get_down_xlg

Durmak nedir bilmeyen ve dizi sektöründe seri üretim fabrikası haline gelen dijital platform Netflix’in 12 Ağustos’ta izleyici ile buluşturduğu, şu ana kadarki en yüksek bütçeli dizisi olduğu iddia edilen, son bombası The Get Down‘ın tanıtımına hoş geldiniz.

the-get-down-logo

KİMLİK BİLGİLERİ

Tür: Drama, Dönem Draması, Müzikal, Suç

Sezon – Bölüm Sayısı: 1 Sezon – 12 Bölüm

Onay Durumu: 2. sezon onayı almadı henüz. (İlk sezonun 6 bölümlük ilk yarısı 12 Ağustos’ta yayınlandı, kalan 6 bölüm ise 2017 yılı içerisinde izleyici ile buluşacak.)

Süre: İlk bölüm 93 dk., diğer bölümler 52-64 dk. arası.

Mutfaktakiler: Stephen Adly Guirgis, Baz LuhrmannMarney HochmanThomas KellyCatherine MartinKerry OrentShawn RyanPaul WattersAaron SeliquiniElliott WheelerWilliam Rexer

Yayınlandığı Dijital Platform: Netflix

WikipediaIMDB – Resmi Site –  Twitter – Facebook

maxresdefault

KONU

Diziyi sahne adıyla Mr. Books, asıl adıyla Ezekiel karakteri 1996 yılında New York’ta hınca hınç dolu bir kalabalığa konser verirken açıyoruz. Rap şarkılarında 1977 New York’unu bozulmuşluğuyla, yozlaşmışlığıyla betimlerken, o yollarda özel hayatında olup biten iyi, kötü her şeyi de mikrofona döküp kalabalığı coşturuyor Ezekiel. Bundan sonra da ara ara kendimizi 1996 yılında Mr. Books’u dinlerken bulsak da hikayemiz 1977 New York’unda Ezekiel ve arkadaşlarının başından geçenlere, hayallerine ve hayal kırıklıklarına odaklanıyor.

Ezekiel ve arkadaşları, New York’ta siyahi ve Latin vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı kenar semtlerden (gettolardan) biri olan Bronx’ta yaşamaktadır. Bronx, suç oranları ve yozlaşmışlık bakımından Harlem‘e rakip konumundadır o yıllarda. Ama Bronx; Harlem’e oranla daha fazla hırpalanmış, daha fazla yağmalanmış durumdadır. Bronx’ın orta yaşlı ve yaşlı insanları, semtin bu bitikliğine gençlere oranla daha fazla duyarsızlaşmış ve adapte olmuşken, genç nesil arasında bir başkaldırış ruhu, hip hop ruhu semti ele geçirmiş durumdadır. Çetelerin, uyuşturucu ticaretinin, fuhuşun, sigorta dolandırıcılığının, yıkım ve yağmalamaların, cinayetlerin cirit attığı bu ölü semtte genç nesil, rap müzik, grafiti sanatı, break dans, DJ’lik tutkusu ve disko sevdası ile nefes alıp kendini bulmaktadır. Dizimiz de işte herkesi ele geçirmeye başlayan bu hip hop ruhunu Ezekiel ve arkadaşları aracılığıyla bize aktarmaya çalışıyor.

The-Get-Down-beat-bb21-2016-billboard-1548

KARAKTER VE OYUNCULAR

ANA KARAKTERLER

get_down_ver3

Ezekiel Figuero/Zeke/Mr. Books (Justice Smith):

Kelimelerle arası çok iyi olan, gelecek vaat eden genç bir rapçi. Ayrıca çok da iyi piyano çalıyor. Zeki, yetenekli, hırslı, azimli, mücadeleci, çabuk gaza gelen, doğru bildiği yolda ilerlemekten vazgeçmeyen, bu dünyaya kendi izini bırakmaya kararlı bir genç. Annesi rahmetli olmuş, teyzesi ve onun erkek arkadaşının yanında yaşıyor. Küçüklüğünden beri Mylene’e aşık. Ama bir o kadar da müziğe aşık. Sonunda Mylene’e açılıp aşkına karşılık almaya başladığı bir dönemde bir yandan da yeni tanıştığı Shaolin Fantastic ile diğer aşkı olan müziğin peşinden koşmaya başlayınca bu 2 aşkı arasında dengeyi tutturamadığı ve ani elektriklenmelere sebebiyet verdiği zevkli ve yorucu bir sürecin içine düşüyor. Mylene ile beraber Bronx’tan çıkıp, Manhattan’a yerleşip beraberce başarılı bir müzik kariyeri ile bezeli bir hayat yaşamak, Ezekiel’in en büyük hayali.

get_down_ver6_xlg

Mylene Cruz (Herizen F. Guardiola):

İnanılmaz bir sese ve yeteneğe sahip Mylene, şarkı söylemeyi çok seviyor. Bir gün tıpkı idolü Donna Summer gibi bir disko kraliçesi olmanın hayallerini kuruyor. Şimdilik babasının vaizliğini yaptığı kilisede kilise korosuyla beraber dini şarkılar söylemekle yetiniyor; ama yakaladığı her fırsatta hayalinin peşinden koşmaktan vazgeçmiyor. Babası bu hayaline şiddetle karşı çıkıp, annesi nispeten daha ılımlı davransa da bu yolda aileden en büyük destekçisi amcası Francisco Cruz oluyor. Ezekiel ile kankaları Regina ve Yolanda da bu hayalini gerçekleştirme konusunda Mylene’in en büyük destekçileri arasında yer alıyor.

Hırslı, mücadeleci, inatçı, insanları sesi, şarkı söyleyişi, fiziği, gülüşü ve sempatikliği ile kolayca büyüleyebilen bir genç kız.

get_down_ver7_xlg

Shaolin Fantastic/Shao (Shameik Moore):

Sokakların çocuğu. Bronx’ın en popüler diskosu Les Inferno’nun karanlık işler de yapan sahibesi Fat Annie’nin göz bebeği. Heyecan arayan, atletik biri, artistik ve spektaküler hareketlere sahip çok iyi bir koşucu. Kıskanç, öfkeli, sağı solu belli olmayan, eksantirik, esrarengiz, suça meyilli, hedefe giden yolda her yol mübah anlayışına sahip bir genç. Bir gün idolü olarak gördüğü Grandmaster Flash gibi başarılı bir DJ olmak en büyük hayali.

Mylene’i Ezekiel için bir dikkat dağıtıcı olarak gördüğü için ona güvenmiyor ve ters davranıyor. Ama içten içe büyük kıskançlık duyduğu hal ve hareketlerine yansıyor.

YAN KARAKTERLER

114681

Francisco Cruz/Papa Fuerte (Jimmy Smits):

Mylene’in amcası. Toplum Çoklu Servis Hizmeti Merkezi’nin başkanı. Başarılı ve yeterince zengin bir iş adamı olsa da kulaktan kulağa kirli parayla da haşır neşirliği olduğu bilinen biri. Güney Bronx’ta ismi ve sözü geçen adamlardan biri olması sebebiyle siyasetçilerin de bolca radarında.

Mylene’i kızı gibi seviyor ve hayaline kavuşması konusunda ondan maddi manevi desteğini esirgemiyor. Mylene’in babası ile araları bozuk. Güçlü, gizemli, ikna kabiliyeti yüksek biri.

Jimmy Smits’i Sons Of Anarchy, The West Wing, NYPD Blue, L.A. Law ve Dexter gibi birçok diziden tanıyabilirsiniz.

tgd-jackie

Jackie Moreno (Kevin Corrigan):

Francisco Cruz’un Mylene’e albüm yapması için tuttuğu, eski başarılı ve popüler günlerinden uzaklaşmış bir müzik yapımcısı. Alkolik ve dalavereci yapısının da etkisiyle müzik piyasasındaki insanların eskisi kadar sevip saymadığı biri. Ama müzik kulağı hala iyi.

Aktörü, Grounded For Life dizisi dışında Dice, Fringe, The Mentalist gibi dizilerden de anımsayabilirsiniz.

c3195760-96ee-0133-b313-0e438b3b98d1

Ramon Cruz (Giancarlo Esposito):

Mylene’in babası. Bir kilisede papazlık ve vaizlik yapan, dolayısıyla muhafazakar ve yasakçı bir bünyeye sahip Ramon’un bu özelliği etrafındaki kişiler ile arasının açılmasına sebep oluyor. Sinirli, öfkeli ve şiddete meyilli yapısı da cabası! Ayrıca verdiği coşkulu vaazlar sayesinde kilise ahalisi tarafından oldukça sevilen biri.

Giancarlo Exposito’yu Revolution ve Breaking Bad dizilerinden tanıyabilirsiniz.

Adsız

Lydia Cruz (Zabryna Guevara):

Mylene’in annesi. Mylene’e, hayallerine ve tercihlerine karşı eşi Ramon kadar sert değil, daha anlayışlı ve destekleyici bir ebeveyn. Gizemli, stabil olmayan tepkiler verebilen, duygusal tepkilerine belirli ölçülerde ket vuran bir kadın.

Aktrisi Gotham dizisinden hatırlayabilirsiniz.

tgd-fat-annie

Fat Annie (Lillias White):

Les Inferno’nun sahibi ve Güney Bronx’ın uyuşturucu baronlarından biri. Bu işleri yürütürken oğlu Cadillac’ın ve sokaktan tutup çıkardığı ve özel bir sempatisi olduğu Shaolin Fantastic’in yardımlarını da alıyor.

get-to-know-the-characters-and-cast-of-netflix-series-the-get-down-abdul-mateen-as-cadi-1076990

Cadillac (Yahya Abdul-Mateen II):

Fat Annie’nin oğlu. Annesi ile beraber uyuşturucu işini yürütüyor ve diskoyu işletiyor. Disko müziğine ve dansına karşı özel bir düşkünlüğü var. Çok da yetenekli bir dansçı olduğunu söylemek mümkün. Enerjik, hafif kafadan sıyırık, sağı solu belli olmayan, bazen çocuklar gibi şen, bazen de azılı bir psikopat.

Grandmaster_Flash

Grandmaster Flash (Mamoudou Athie):

Bronx’ın en ünlü, en popüler ve en sevilen DJ’i. Çoğu kişiden gizli verdiği The Get Down partileri ile ünlü. Shao’nun idolü ve akıl hocası.

Adsız 2

Wanda (Judy Marte):

Ezekiel’in teyzesi. Kız kardeşi öldükten sonra Ezekiel’i yanına alıp o büyütmüş. Tamircilik yapan erkek arkadaşı Leon (Brandon J. Dirden) ile beraber yaşıyor. Pek mutlu görünmeyen, somurtkan bir kadın.

rara

Ra-Ra Kipling (Skylan Brooks):

Ezekiel için son derece sadık, koruyucu ve saygılı bir arkadaş, kardeş yarısı. Mylene’in kankası Yolanda’nın ve Marcus’un küçük kardeşi, Boo-Boo”nun abisi. Sıcakkanlı, sevimli, duyarlı biri. Yeteneği ise hızlı rap yapabilmesi.

jaden-smith

Marcus Kipling/Dizzee (Jaden Smith):

Yolanda’nın küçük kardeşi, Ra-Ra ve Boo-Boo’nun abisi. Beşli ekibimizin bir üyesi. Grafiti sanatına ilgi duyuyor ve bu konuda oldukça başarılı. Bronx sokaklarında Rumi mahlasıyla nam salmış durumda. Kendini en iyi grafiti ile ifade ettiğini düşünen, felsefik ve ironik bir düşünce yapısına sahip, duygusal bir genç.

Gerçek hayatta Will Smith ve Jada Pinkett Smith‘in oğlu olan Jaden Smith’i Karate Kid, After Earth ve The Pursuit Of Happyness gibi filmlerden hatırlayabilirsiniz.

081616-music-the-get-down-Tramaine-Brown-Jr-Boo-Boo

Boo-Boo Kipling (Tremaine Brown Jr.):

Ezekiel, Shao, Ra-Ra ve Dizzee’den oluşan beşli grubumuzun yaşça en küçük üyesi, Kipling kardeşlerin de en küçüğü. Ekibin en enerjik, en heyecanlı, en zeki, en çok fikir üreten, en girişken, en meraklı, en sempatik, en eğlenceli ve en sevimli üyesi aynı zamanda. Çok iyi break dans yapmasının yanında iyi de şarkı söylüyor ayrıca.

tgd-yolanda-regina

Yolanda Kipling & Regina

Yolanda Kipling (Stefanée Martin):

Kipling ailesinin en büyük çocuğu. Mylene’in 2 kankasından biri. Özgür ruhlu, enerjik, neşeli, hafif ağzı bozuk, atarlı bir siyahi genç kız.

Regina (Shyrley Rodriguez):

Mylene’in diğer kankası. Asi ruhlu, başına buyruk, hafif ağzı bozuk, enerjik, neşeli, kendi başının çaresine bakabilen latin asıllı bir genç kız.

The-Get-Down

YAZARIN NOTU

Proje aşamasındayken, hatta daha 1 hafta öncesine kadar ilgimi çekmeyen bir diziydi The Get Down. Geçenlerde tesadüfen diziden minik sahneler içeren birkaç tane videoya denk geldikten sonra içimde deneme isteği oluştu ve başladım izlemeye. İyi ki de başlamışım, daha ilk bölümden bağlandığım bir dizi buldum karşımda. Yayınlanan 6 bölümü de büyük bir keyifle izledim. Çok çok iyi bir iş çıkarıldığını ve Netflix’in Sense8 ile beraber yaptığı en iyi 2 diziden biri olduğunu düşünüyorum.

İlk olarak görsellik muazzam gerçekten. Harcanan her kuruşa değmiş kesinlikle. Kıyafetinden, geniş set ortamına kadar her şey özenle seçilip düzenlenmiş. Yetmişler ruhu ve yağmalanmış arka mahalle havası güzel bir şekilde aktarılmış. Sahne aralarına serpiştirilen 1977’den gerçek görüntüler de güzel bir hava katmış diziye.

Müzik seçimleri de son derece başarılı. Hem arka fonda çalan müzikler olsun, hem dizi karakterlerinin seslendirdiği parçalar olsun özenle seçilmiş gerçekten. Ezekiel’in rap performanslarını ve Mylene’in kadife gibi sesini ve havaya sokup coşturan şarkılarını dinlemek ve izlemek çok keyifliydi. Şarkı ve dans performanslarının bölüm içlerine bu seviye başarılı serpiştirilmiş olması da cabası.

Dizinin isim yapmamış genç kadrosu, diziye başlamadan önce soru işaretleri barındırıyor olsa da her biri ayrı ayrı çok iyi iş çıkarmışlar gerçekten. Herizen F. Guardiola‘ın bu seviye büyüleyici bir şekilde sunulmasını hiç beklemiyordum mesela. Başroldeki Justice Smith‘in sınıfı geçen bir performans ortaya koymasını ya da Yahya Abdul-Mateen IIın Cadillac rolünü üstüne bu seviye giyip de izlemesi aşırı keyifli bir yan karakter ortaya çıkaracağını da. Kadronun en minik ismi Tremaine Brown Jr. da ayrı bir alkışı hak ediyor kesinlikle. Önü açık bu çocuğun. Kevin Corrigan da sezonun ilk yarısının parlayan isimlerinden biri oldu. Dizinin bu kadar fazla sayıda içi dolu yan karakter barındırması, uzun bölüm sürelerine rağmen hikayenin güzelce yayılmasını ve hiç sıkmadan izlenmesini sağlayan en büyük faktördü bu arada.

Daha fazla söze gerek yok bence! Hemen izlemeye başlayın, pişman olmazsınız. İzleyecek olanlara iyi seyirler.

FRAGMANLAR

Diziden Birkaç Klip

1024x1024

baz-2

CqVPj9RWgAAc3mN

t-the-get-down-netflix

the-get-down-1

rs-the-get-down-e2565cde-04cb-4675-aaf9-7439f0e5b673

tgd_act1_sr_042716_nf_marketing_clean_proreshq-00_14_35_13-still911

the-get-down-mylene

the-get-down-620x410

the-get-down-series-trailer

lead_960