26 Eylül 2019 tarihinde CBS’te yeni bir komedi dizisi başladı: Carol’s Second Act

GİRİZGAH

Henüz 2 bölümü geride kalan dizi, perşembe akşamları Mom’ın arkasından 21.30-22.00 saat aralığında yayınlanıyor. İlk bölümünde 0.73 reyting oranı ve 5.965.000 izleyici sayısı, ikinci bölümünde ise 0.70 reyting oranı 5.682.000 izleyici sayısı elde etmiş durumda. İlk bölümü izleyen kişiler, çok büyük oranda bölümün başından memnun kalkmış ve ikinci bölüme de bir şans vermiş gibi görünüyor. İlk 2 hafta itibarıyla kanalın diğer yeni komedileri Bob ♥ Abishola‘dan daha çok izleyici çekerken The Unicorn‘un ise çok az gerisinde kalmış durumda.

Carol’s Second Act‘in yaratıcıları, aynı zamanda Trophy Wife’ın da yaratıcıları olan Emily HalpernSarah Haskins ikilisi. Yönetmen koltuğunda Man with a Plan, 9JKL, How I Met Your Mother, Two and a Half Men, Just Shoot Me! ve Frasier gibi bir çok dizide çok fazla sayıda bölümde kamera arkasına geçmiş olan Pamela Fryman oturuyor ilk 3 bölüm itibarıyla. Yapımcı koltuğunda Halpern, Haskins, Fryman üçlüsüne Patricia Heaton, Adam Griffin, Rebecca Stay, Dana Honor, David Hunt ve Aaron Kaplan gibi isimler eşlik ediyor.

Daha sonradan uzatma ya da kısaltma almazsa ilk sezonu klasik bir şekilde 13 bölüm sürecek olan Carol’s Second Act’in kahkaha efektli bir iş yeri komedisi olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

KONU

Carol Kenney, eşinden boşanmış, yetişkin 2 çocuğu olan bekar bir anne. Uzun yıllar boyunca öğretmenlik mesleğini icra etmiş olan Carol, yaşadığı boşanmanın ardından çocuklarının da artık büyümüş olmasını fırsat bilerek yeniden üniversiteye gitmeye ve hayalindeki bir diğer mesleğe sahip olmaya karar vermiştir. Ellisinden sonra Tıp fakültesinden mezun olmuştur ve an itibarıyla stajyer doktor olmak için hazırdır.

KARAKTERLER VE OYUNCULAR

 

Dr. Carol Kenney (Patricia Heaton):

Konu bölümünde kendisinden epeyce bahsettiğimiz Carol, yeni mesleği konusunda epey hevesli bir kadın. İlk iş gününde yarı yaşındaki stajyer doktor arkadaşları ve yine yarı yaşındaki kıdemli doktor amirine takılmayacak kadar da gururlu ve mutlu bir kadın ayrıca. Elli küsur yılın getirdiği hayat tecrübesi ve sahip olduğu yeni tıp bilgileri eşliğinde faydalı bir doktor olabilmeyi arzuluyor Carol.

Epey çenesi düşük, başına buyruk, girişken, doğal ve eğlenceli bir tip Carol.

Aktrisi dokuzar sezon süren The Middle ve Everybody Loves Raymond gibi uzun soluklu komedi dizilerine ek olarak ömrü tek sezonla sınırlı kalan Back to You isimli diziden de hatırlayabilirsiniz.


 

Dr. Daniel Kutcher (Jean-Luc Bilodeau):

Carol ile aynı gün göreve başlayan genç stajyer doktorlardan biri. Kendine aşık bir tip. Özgüveni tavan, kendini diğerlerinden üstün gören, eksi taraflarının bilincinde olmayan ve bu sebeple komik durumlara düşen eğlenceli bir tip.

Aktörü Baby Daddy ve Kyle XY dizilerinden yakinen tanıyoruz.

 


 

Dr. Caleb (Lucas Neff):

Carol ile aynı gün göreve başlayan stajyer doktorlardan biri. Rahat bir tip ama aynı zamanda hafiften tırsak da. Biraz saf biri olduğunu söylemek de mümkün. Bu stajyerlik işini ona doktor babası torpil yaptırarak ayarlamış.

Aktörü American Princess, Downward Dog ve Raising Hope dizilerinden tanıyoruz.

 

 


 

Dr. Lexie Gilani (Sabrina Jalees):

Carol ile aynı gün göreve başlayan stajyer doktorlardan biri. Bir göçmen çocuğu. Ailesinden üniversite mezunu olan ilk kişi. Davranış olarak hafiften ayarsız, konuşurken filtresiz, biraz da çatlak bir tip.

Bu dizi aktrisin ilk ciddi işi konumunda.

 

 


 

Dr. Maya Jacobs (Ito Aghayere):

Söz konusu 4 stajyer doktorumuzdan sorumlu kıdemli doktor. Bu dörtlüyü idare etmek kolay bir iş değil. Özellikle kendisinden yaşça çok büyük olan ve bu sebeple her şeyi çok iyi bildiğini zanneden Carol’dan epey rahatsız. Otoriter, ciddi bir yapısı var.

Bu dizi aktrisin ilk ciddi işi konumunda.

 

 


Dr. Stephen Frost (Kyle MacLachlan):

Hastanedeki uzman doktorlardan biri. İhtiyaç duyduğu anlarda ufak tefek işler için Maya’dan stajyerlerimizden birini ödünç alıyor. Coşkulu tepkileri olan, hafiften uçuk kaçık bir tip.

Aktörü Twin Peaks, Desperate Housewives ve Sex and the City gibi dizilerden yakinen tanıyoruz.

 

 


 

Jenny Kenney (Ashley Tisdale):

Carol’ın güzel ve alımlı kızı. Annesini yeni mesleği konusunda destekliyor. İlaç mümessilliği yapıyor olması dolayısıyla hastanede sıkça görüyoruz kendisini.

Aktrisi ömrü tek sezonla sınırlı kalan Hellcats ve Clipped dizilerinden tanıyoruz.

 

 


 

Dennis (Cedric Yarbrough):

Hastanenin baş hemşiresi. Suratsız ve asabi bir tip.

Aktörü Speechless ve Reno 911! dizilerinden anımsayabilirsiniz.

 

 


YAZARIN NOTU

İlk bölümü ikinci bölüme oranla daha fazla sevmekle birlikte genel olarak memnunum diziden. Sevdiğim oyunculardan kurulu bir kadrosu var dizinin ve bu benim için büyük bir artı konumunda. Bunun yanında yeterince eğlenceli bir dizi de ayrıca. Patricia Heaton’ın da Jean-Luc Bilodeau’nun da kendilerine son derece uygun roller bulduklarını söylemek mümkün. İkisini doya doya izlemek adına 2. sezon onayını kapamayacak olsa bile ilk sezon için en azından 5 ek bölüm siparişi almasını isterim dizinin.

Benim diziyle ilgili söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. İzlemeye niyeti olanlara iyi seyirler dilerim.