Netflix’in yeni komedisi Merry Happy Whatever‘ın tanıtımıyla karşınızdayız bugün.

GİRİZGAH

28 Kasım 2019 tarihinde izleyiciyle buluşan Merry Happy Whatever‘ın yaratıcısı daha önce Everybody Loves Raymond, The Odd Couple ve Up All Night gibi komedi dizilerinde çalışmış olan Tucker Cawley. Ona yazar masasında Talia Bernstein eşlik etmiş. Bölümlerin yarısını sektörün komedi denince akla gelen ilk isimlerinden biri olan Pamela Fryman yönetmiş. Yapımcı koltuğunda ise Cawley’ye Dana Honor, Aaron Kaplan, Wendi Trilling ve Dennis Quaid gibi isimler eşlik etmiş.

Bir tatil dönemi hikayesi sunan dizi, bir aile ve ilişki komedisi olma özelliği taşıyor. 8 bölümden oluşan kahkaha efektli komedi dizisinin bölüm süreleri ise 25-29 dakika aralığında değişiyor. Dizinin 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz belli değil.

KONU

Matt, Noel tatili için 10 günlüğüne kız arkadaşının memleketine gitmeyi kabul etmiş olan bahtsız bir erkek. Los Angeles’ın sıcak havası ve modern dünyasından kopup Philadelphia’nın soğuk iklimi ve muhafazakar kafa yapısına sahip insanlarıyla geçecek olan 10 uzun gün. Bakalım bu 10 günlük süreçte Matt’in ve Quinn familyasının başından neler geçecek?

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

*Bahtsız bedevi dostumuz Matt rolünde Undateable dizisinden tanıdığımız Brent Morin‘i izliyoruz.

Matt, Los Angeleslı, başarısız/debelenen bir müzisyen. Kız arkadaşı Emmy’yi çok seviyor, ailesine uyum sağlamaya ve kendini onlara kabul ettirmeye çalışıyor bu tatil dönemi süresince elinden geldiğince iyi niyetle. Lakin ilk etapta ailenin diğer iki dışlanmışı olan damat Todd ve gelin Joy dışında pek sıcak bir karşılama aldığı söylenemez.


*Matt’in kız arkadaşı Emmy rolünde Brent Morin’in Undateable’dan rol arkadaşı olan Bridgit Mendler karşımıza çıkıyor. Mendler’ı ayrıca Good Luck Charlie isimli diziden de hatırlayabilirsiniz.

Emmy, Los Angeles’a çalışmak üzere taşınmış. Orada mutlu ama ailesini de özlemiyor değil hani. Yalnız ailesi onun mikroskopu gibi bir şey. Hayatı ve ilişkisiyle ilgili görmek istemediği küçük sorunları görünür hale getirmek gibi bir özellikleri var onun etrafındalarken.


*Emmy’nin babası Don Quinn karakterinde Goliath, Fortitude, The Art of More ve Vegas dizileri dışında birçok sinema filminden de yakinen tanıdığımız Dennis Quaid‘ı izleme fırsatı yakalıyoruz.

Don, asabi, otoriter ve eski kafalı biri. Özellikle kendi yazdığı aile geleneklerine fena halde takıntılı bir adam. Çocuklarının hayatına her konuda karışma hakkını kendinde gören tarzda biri ayrıca. Eşi vefat edeli 3 yıl kadar olmuş. Kendisinin kasabanın şerifi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.


*Emmy’nin ağabeyi Sean karakterine Angie Tribeca, Perfect Couples ve Mr. Mom dizilerinden tanıdığımız Hayes MacArthur hayat veriyor.

Sean, karakteristik olarak babasının izinden gitme eğilimi olan ve onaylanma ihtiyacı hisseden bir adam. Evli ve 3 çocuk babası.


*Sean’ın karısı Joy rolünde Disjointed ve Melissa & Joey dizilerinden anımsanabilecek Elizabeth Ho‘yu izleme şansı elde ediyoruz.

Joy, Sean’ı ve beraberinde tüm Quinn familyasını idare etme yeteneği gelişmiş bir kadın. Matt’in yeni dahil olacağı Dışlanmışlar Kulübü’nün etkin üyesi konumunda ayrıca kendisi.


*Emmy’nin ablası Patsy rolünde Murdoch Mysteries ve The Bold Type gibi dizilerden anımsanabilecek Siobhan Murphy‘yi izliyoruz.

Patsy, annelik özlemi çeken ve hamile kalmaya çalışan bir kadın. Bu annelik ihtiyacını aile içerisinde bazı alanlarda rahmetli annesinin yerini doldurmaya çalışarak geçiren bir ev hanımı Patsy.


*Patsy’nin kocası Todd rolünde Veronica Mars ve Aliens in America dizilerinden anımsanabilecek Adam Rose karşımıza çıkıyor.

Aile içerisinde sesini çıkarmayı çok fazla tercih etmeyen, uzun yıllardır kendini tam olarak kabul ettirmeyi başaramasa da umutla çabalamaya devam eden bir adam Todd. Dışlanmışlar Kulübü’nün kurucu üyesi kendisi.


*Emmy’nin diğer kız kardeşi Kayla karakterini Hellcats, Carol’s Second Act ve Clipped dizilerinden tanıdığımız Ashley Tisdale canlandırıyor.

Kayla, Emmy ve Matt’in geldiği günün sabahında kocası tarafından terk ediliyor ve sonrasında inişli çıkışlı bir ruh hali içerisinde hayatını çözümlemeye çalışmaya başlıyor. Bu yolda da dert ortağı olarak kendine Matt’i seçiyor.


*Yukarıda saydığımız isimlere ek olarak; Don’un resmiyete kavuşmamış bir flört halinde olduğu Hemşire Nancy rolünde The Jamie Foxx Show, NYPD Blue ve Siren gibi dizilerden tanıdığımız Garcelle Beauvais‘i, Sean-Joy çiftinin oğulları Sean Jr. ve Donny rollerinde Mason Davis ve Lucas Jaye‘i, Kayla’nın kocası Alan rolünde ise Jason Ritter‘ın küçük erkek kardeşi olarak tanıdığımız ve aynı zamanda The McCarthys, Arrow gibi dizilerden anımsayabileceğiniz Tyler Ritter‘ı izliyoruz tekrar eden rollerle.

YAZARIN NOTU

İçinde klişeler barındıran bir dizi, komiklik seviyesi de tartışılır ama cazip kadrosunun etkisiyle izletiyor bir şekilde kendini. Brent Morin’i izlemeyi özlemişim, Ashley Tisdale’i zaten çok severim, Hayes MacArthur her daim bir görev adamıdır, Dennis Quaid da rolü keyifle üzerine giymiş gibiydi falan ama benim dizide izlemekten en çok keyif aldığım isim Elizabeth Ho oldu diyebilirim.

Ucu kapalı bitti dizinin ama isterlerse 1 sene sonrasına atlayıp yeni bir tatil dönemi buluşması yaşatabilirler bize pekala. Bu fikir de cazip geliyor açıkçası bana. Devam etmezse çok fazla üzülmem ama önümüzdeki sene bu zamanlarda 2. ve son bir sezonla gelirse de memnun olurum elbette.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim bu kadar. İzleyecek olanlara iyi seyirler dilerim.

Bu da dizinin Türkçe altyazılı fragmanı: