Netflix’in Brezilya yapımı yeni dizisi Sintonia, 9 Ağustos 2019 tarihinde izleyiciyle buluştu. Bu da dizinin fragmanı:

Gençlik dizisi ve suç draması türlerini harmanlayan Sintonia‘nın konusu kısaca şöyle:

São Paulo’da bir gecekondu mahallesinde yaşayan Doni, Nando ve Rita isimli 3 genç, bir yandan küçük yaşlarda başlayan dostluklarını sürdürmeye çalışırlarken bir yandan da müzik, uyuşturucu ticareti ve din gibi kavramların orta yerinde ayakta kalma, hayallerini kovalama ve kendilerini bulma çabası içerisindeler.

Dizinin yaratıcıları KondzillaGuilherme Moraes Quintella ve Felipe Braga. Kondzilla, dizinin yönetmenliğini de üstleniyor ayrıca. Yapımcı koltuğunda ise Felipe Braga’ya Alice Braga ve Rita Moraes eşlik ediyor.

Dizinin ilk sezonu 6 bölümden oluşuyor. 2. sezonunun olup olmayacağı ise henüz bilinmiyor. Dizinin bölüm süreleri ise 36-48 dakika arasında değişiyor.

Dizinin başrollerini M.C. Jottapê, Christian Malheiros ve Bruna Mascarenhas isimli 3 genç ve tecrübesiz isim paylaşıyor.

Jottape, tek hayali müzik sektöründe kariyer yapmak olan Doni karakterine hayat veriyor. 17 yaşında, liseli bir genç Doni. Fakir ve suçlu kaynayan mahallenin istisna çocuğu. Babası mahallede bir bakkal dükkanı işleten, dürüst, dindar bir adam. Ekonomik durumları mahallenin geneline oranla daha iyi durumda. Okuyup bir meslek sahibi olmasını isteyen ebeveynlerinin aksine Doni bir an önce müzik sektörüne kapağı atma derdinde. Funk müzik türünde şarkılar yazıp söylüyor.

Malheiros, uyuşturucu ticareti işinde olan Nando karakterini canlandırıyor. 19 yaşındaki Nando, evli ve çocuklu. Yaşına göre olgun biri olduğu söylenebilir. İşle alakalı çevresinde soğukkanlı, sert biri. Doni ve Rita’nın yanında olduğu zamanlarda ise kısmen daha rahat bir genç. Bir yandan arkadaşlarının sorunları olduğunda onların yardımına koşuyor, bir yandan ailesine vakit ayırmaya çabalıyor ve bir yandan da içinde yer aldığı yasa dışı örgütte statü kazanmaya çalışıyor Nando.

Mascarenhas ise Rita karakteriyle karşımıza çıkıyor dizide. Henüz hayattaki nihai amacını bulamamış bir genç kız Rita. Nando ve Doni dışında bu hayatta başka bir yakını yok. Kaçak ürünler ve küçük miktarda uyuşturucu satarak geçimini sağlamaya çalışıyor. Bunlarla oyalanırken kendini din, kilise gibi kavramların orta yerinde buluyor birden.

Vanderlei Bernardino‘yu Doni’nin babası rolünde izliyoruz tekrar eden bir rolle. Leilah Moreno, Doni’nin yaptığı bir şarkıyı beğenen profesyonel bir şarkıcı olan Dondoka karakteriyle karşımıza çıkıyor. Danielle Olímpia‘yı Rita’nın bir arkadaşı rolüyle izliyoruz. Fernanda Viacava, mahalledeki kilisenin papazı ve Rita’nın annesinin eski bir arkadaşı olarak karşımıza çıkıyor. Julia Yamaguchi‘yi de Nando’nun karısı rolünde izliyoruz.

YAZARIN NOTU

Basit bir dizi olsa da kendisini izletti bir şekilde Sintonia. Bölüm sayısının azlığı, bölüm sürelerinin çok uzun olmayışı gibi faktörler ve özellikle Doni’nin hikayesinin nispeten daha cazip oluşu sezonu tamamlamamı sağladı. Oyuncular tecrübesiz olunca oyunculuklar da zayıf kaldı haliyle. Ucu ise kapalımtırak bitti bu arada. Yeni sezon onayı almazsa üzülmem ama alırsa da izlemeye devam ederim muhtemelen.