adam olan Marco, Chicago’ya kız arkadaşı Cora ile birlikte geliyor.

Marco’nun kız arkadaşı Cora rolünde Deadly Class dizisinden hatırlanabilecek María Gabriela de Faría‘yı izleme fırsatı yakalıyoruz. Cora, Moody evine geldiği ilk andan itibaren Dan ile aralarında bir çekim oluşuyor ve her fırsatta muhabbet etmeye başlıyorlar. Mücevher dizayn ediyor, barmenlik ve bakıcılık yapıyor. Her türlü işe el atan biri yani. Aynı zamanda çulsuz. İnsanlarla çabuk kaynaşan ve mizah anlayışı olan biri olduğunu da söylemek mümkün.

*Sean’ın erkek kardeşi Roger rolünde Gerry Dee‘yi izliyoruz. Mukta (Ulka Simone Mohanty) isimli genç ve güzel sevgilisi ile birlikte gelmiş Roger aile evine.

*Sean’ın ihtiyar annesi Mary rolünde Linda Goranson karşımıza çıkıyor.

*Kevin Bigley (Sirens), Mike Paterson, Tristan D. Lalla, Kwasi Songui, Raphael Grosz-Harvey (The Art of More), Sarah Booth (21 Thunder, [dizi]Helix) ve Megan Park (The Secret Life of the American Teenager) ise tekrar eden rollerle veya konuk oyuncu olarak karşımıza çıkacak diğer isimler konumundalar.

YAZARIN NOTU

İlk bölüm itibarıyla epey memnun kaldım ben diziden. Dan, Bridget ve Cora karakterlerini izlemesi keyifliydi özellikle. María Gabriela de Faría-François Arnaud uyumu hoşuma gitti. Genel olarak da oldukça cazip bir kadrosu var zaten dizinin. Eğlenceli de bir dizi olmuş ayrıca. Yirmişerden toplam 120 dakika zaten hepi topu dizi. Sezonun sonu görülür kolay bir şekilde diye düşünüyorum.

Bu da dizinin fragmanı: