Amerika’nın ulusal kanallarında yaz mevsiminde yarışmalara ve tekrarlara dayalı bir yayın programı hakim olur ve genelde pek yeni dizi yayınlamazlar. Ancak sayısı az olsa da elbette karşımıza bazı diziler geliyor. Midnight, Texas da NBC’nin geçtiğimiz yaz ekrana getirdiği bir dizi oldu. Hatta ekrandaki dizilerin en ilgi çekeni olmayı bile başardı ve kendisini ikinci sezona taşıdı.

Dizinin ekrana gelen ilk sezonu 13 bölümden oluşuyor. İkinci sezonu ise öncekinin aksine sonbahar sezonunda ve 26 Ekim’de başlayacak. Doğaüstü drama türündeki proje, Charlaine Harris’in aynı isimli roman serisinden uyarlandı. Kendisi True Blood’ın uyarlandığı The Southern Vampire Mysteries serisiyle de biliniyor.

Peki, nasıl bir diziden bahsediyoruz?

Konusu:

Manfred Bernardo, basit numaralarla insanlara istediğini veren ve karavanında yaşayan genç bir psişiktir. Rahmetli büyük annesiyle birlikte çevirdikleri bazı işler nedeniyle peşindeki adamlardan kaçmaya başlar ve seçeneklerinin tükendiği düşündüğü bir anda halen gördüğü büyük annesinin hayaleti kendisine Texas’ın Midnight kasabasını tavsiye eder.

Midnight, özel güçleri olanların veya doğa üstü varlıkların yaşadığı, gelen gidenin az olduğu ve dışarıyla etkileşimin minimumla kaldığı bir yerdir. Vampir, cadı, eski bir melek, şeytan, şekil değiştiren… Manfred saklanmak ve vakit geçirmek için geldiği bu yerde kendi işine bakmak istese de kasaba, onun gelişinden sonra kendisini etkisi altına almak isteyen bazı güçlerin hedefi olunca bunu yapamaz.

Emilio – Olivia – Bobo – Fiji – Lemuel – Manfred – Joe – Creek

Ana Karakterler

  • Manfred Bernardo (François Arnaud), kendisini takip edenlerden kaçmak için Midnight’a yerleşen bir psişik. İstemeyerek de olsa kasabanın sorunlu geçmişine bulaşıyor, sonrasında gelecek tehlikeye karşı onları bırakıp gidemiyor.
  • Bobo Winthrop (Dylan Bruce), kasabanın rehine dükkanının sahibi bir insan. Manfred, Olivia ve Lemuel’in ev sahibi. Fiji ile yakın arkadaşlar. İyi ve korumacı birisi. 
  • Fiji Cavanaugh (Parisa Fitz-Henley), kasabanın büyücülükle ilgili malzeme satan mağazasını işletiyor. Bir cadı ama ne kadar güçlü olduğunu kabul etmekte biraz zorlanıyor.
  • Olivia Charity (Arielle Kebbel), serbest çalışan bir kiralık katil. Sahip olduğı silahı kadar sırrı olan sert birisi. Lemuel ile iyi anlaşıyorlar.
  • Joe Strong (Jason Lewis), kimliğini çoğu kişiden saklayan eski bir melek. Midnight’a gelmek üzere olan büyük tehlikeyle ilgili bazı uyarılarda bulunuyor. Eşcinsel ve Chuy isminde bir eşi var.
  • Lemuel “Lem” Bridger (Peter Mensah), karanlık geçmişi olan bir vampir. Kasabaya 1950’li yıllarda gelmiş ve hiç gitmemiş.
  • Creek Lovell (Sarah Ramos), Manfred’in yan komşusu. Garsonluk yapıyor, babasıyla pek anlaşamasa da tanıştıktan sonra Manfred’le iyi anlaşmaya başlıyor. Sorunlu bir erkek kardeşi de var.
  • Emilio Sheehan (Yul Vazquez), kasabanın rahibi. Sessiz karakterinin altında aslında bir şekil değiştiren (weretiger) olması yatıyor.

Dürüst olmak gerekirse Midnight, Texas’a dizi kıtlığı yaşadığımdan veya bir bilim kurgu dizisi izlemek istediğimden falan değil, böyle bir kadroyu bir arada bulduğum için merak sonucu başladım. Ana kadrosundaki bazı isimlerin diğer dizilerden de bildiğiniz ya da sevdiğiniz isimler olması gayet muhtemel.

İlk sezonunu geçtiğimiz yazın daha rahat olan dizi programında takip ettiğimiz için izlemesi daha rahat oldu. İlk bir-iki bölümde ne tarzda bir dizi olduğunu haliyle belli eden, devamında da o seviyede giden bir yapım. Eğer beklentiniz yüksek olmazsa bir noktada eğlenmeye bile başlayabilirsiniz. Hatta efektlere ayrılan ya da daha doğrusu ayrılmayan bütçe bile bende bu etkiyi yaratmayı başardı.

Midnight, Texas dizisi genel olarak böyle işte. Bir tarafından ilginizi çektiyse denemeniz tavsiyedir. İyi seyirler.

Not: Diziyle ilgili daha önce bu yazının altında yorum yapılıyordu.